1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Diverse probleme tehnice motorizare 1.8 TSI

Discuție în 'Service' creată de tavi_tudor, 10 Oct 2010.

Taguri:
  1. RaduF 1st Gear Member

Salut tuturor. Am o skoda octavia 2011 - 1.8 TSI CDAA. O intrebare adresata celor cu acelasi motor si cu bord computer care afiseaza temperatura uleiului : la ce temperatura va sta uleiul?
    Mentionez ca al meu urca pana la 108 grade C pe distante lungi sau coloane mari in oras. E normal?

2. Pintiliosul

Pintiliosul Bronze Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    E absolut normal. La mine urca de multe ori si la 120 ... :)
    Asta depinde f. mult de cat de agresiv conduci. Adica daca conduci scotand untul din motor (turatii ridicate) e absolut firesc sa creasca temperatura uleiului f. mult.

3. Claudiu Boncea 1st Gear Member

Consumul de ulei este normal .... Așa suntem noi obișnuiți de la Mega mecanicii noștri !!! Consumul de ulei este normal? Pai îți spun eu că nu este normal și îți spun și de ce! Daca ai grija sa schimbi uleiul intre 8000 și 10000 km și uleiul sa fie de calitate gen castrol! Nu castrol din Rusia atunci nu exista pierdere la ulei, pe toate uleiurile scrie 20000 25000 km bla bla este adevărat daca respecți semnele de circulație și mergi cu 130 autostrafa 45 50 în oraș etc... Sau conduci că bunica, atunci într-adevăr îl poți schimba pe la 15000 sa zici... Acum îți spun și eu de ce sunt de părerea asta eu am o Skoda superb motor 1.8 tsi 2009 mașină are 210000 km am cumparato la 90000 km am schimbat uleiul la 7000 8000 nu mănâncă ulei după 8000 km pe joja îmi arată plin la fiecare schimb de ulei, după 80000 km am fost sa îmi verifice lanțul mi-au spus că este în regulă de ce mașina mea la care ii fac schimbul de ulei la 8000 10000 km și ii bag ulei de calitate nu mănâncă ulei și altele mănâncă ? Și mă repet 210000 km fără nici o problema la motor

Distribuie pagina asta