1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Diverse intrebari despre jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

1. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
  2. oanceagabi

oanceagabi 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut, va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema, am o Skoda Superb 2, si astazi am decis sa imi cumpar roti de iarna, in cartea masini scrie ca pot sa folosesc si 205/55/R16, si asta am cumparat cu jenti de tabla. Toate bune si frumoase, dupa ce am plecat de la vulcanizare, dupa ~10km, s-a aprins martorul de check tiers in bord. Daca stie cineva care este problema, multumesc anticipat.

3. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Verifica presiunea in pneuri..

Ultima editare: 5 Noi 2016
  4. oanceagabi

oanceagabi 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut, am verificat presiunea si toate erau OK. După mai multe căutări am găsit ca trebuie sa resetez TPM, am pus contactul, si am apăsat butonul de lângă schimbător pentru 3 secunde până se aude un beep. Mulțumesc.

5. schummyford

schummyford 1st Gear Member

Locație:
    Simeria
    Am si eu o intrebare pentru membrii clubului.Posed o Skoda Oktavia 3 2.0 tdi 150 cp DSG.A venit din fabrica cu kit reparatie,fara roata rezerva.Doresc sa stiu marimea exacta a unei roti de rezerva slim pe 16' adica marimea anvelopei si ET-ul pentru masina mai sus mentionata.Distanta intre gauri ,bineinteles este 5x112.

Ultima editare de un moderator: 29 Ian 2017
  6. Radu Marian Valentin 1st Gear Member

Salut prieteni.
    Am o skoda fabia 2014 si am o problema cu anvelopele.
    Am anvelope de vara195/55/15 Si am comandat anvelope 185/60/15. Se vor potrivi pe jenti sa nu. Ajutatima cu un sfat.
    Va mulțumesc

7. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
  8. mokolino29

mokolino29 1st Gear Member

Locație:
    BAIA MARE
    Am gasit o oferta atractiva la jante pe 16 cu urmatoarea descriere:

Dimensiune janta 7,0x16
    Model janta RIAL
    Nr. prezoane 5
    Distanta prezoane 112
    ET (dezaxare) 48
    Diametru 16
    Latime 7,0
    Culoare graphit

Eu in carte la jantele pe 16 am trecuta urmatoarea dimensiune: 7Jx16 ET46 pe care sa pun anvelope 215/45.
    De unde aflu ce distanta am intre prezoane? 100, 110 sau 112? daca janta din oferta are ET 48 iar in carte am trecut ET 46 potriveste?

9. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Daca nu ma insel ai 100,ca si Octavia1.

10. Cristi M 1st Gear Member

Buna ziua
    Scuze ca deschid acest subiect, dar nu am gasit o discutie asemanatoare pe forum!
    Detin o Skoda Octavia 2 RS 2.0 diesel (170CP) si nu stiu ce roti de iarna trebuie sa pun pe masina mea!
    Din lipsa de informare mi-am cumparat un set de JANTE de tabla 5x112 195/65/15, ET37 , dar care nu se potrivesc pe masina.
    As dori sa stiu ce roti se potrivesc pe modelul meu de masina?

11. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Min 205.55.R16

Distribuie pagina asta