1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Diverse probleme arcuri/amortizoare

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Teofil, 29 Ian 2015.

1. Teofil 1st Gear Member

Buna ziua,
    Sunt nefericitul posesor al unei Skoda Octavia 3, 1.2 TSI, 86CP, achizitionata in noiembrie 2014. Dupa numai 700km, diagnosticul este arc stanga fata rupt. Cauza, conform celor de la service, este cedare material. Masina a picat stand in fata casei, dupa 2 luni jumatate. Partea fericita este ca evenimentul s-a petrecut pe loc si nu in timpul mersului. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Cam cat a durat remedierea? Mai mult, piesa respectiva nu este pe stoc, trebuie adusa de la fabrica si cel putin momentan nu se cunoaste termenul de livrare. Asa ca masina sta in service, iar eu platesc ratele la credit.
    Printre altele mai am o Fabia din 2007 la care am avut o serie numeroasa de probleme marunte care m-au exasperat. Din pacate nu m-am lecuit, am cumparat inca o Skoda. Asa ca acum sunt ferm convins ca urmatoarea masina, peste vreo 10 ani, nu va mai fi Skoda.
    Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri!

2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Fabrica nu face arcuri.Pe garantie o sa.ti înlocuiasca arcul rupt.Calitatea VAG scade pe zi ce trece...:(

3. Teofil 1st Gear Member

Salut,
    Intr-adevar cei de la service il vor inlocui pe garantie. Dar conform celor spuse de ei, arcul respectiv nu este pe stoc nici in tara, nici in Ungaria si trebuie sa-l comande la fabrica din Cehia. Deocamdata nu se stie cat va dura pana ajunge piesa. Ceea ce m-a surprins neplacut este ca problema a aparut dupa doua luni si in conditiile in care masina practic nu a rulat. Daca ar exista posibilitatea as solicita restituirea pretului si le returnez masina.

4. warlock 1st Gear Member

Eu zic ca e bine ca s-a intamplat pe loc, daca erai in mers pe undeva posibil ne vedeai de sus.

Cred ca e primul caz, nu am mai auzit, la nicio masina. Ai tu un ghinion la masini.

Si eu am o fabia 2006 dar fara probleme...

Ai si tu putina rabdare, parca sunteti buricul pamantului cand ai de platit rate....oricum dealerul si-a luat banii toti.

5. Teofil 1st Gear Member

Ieri, vineri, dupa 8 zile de asteptare si de solicitari insistente, cei de la service Brady mi-au comunicat ca au primit termenul de livrare al piesei in saptamana 7 sau 8, adica saptamana viitoare sau cel mai probabil urmatoarea. Asa incat masina este imobilizata in service de 9 zile si va mai sta acolo cel putin inca pe atat. Halal servicii de la Skoda! Atunci cand trebuie sa dai banii iti cer si ultimul leu, iar atunci cand ei trebuie sa-si achite obligatiile te trateaza cu sictir. Dupa experienta proprie de 8 ani cu o Fabia si una de 3 luni cu Octavia afirm ca Skoda este o mare teapa!

6. Teofil 1st Gear Member

Joi, 19.02 a fost schimbat arcul rupt. Toata asteptarea a durat exact 3 saptamani cu masina imobilizata in service. Se pare ca pentru acest model de Octavia nu exista stocuri de piese si din acest motiv atunci cand apare o defectiune ce implica inlocuirea unei piese acest lucru dureaza foarte mult. Asa ca aviz amatorilor de masini noi marca Skoda, daca aveti norocul unor astfel de probleme cereti de la dealer si o portie zdravana de rabdare! Este inadmisibil ce se intampla si daca intentionati sa achizitionati o masina noua, inca o data nu recomand Skoda!

7. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    Iti inteleg frustrarea pe deplin, crede-ma!
    Si eu am patit ceva asemanator cu a mea, doar ca la mine era mp3-ul.... nu era imobilizata masina si am asteptat tot asa ca, 3 sapt.
    Si te mai inteleg cand sustii ca skoda nu e o marca buna de masina, dar crede-ma cand iti spun ca am prieteni mai potenti financiar care si-au cumparat audi si la fel esti tratat, inclusiv la mercedes (cei care nu au optat pentru intretinere 0).... Pur si simplu exista "Dorei" peste tot si din nefericire materialele ajung aiurea pe piata sau pur si simplu a fost o problema care nu a fost sesizata de serviciul lor de calitate....
    Si ca sa vezi ca nu esti singurul patit, eu la fosta masina, un audi, mi-a iesit roata in mers!!! Adica s-a rupt capul la planetara si ii multumesc lui Dumnezeu si astazi ca eram pe un drum forestier si toata treaba s-a intamplat la 20 km/h... Altfel....
    S-a rupt din capul planetarei, telescopul a iesit prin aripa si automat masina "a venit in bot" cum s-ar spune....
    Asta nu m-a facut sa cred ca toate sunt la fel.... insa tu parca prea ai ghinion... 2 skode si ambele cu probleme....
    Marturisesc ca la masina din semnatura nu i-am schimbat absolut nimic din ce nu ar fi trebuit (filtre, ulei, discuri fata-din vina mea le-am ovalizat si 2 bielete antirului din cauza sinelor de tramvai din Bucuresti)....
    Masina tot cumparata de noua si in prezent am 142.000 de km fara nici un eveniment... A pasit pe soselele din Bulgaria, Ungaria, Austria, Germania, Olanda, Italia fara nici macar sa "indrazneasca" sa dea vreun rateu....
    In concluzie: nu te acuz si te inteleg pe deplin dar vreau sa stii ca nu numai daca se numeste Skoda are probleme, se intampla si la case mai mari...
    E la fel ca la telefoane: am cumparat tot ce inseamna Samsung galaxy 1,2,3, pana am trecut la iphone 4, 4s, 5 si in prezent 6.
    La iphone 5 dupa 2 luni de folosinta a cedat butonul de lock, m-am dus la service Orange pe Giulesti si in 40 de minute mi-au adus alt telefon nou nout pe motiv ca nu au voie sa umble in el in primul an de la achizitie....
    Deci si la case mai mari sunt probleme nu conteaza ca e Samsung, Apple, Skoda sau Audi, Bmw, etc...

