1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Diverse probleme tehnice motorizare 1.8 TSI

Discuție în 'Service' creată de tavi_tudor, 10 Oct 2010.

Taguri:
  1. PavelSilviu 1st Gear Member

Salut. Detin superb 1.8 tsi . Tocmai am aflat ca trebuie sa schimb motorul lipsa presiune ulei motor :(

2. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

Eu din parerea mea de mecanic lipsa presiuni de ulei vine din pompei de ulei .
    Mergând in continuare asa distrugi motorul si dupa aia intradevar iti trebuie altu dar daca abia ti sa aprins becu si nu troncane sau nu bate nimic eu zic ca inainte sa schimbi motorul ar trebui sa schimbi pompa de ulei
    Nu stiu daca am voie sa spun aici dar imi asum riscul acceasi probleme o are si fordul focus din 2006 pompa de ulei din fabrica merge primi 150 de mii asa ca cu prima schimbare de distributie trebuie schimbata si pompa aceasi probleme o au majoritate masinilor relativ noi printre care si skoda

3. GeorgeTSI 1st Gear Member

Chiar asa, am o intrebare pentru cei care au refacut un motor de 1.8 TSI gen2, de exemplu CDAA, asta insemnand segmentare, curatare, refacere sau inlocuire alte piese. Cam ce durata de viata vi s-a spus (sau va asteptati) sa aiba motorul refacut ? 50k km ? 100k ?

4. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu am schimbat eu dar , in teorie , trebuie sa tina sute de mii ( motorul in sine ) daca este facut cum trebuie si daca este utilizat cum trebuie. Sigur , turbina se va reconditiona sau schimba de 2-3 ori in acest interval , dar motorul si piesele interne , daca se depaseste eroarea tehnica asumata de VAG cu pistoanele prea mici pe care segmentii se deformau , ar trebui sa tina sute de mii de km fara probleme majore in conditiile unei exploatari corecte. Daca vrei neaparat , strici un motor in 50 de km .

GeorgeTSI apreciază asta.
  5. PavelSilviu 1st Gear Member

Pai ai eu am zis cu pompa de ulei. S a pus manometru si la relanti presiune 0 la ulei cum se accelereaza presiunea creste fara probleme.

6. Sandel1979 1st Gear Member

Buna ziua am o skoda octavia 1.8 tsi cod motor cdaa 160hp si am urmatoarea problema:martor check engine aprins si parca nu mai trage ca inainte.Totul a inceput dupa ce am facut scimbul de ulei si filtre.Masina a avut ulei Motul iar mecanicul meu a zis ca merge Castrol edge profesional ,la putin timp dupa schimb sa aprins martorul check engine.Am facut o diagnoza la cineva si mi-a dat poor quality oil si mi-azis omul sa verific la un service presiunea la pompa de ulei.Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau cu o diagnoza corecta in Sibiu?Sau sa ma duc la reprezentanta?Mentionez ca masina are 153000 km a fost adusa anul trecut din germania si motorul nu papa ulei exagerat doar in limitele date de producator!

Ultima editare de un moderator: 11 Apr 2019
  7. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Legat de pompa de ulei , din cate stiu eu , cei care au refacut motorul nu au schimbat pompa de ulei si dupa refacere acesta functioneaza corect . Concluzia logica ar fi ca ...pompa de ulei isi face treaba .

8. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Am mai cunoscut un caz la 1.8TSI cod CDAA.Consum ulei 800 ml la 1000 km.km putin peste 185.000 km..

9. DANIEL18TSI 1st Gear Member

Salut! Unde repar si eu un 1.8 TSI, care consuma ulei 6-700 ml la 1000km si din cand in cand uda o bujie, presupun ca un piston si segmentare?
    si cu ce costuri

10. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Reprezentanta.12000 ron..cam asa..

11. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Fa o segmentare simpla pe cota nominala si vinde masina . Nu merita schimbarea tuturor componentelor pentru ca efectiv dublezi valoarea masinii . O segmentare simpla mai tine inca vreo cateva zeci de mii ...depinde de exploatare , dar macar o perioada nu mananca ulei. Decat sa repari un 1.8 TSI , mai bine schimbi motorul si cutia cu totul ...cu o motorizare de 1.6 sau 1.4 mpi . Iesi la o treime cu costurile si poti vinde si masina linistit . in opinia mea este o mare prostie sa investesti atatia bani intr-o masina care , indiferent cat de bine va fi facuta , va avea un pret de revanzare de rahat din cauza faptului ca sunt cunoscute problemele de proiectare .

12. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Asa as proceda si eu..defapt n.as mai investi nimic in ea.As vinde.o direct.

13. alex.brasov 1st Gear Member

Salut. Am o Octavia 2 FL 2011 1.8 TSI CDAA. Masina pierde ulei pe la evacuare insa doar la turatii mari. In rest daca se merge linistit cu ea nu are nicio problema, trage bine, totul ok. Suspectez turbina, alte presupuneri?

14. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Pai daca da ulei pe esapament ....tu ce zici , e de bine sau nu ? Verifica tubulatura care intra in admisie si daca ai ulei acolo inseamna ca-i ( si ) turbina , daca este destul de curat , inseamna ca .....ar fi timpul pentru o segmentare .

15. Ingolstadt85

Ingolstadt85 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu cita ultimul mesaj!

Evacuarea nu trebuie sa o verifice ? Turbinele pot pierde ulei si pe evacuare ... si admisia sa fie curata !

Ultima editare de un moderator: 7 Iun 2019
  16. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Mai greu , colegule. Gazele care invart turbina sunt sub presiune. Este putin probabil sa curga ulei spre partea dinspre care presiunea este pozitiva. Din contra , pe admisie , paletele turbinei fac vacuum , trag aerul dinspre filtrul de aer si odata cu el absorb si o anumita cantitatea de ulei din sistemul de ungere daca lagarele turbinei sunt uzate . Omul a cumparat un 1.8 TSI , CDAA . Motorul cu probleme . Probabil ca nu stie ce a cumparat . S-a informat abia dupa ce a intrat in posesia masinii. Toate CDAA ....dar TOATEEEEEEEEE ....mananca ulei . Problema este cunoscuta ,dezbatuta ( chiar si aici pe forum ) ....pe toate forumurile VAG .

Distribuie pagina asta