1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre navigatie Skoda

Discuție în 'I.C.E. (In Car Entertainment)' creată de alecsutzu, 19 Mai 2009.

1. Panicos 1st Gear Member

Salutare tuturor,

De curand am intrat in posesia unui model Octavia 2008 1.9 TDI. Masina are radioul original, ca in imaginea asta
    Vreau sa fac un upgrade si sa-l inlocuiesc cu o navigatie, insa nu stiu ce modele sunt compatibile, ce marci recomandate sunt, etc.
    Caut ca noul dispozitiv sa aiba urmatoarele:
    -sa se integreze cu masina si sa preia functiile pe care le arata radioul original, inclusiv senzorii de parcare (mai ales).
    -sunetul sa fie bun. Nu am nici o experienta cu tabletele chinezesti, dar ma indoiesc ca au DAC-uri bune sau piese de calitate in aceasta directie (cel putin asa e la telefoanele chinezesti).
    -sa pot instala WAZE; nu ma intereseaza alt sistem de genul IGO, etc
    -sa pot coneccta un stick USB sau un card de capacitate mare de pe care sa pot rula muzica MP3, FLAC si eventual filme/poze
    -sa pot conecta un sim de date (de genul RDS) pentru internet. Stiu ca se poate cu modem pe USB, dar nu stiu daca exista navigatii care au slot de SIM (ca la telefoane) pentru cartela SIM.
    -sa nu fie o chinezarie pe care sa fiu nevoit sa o schimb intr-un an din cauza incompatibilitatilor soft/hard si a lipsei de optimizare.
    -pairing cu telefonul iPhone sau/si Android pentru rulare muzica filme, etc (mai putin important, dar nice to have)
    -orice alt feature ar fi bine venit, dar cele de mai sus sunt principalele (mai ales partea cu sunetul)

Un operator de la un site de navigatii imi spune ca nu exista navigatie care sa preia comenzile modelelor mai vechi de 2009 (ceea ce ma exclude, avand model 2008). Asta inseamna si senzorii de parcare cu display cu tot?
    Am vazut multe marci, chinezarii no name-uri care fac de toate, dar si Pioneer, JVC,Sony, etc. Decat un dispozitiv de genul "one size fits all" care face de toate, dar nimic bun, optez pt ceva mai saracacios dar consacrat si specializat pe functiile de baza.

Daca aveti sfaturi, sugestii referitor la nelamuririle mele de mai sus, va rog sa postati.

Multumesc.

2. Pintiliosul

Pintiliosul 5th Gear Member

Parerea mea e sa-ti lasi aparatul de fabrica pe masina daca esti satisfacut de partea de sunet si sa-ti iei un gps dedicat cu IGO la vreo 200-400lei.
    Eu am RNS315 de fabrica si pot sa-ti spun ca nu sunt multumit de partea de navigatie.
    1. Nu are limba romana;
    2. Modul de lucru este mult mai greoi si ceva mai limitat decat la IGO;
    3. Nu ai avertizare sonora ptr. radare;
    4. Nu pot avea instalate toate hartile Europei in aparat. Ori Est, ori West.

3. Panicos 1st Gear Member

Sunt multumit de sunet,dar e vorba despre optiuni.nu pot sa pun un stick cu MP3 uri sau flac uri. Are doar intrare aux care nu e ok. Si ma gandeam la o navigatie cu android pe care sa pun si waze si mp3/flac. Sa le am pe toate la un loc,fara sa trag cabluri de fiecare data.

4. Pintiliosul

Waze are nevoie de legatura la internet permanenta!!! Si atunci ai nevoie si de o cartela GSM cu abonament de date mobile.

5. Panicos 1st Gear Member

Asta am spus un mesajul meu initial. Am detaliat acolo ce vreau clar.

6. Pintiliosul

Stiu, eu doream doar sa evidentiez faptul ca te indrepti catre o directie cu costuri ridicate!
    Si in opinia mea nu merita.

7. Panicos 1st Gear Member

Costuri ridicate - waze-ul in sine sau toata platforma pe care ar rula?
    Ce inseamna costuri ridicate? Asta vreau sa aflu de la inceput; care sunt optiunile, ce anume pot sa pun pe masina, care sunt limitarile, etc

Distribuie pagina asta