8. Cosmin.George 2nd Gear Member

În poza atașată mai jos se vede un fel de ulei sau nu știu exact ce este pe telescop. Celălalt de pe dreapta e uscat în acea porțiune. Am vorbit cu dealerul și a zis sa vin sa se constate dacă este vorba despre o piesa ce poate fi schimbata pe garanție. Ce părere/sfat aveți?

Fișiere atașate:

9. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Sesizati problemele voastre la OPC. Faceti un dosar cu intrarea in servis si iesirea , perioada de rezolvare a problemei . Pe forum degeaba va plangeti. Dealerii sunt de cele mai multe ori vinovati pentru astfel de magarii, pentru ca nu vor sa plateasca transport prin curier la anumite piese pe care le puteti schimba in garantie si asteapta urmatorul transport de masini ca sa inghesuie si ansamblele picate. Deasemenea , popularizati pe forumurile pe care activati toate aceste intamplari , cu numele dealerului si locatia. Numai asa se pot face bine excrocii astia.

10. Cosmin.George 2nd Gear Member

@JurasikMan pana acum dealerul a fost foarte amabil, nu am ce obiecta. Dar sunt tare curios ce o sa zică despre telescop. Masina are acum 26mii km și sincer sa îți zic sunt un pic dezamăgit de ea, mai ales din cauza zgomotelor produse de suspensie și de plasticele din interior. Și vopseaua e tare sensibila. Eu înțeleg ca nu e o mașină premium, dar la 19500 euro ma așteptam să nu se audă "zdrăngăneli" prin interior. Laguna veche de 13 ani a tatălui meu pare mai antifonata decât Skoda mea.

11. Ebi 4th Gear Member

Arcul ala rupt nu este mare lucru. A avut materialul vreun defect, vreo incluziune de zgura, aer (suflura), etc. care nu poate fi vazuta, si s-a nimerit sa fie la tine. De aia exista garantia. Nici nu cred ca daca se intampla in mers simteai ceva, ca doar nu a cazut masina pe pamant. Probabil in mers s-a si intamplat dar nu ai observat. Cand se rupe o spira, masina cade o spira si sta putin aplecata, dar de regula nici nu observi imediat si poti sa o folosesti in continuare. De ce a trebuit sa stea in service pana vine piesa? Nu de alta, dar acum vreo 25 de ani am avut o Dacie la care am rupt vreo 3-4 arcuri (pe spate) si nu ma deranja prea tare si nu ma grabeam sa le schimb imediat.

12. Ebi 4th Gear Member

Scuze, nu am vazut ca postul cu arcul este vechi ca nu scriam nimic. Totusi se poate intampla ca sa taie cauciucul sau burduful de planetara.

13. Ebi 4th Gear Member

Dupa mine, poza cu amortizorul murdar de ulei nu are ce cauta la topicul cu titlul arc rupt. Vezi ce-ti spun la garantie si zi-ne si noua. Eu la masina mea am toate amortizorele murdare asa cu ulei putin dar sunt foarte bune.(dar nu este in garantie). Cred ca trebuia sa scrii aici de ex: http://www.clubskoda.ro/showthread.php?t=2413

14. FFF75 1st Gear Member

Buna ziua,știe cineva dacă este posibil sa fie nevoie sa schimb telescoape fata la Skoda Octavia 1,6 TDI la 42000 km,din care 90% rulați in Italia
    Am schimbat cauciucurile si au constatat ca telescoapele pierd ulei, costa aproape 355 euro,in pret intra si convergenta.E obligatoriu sa fac si convergenta...

15. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Daca ai luat doua gropi la viteza , pe franare ca sa fie deja tensionate ...se poate sa ai si arcurile rupte , nu numai amortizoarele. Orice soc puternic poate distruge un amortizor , chiar daca 99,999 % masina a rulat pe circuit de formula 1 . Se face si directia dupa schimbarea amortizoarelor . Tot , cadere , convergenta .

16. FFF75 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Multumesc pt.raspuns,arcurile sunt bune ,am crezut ca convergenta o bagă ei sa unfle factura.Am comandat telescoape jumate gaz,jumate ulei marca Monroe sunt bune...

Ultima editare de un moderator: 9 Apr 2018
  17. ATX 1st Gear Member

Buna!

Am achizitionat o Octavia 3 sedan (second hand) care-mi pare foarte joasa, comparata cu Octavia 2 (pachet drumuri grele) pe care am avut-o. Bara din fata / spoilerul imi pare foarte jos.

RUGAMINTE: ce solutie se poate adopta pentru a mari putin garda la sol ? Arcuri mai inalte, inaltatoare pt arcuri, alte solutii ?

Distribuie pagina asta