1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Filtru Particule- DPF

Discuție în 'Service' creată de daniel_grigore01, 1 Noi 2012.

1. daniel_grigore01 1st Gear Member

Salut...
    - acest filtru de particule trebuie inlocuit?...la cat timp?
    - cum intretin acest filtru?
    -este bun Rosnol pentru intretinere?

2. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

-da se inlocuieste /cind s-a infundat de tot si nu mai poate fi curatat
    -printr-o maniera de conducere normala spre sportiva,deci nu subturat pentru economie
    -sincer nu stiu dar daca vrei poti sa incerci doar daca ai filtrul infundat,acum depinde de tine citi km ai mers si in ce regim :footy:

3. olincacristi 1st Gear Member

ii prea scump sa il inlocuiesti,7000de lei cam asa,cel mai simplu dat jos,spart si alt soft:p

4. alex90 1st Gear Member

dpf

daca sunteti interesati de inlocuirea dpf-ului am eu o oferta mult mai accesibila decat cea de 7000 de la reprezentanta ;)

5. prasovici_daniel 1st Gear Member

Cam la cati kilometri se schimba acest filtru? Am deja 95000 Km si merge ok motorul. Am mai incercat de cateva ori pe saptamana sa plec in demaraje puternice, iar in spatele meu lasam foarte mult fum negru.

6. voaides_mihai 1st Gear Member

Buna!
    Imi poate zice si mie cineva cum pot afla daca masina mea este prevazuta cu filtru de particule? mentionez ca sunt proaspat proprietar al unei skoda actavia 2 din 2006,1.9 dti, 105 cai, motor bxe. In carte este trecuta cu E4 si 130 gr.co2.

7. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    BXE nu are filtru de particule.

efa982 apreciază asta.
  8. NarcisPaslaru 1st Gear Member

Acum 1.5 TSI vine cu filtru de particule. Din câte am înțeles, la diesel DPF este cam pacatos: se poate infunda si costa de rupe inlocuirea / desfundarea.
    Am întrebat dealerul dacă trebuie folosit in anumit fel pentru regenerare, și nu a zis nimic clar. A zis doar: mergi și tu ceva mai turat.

Dintre posesorii de 1.5 TSI, cu filtru de particule, cum stiti ca trebuie mers cu mașina?

Distribuie pagina asta