1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Distributia

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de TibiCostin, 21 Feb 2013.

  1. TibiCostin 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2013
    Mesaje:
    4
    m-ar interesa cam cat m-ar costa o ditrubitie pt o skoda fabia 2003, 1.4, 16V.
    am vreo 97 000 km si am cumparat-o de cateva luni. nu stiu daca a fost schimbata sau nu, dar as vrea sa o schimb si sa nu ma lase ea asa dintr-o data ca e cam nasol.
     
  2. Miadry 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2014
    Mesaje:
    1
    La cati km ar trebui schimbata distributia la o Skoda Fabia motor 1,4 16 v din 2000?
     
  3. Stefan Cuculeac 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Mesaje:
    18
    Salut. De ieri sunt posesorul unei skoda octavia 3 1.6 DSG si am cautat pe net dar nu gasesc:
    Ce fel de distributie are? pe lant sau pe curea?

    Multumesc
     
  4. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Curea.
     
  5. Stefan Cuculeac 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Mesaje:
    18
    @T. Carmen Multumesc de raspuns.

    Am vazut ca in calculator zice ca mai am 27500 km (sau nush cate zile) pana tre sa merg la service. Trebuie sa o iau in considerare sau sa ma apuc sa le schimb? Eu am luat masina ieri si nu stiu cum sa procedez.

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri
     
  6. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    La 27500 vei merge in service.
     
    Stefan Cuculeac apreciază asta.
  7. cristianoo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2009
    Mesaje:
    10
    Buna ziua,
    Am o problema foarte delicata cu masina mea Skoda Octavia 2 FL, 2010, 1.6 TDI.
    Cand se incalzeste motorul se aude un zgomot la role de transmisie.
    Mergand la mecanic am schimbat rola alternatorului, cureaua accesorii.
    Intinzatorul nu l-a putut inlocui a zis ca trebuie dat alternatorul jos, asadar mi-a inlocuit doar rola de pe intinzator, ramanand cu intinzatorul nou in portbagaj.
    La final aceleasi simptome.
    A mai ramas fulia compresorului de clima de schimbat, am mai mers le doua service-uri si inca unul care repara doar ac-uri, acela mi-a zis ca nu este de vina rola compresorului.
    Se poate inlocui intinzatorull pentru accesorii, si cum?
    As dori sa il schimb cu cel nou cu tot cu rola pentru a elimina si aceasta cauza.
    Cand motorul este rece se aude doar putin, se accentueaza cand motorul este cald.
    Multumesc anticipat.
     
  8. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Fulia de la alternator poate fi problema la tine. ca sa intelegi despre ce vorbesc uite un filmulet:
     
  9. Costache Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2018
    Mesaje:
    3
    Buna ziua! Am o Skoda Octavia din 2012,1.4 tsi .Va rog,îmi puteți spune la cat timp sau km se schimba kitul de distribuție pe lanț.multumesc frumos!
     
  10. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare