1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Diverse intrebari despre jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

1. Cristi M 1st Gear Member

Buna ziua
    Scuze ca deschid acest subiect, dar nu am gasit o discutie asemanatoare pe forum!
    Detin o Skoda Octavia 2 RS 2.0 diesel (170CP) si nu stiu ce roti de iarna trebuie sa pun pe masina mea!
    Din lipsa de informare mi-am cumparat un set de JANTE de tabla 5x112 195/65/15, ET37 , dar care nu se potrivesc pe masina.
    As dori sa stiu ce roti se potrivesc pe modelul meu de masina?

2. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Min 205.55.R16

3. Razvanbc 1st Gear Member

Buna ziua, am achizitionat recent niste jante OEM de pe o Octavia 1, de 15'.Vreau sa le pun pe Fabia mea, 1.4 16v.Pana acum am avut 185/60/14, iar pentru astea pe 15 as vrea sa merg pe 185/55, ca sa nu reduc balonul foarte mult.Are cineva dimensiunea asta pe Fabia?Se simte o diferenta mare intre 60 si 55?Suspensia se comporta in regula pe drumurile noastre c-un balon de 55?

4. MrFox

MrFox 1st Gear Member

Locație:
    Foxville
    Ai găsit plasticele alea?

5. daniel4ro

daniel4ro 5th Gear Member

Va fi mult mai bine pe 15, e verificat. ma gandesc sa vand jantele pe 16 si sa imi iau roti de vara tot pe 15 si eu.

6. Pintiliosul

Pintiliosul 5th Gear Member

Vizavi de dimensiunea jantelor 14" - 21" cu cat sunt mai mari masina arata mai bine si creste mult stabilitatea pe viraje.
    Dar fata de beneficii apar bineinteles si elementele negative ca sunt: costuri mai mari la achizitia anvelopelor si cel mai nasol toate vibratiile ce le preia masina din cauza drumului se transmit la coloana vertebrala a persoanelor din masina cu efecte pe termen lung si nu in ultimul rand apare o uzura prematura la articulatii care si ea va genera costuri mai ridicate de intretinere.
    Personal consider ptr. drumurile din Romania si nu numai, cele mai optime dimensiuni sunt cele de 15".

7. mokolino29

mokolino29 1st Gear Member

Locație:
    BAIA MARE
    Daca vreti careva dintre voi sa va vindeti jantele de 16 cu/fara anvelope de vara 215/45, eu sunt interesat!

Distribuie pagina asta