1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre sistemul de franare

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de OutOfCtrl, 11 Mar 2009.

1. costel sofian 1st Gear Member

NU CITA ultimul mesaj!
    multumesc frumos! Sper sa reusesc mai ales ca ,kit-ul vine si cu piston.o zi buna va doresc

Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2019
  2. Silviu_Marian 1st Gear Member

Salut,

Va rog mult sa ma ajutati legat de urmatoarea problema:

In weekend am schimbat discurile si placutele de frana fata spate.
    Am pus ATE placute ATE discuri.
    Dupa vreo 50 km a inceput sa scartaie la franare usoara si foarte usoara. Sunetul apare in principiu in momentul in care eliberez usor pedala de frana. De asemenea, sunetul apare dupa ce merg 2-3 km, nu imediat ce plec cu ea.

Ati mai intalnit cazuri similare?
    Ce e de facut in acest caz?

Multumesc mult!

3. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu se mai retrage corect pistonasul etrierului . Fa o aerisire la frane si asigura-te ca pistonul se retrage pana cand placutele nu mai stau presate pe disc . Intrucat ele cele vechi s-au uzat in timp , pistonu la fost tot mai spre exterior ( din cauza ca se subtia placuta ) . Din cauza asta , se prea poate sa se fi depus diferite chestii care nu mai permit acum pistonului retragerea totala , motiv pentru care preseaza si dupa ridicare piciorului de pe frana. tot asa se poate sa rezolvi doar din aerisire . Daca a prins ceva aer pe instalatie , la ridicarea piciorului lichidul de frana nu mai creaza acel vacuum care retrage pistonasul , avand niste aer care suporta o astfel de decompresie ( pa care lichidul de frana nu o suporta ) .

efa982 apreciază asta.
  4. Silviu_Marian 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!

Multumesc pentru raspuns. O sa ma ocup de situatia asta in weekend.
    Vreau sa mentionez ca scartaitul apare si in momentul in care apas pedala pana intr-un anumit punct, nu doar cand o eliberez.
    De asemenea, vreau sa mentionez ca discurile nu au fost curatate de pelicula de protectie care s-a transformat intr-un praf care este vizibil ca s-a lipit pe marginea la placute.

Cu mentiunile astea, as putea sa fac ceva suplimentar? Posibil sa fie alta cauza?

Multumesc mult!

Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2019
  5. Ionica-Alin Junior Member

Buna seara,
    In primul rand doresc sa va transmit salutările mele și bine v-am găsit pe acest forum de discuții.
    In al doilea rand doresc sa semnalez o problema pe care o am cu modelul meu de Skoda. Rămân recunoscător dacă este cineva binevoitor și dorește să mă ajute cu niste sfaturi utile.

Dețin Skoda Octavia II, 1.4 TSI, din anul 2009. Mașina am cumpărat-o in ianuarie în acest an și am două probleme până acum la aceasta mașina:
    Frânele nu sunt suficient de bune. Am schimbat prima data plăcuțele, crezând că e din cauza lor și nu a functionat. Apoi am schimbat lichidul de frana, plăcuțele și inclusiv discurile și am mers cu mașina aproape 600 de km pentru stabilirea noilor plăcuțe de frână, însă tot nu funcționează. Pedala este elastica ca la început. Din cate am înțeles așa este pe modelele Skoda Octavia. De exemplu, dacă am 40km/h îmi franeaza complet abia după 5 metri cel puțin, ținând cont că pedala este apăsată la maxim. Daca am 90h/h îmi franeaza după 10 metri cu pedala apăsată la maxim.

Care sa fie problema? Am schimbat lichidul de frana, toate discurile, plăcuțele, am dus-o de 4 ori în service și tot degeaba. Ei consideră că totul este in regulă. La reprezentanta mi-ai spus că nu au cu ce sa sa ajute, deoarece nu am făcut frânele la ei, fiind și scump acolo, vă dați seama.
    Vă mulțumesc pentru timpul acordat!

Ultima editare de un moderator: 2 Iun 2019
  6. Dumitriu Alexandru 1st Gear Member

Salut, am întâmpinat o problema cu pedala de frana, menționez ca am o skoda octavia 2 1.9 tdi 105 cod motor bxe.

- aveam pedala moale, am fost într-un service mi sa spus ca etrier ul dr spate este blocat, lam schimbat împreună cu plăcuțele de frana și o conducta care nu se mai desfacea, sau aerisit rotile în service de 2 ori.

-problema este următoarea : mașina frânează însă pedala este foarte elastica ducându-se pana la fund, însă dacă frânezi brusc, se întărește instant și frânează foarte bine, în interiorul mașini în momentul în care faci pedala frana se întărește (ținând piciorul pe frana după ce sa întărit în câteva momente se duce iar la fund) însă se aude un fel de scăpare de aer,

Cineva mia spus ca ar fi pompa de frana iar alt cineva tulumba de la frana.

Ma puteți ajuta va rog cu un sfat, sugestie

7. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Dumitriu Alexandru
    Problema ta pare a fi pompa de frana. E greu totusi sa dai un diagnostic la asa ceva fara sa pipai nitel. ;)
    Poate gasesti kit de garnituri ptr. pompa ta.

8. Dumitriu Alexandru 1st Gear Member

Merci, mi sa mai spus de pompa de frana însă mai aveam supoziții și despre pompa servo sau tulumba.
    Pana la urma am sa comand pompa

9. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Tulumba nu poate fi sub nici o forma. Cand aceasta nu functioneaza pedala de frana este tare ca si cand motorul este oprit.

10. Dumitriu Alexandru 1st Gear Member

Am schimbat pompa de frana și din păcate problema persista.

11. Ingolstadt85

Ingolstadt85 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ia verifica furtunele de vacuum...

12. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Dumitriu Alexandru
    Lichidul de frana este bun? Daca ai fost la service trebuia sa verifice si umiditatea. Asta e primul lucru care se face inainte de toate. Pentru ca daca are apa in el (formata din condens) se poate sa ai manifestarile care le reclami. La temperatura ridicata (dupa o franare mai puternica) da aceasta manifestare.
    Aparatul cu care se verifica umiditatea lichidului de frana:

https://diaxstore.ro/products/tester-lichid-frana-tip-stilou-1-5v

Tulumba nu are nimic, placutele nu genereaza astfel de manifestari, nici chiar un etrier defect.

13. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Incearca o aerisire a pompei de frana din conducte . Nu aerisire la etrieri . Pompa de frana este cam etansa pe anumite portiuni . Daca prinde aer sau daca la montaj nu s-a amorsat cum trebuie , se poate sa ramai cu aerul ala acolo pana vinzi masina . Desfaci ( slabesti ) pe rand conductele care pleaca din pompa si pui pe cineva sa faca pedala . TRebuie sa vezi cum scade nivelul lichidului din vas.

Distribuie pagina asta