1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre navigatie Skoda

Discuție în 'I.C.E. (In Car Entertainment)' creată de alecsutzu, 19 Mai 2009.

1. alecsutzu

alecsutzu 1st Gear Member

salutare! am si eu o curiozitate, daca stie cineva.. am NAVI mare- DVD (cica), dar nu prea ma pot folosi de ea prea mult... cand selectez CD, imi arata pe ecran ca si cum asa avea magazie: CD1... CD6 si mai jos INT CD( interior CD). pot folosi numai intCD care citeste numai track-uri, nicidecum dvd-uri, mp3, si nici nu gasesc unde ar putea fi magazia (torpedou, portbagaj..)! e posibil sa fie doar soft-ul de 6 Cd-uri "pe ecran"..? si de ce nu citeste si DVD cu muzica, nu doar cel de navigatie, pe care oricum nu l-am incercat pt ca nu am..? :)) multumesc...

2. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Despre navigatie

salve tuturor as dori sa achizitionez in curind o navi 2 din si are in dotare antena externa pe care nu stiu unde ar trebui montata Daca stie cineva unde pe unde sa trag firul de antena rog pareri ;)si eventual idei :idea: pe unde sa demontez si ce sa demontez :zen:

3. dstdan

dstdan 1st Gear Member

antena GPS

No soate afata ..ca ramai fara ea.
    Las-0 pe bord unde este grila de aer, fiind magnetica stalipita.
    semnal garantat.

Ultima editare de un moderator: 19 Dec 2009
  4. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Nici nu ma gindeam sa o scot afara ,doar ma gindeam ca trebuie sa trag firul pe sub bord pina la stilpul dreapta sau ma rog intre dar trebuie sa demontez imbracamintea de plastic a stilpului intrebarea mea era daca stie cineva:yes: cum sa trag firul pe sub bord si imbracamintea stilpului?:idea:

5. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Asta am facut eu aseara si in seara asta . Pentru rezolvarea problemei cu locul pentru mufa , am decupat in peretele lateral stinga al cutiei si acum aparatul are loc berechet ( mufa intermediara am impins-o dincolo de cutie in spatiul liber spre volan ) . Antenele si decuplorul pentru antena radio au loc sub aparat( aparatul are trei antene : radio ( cu dispozitivul intercalat ), GPS , TV )
    Pentru cele doua antene am desfacut capacul din dreapta al bordului ( e clipsat , fara suruburi ) si cu o sirma mai groscioara introdusa din lateral , care a ajuns pina la cutia aparatului am tras firele prin bord ( atentie , cu mufele dinspre usa spre centrul bordului ). Antena de gps am lasat-o jos pe bord in coltul parbrizului ( prinsa cu banda dubluadeziva ) antena tv am urcat-o pe stilp prin spatele aparatoarei pina in coltul de sus al parbrizului si i-am fixat baza cu banda si virful l-am trecut printr-o ventuza gaurita ( oricum cred ca o sa iau alta , ca nu prind nimic cu ea )
    Si astfel am rezolvat problema antenelor .

Acum am o rugaminte pentru toata lumea :
    Doua intrebari :

1= un manual cu lucrul cu partea de navigatie , setari , salvare si selectare trasee alegere mod de afisare ... poate sa-mi dea si mie cineva , in romana , engleza sau franceza , sa inteleg ce scrie acolo ?!

2= am vazut pe youtube doua filmulete in care aparatul mergea si cu contactul luat si se inchidea la scoaterea cheii... spuneti-mi si mie cum sa fac sa mearga si fara contact , cu sau fara , optiunea opririi la scoaterea cheii... sau daca e vorba de programari , activari cu vag-comul , cine stie si poate sa o faca ?

Fișiere atașate:

• 16.jpg
      16.jpg
      Mărime fișier:
      63,6 KB
      Vizualizări:
      190
  6. Mafia_ooops

Mafia_ooops 1st Gear Member

.

Lucian sa inteleg ca navigatia ta e replica , daca e cea din poza. Din ce am citit , sunt unele replici care recunosc cheia (contactul ) si altele nu , adica daca scoti chiea din contact se opres. http://www.youtube.com/user/c4linutz#p/a/u/1/XmxST28IHn0
    Dar de c enu-l intrebi ca Calin ca vad ca de la el ai luat-o , nu cred ca nu te ajuta. Sa ne zici si noua parerea despre navi dupa vreo 2-3saptamani de folosire.

7. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    pai si nu e normal sa se opreasca daca scoti cheia din contact???:idea:este ca si cum ai pleca din masina si naviplayer-ul ar functiona in continuare ,daca scoti cheia, si apesi boftonu' de la on-off nu functioneaza?? sau poate nu am inteles eu

sa'l stapinesti sanatos acelasi model l-am vazut la bradytrade la 3300 ron tu ai comenzile in romana??

Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2010
  8. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Navigatia din filmulet este Gold Edition si are rezolvata problema cu contactul din constructie . A mea este modelul dinainte , care nu merge decit cu contactul pus ( dar ii dau eu de capat pina la urma . Pe XXXXXXXX este o schema cu trei relee , care zice baiatul ca a rezolvat problema) Eu mai studiez si va tin la curent cu tot ce realizez .
    Pentru Ryan , asta vreau si eu sa se opreasca cind scot cheia . Acum ea se opreste cind iau contactul , desi cheia e inauntru . Cind cheia e scoasa nu ia nici-o comanda .
    Si , da are meniul navigatiei in limba romana , restul aparatului in engleza , franceza , ... nu si romana .

Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2010
  9. B98XAL

B98XAL 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Eu am unit firul galben cu cel rosu si asa am curent direct si se anuleaza faza cu cheia in contact, cel putin asa este la fabia. Nu stiu cum este la octavia dar teoretic nu ar trebui sa difere, intreaba un electrician este o treaba simpla.

10. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Conform schemei aparatului , firul galben inseamna +baterie , firul rosu ACC , deci unind cele doua fire , aparatul nu se opreste decit din butonul lui (ceea ce inseamna ca ramine in stand-by cind e oprit). Daca eu sint cascat si plec din masina fara sa-l opresc ?! si oare cit consuma in stand-by ?! ca sa stiu cit de repede ramin fara baterie ...

11. marvin

marvin 1st Gear Member

Probleme NAVI

Salutare! Recent am achizionat un autoturism Skoda Octavia 2 ... am NAVI mare... cand selectez CD, imi arata pe ecran ca si cum asa avea magazie: CD1... CD6 si mai jos INT CD( interior CD). pot folosi numai intCD care citeste numai track-uri, nicidecum dvd-uri, mp3, si nici nu gasesc unde ar putea fi magazia (torpedou, portbagaj..)! e posibil sa fie doar soft-ul de 6 Cd-uri "pe ecran"..?

12. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Daca citeste Mp3 , scrie pe el . Daca nu scrie nicaieri pe partea frontala , inseamna ca citeste numai track-uri. ( pe astea scrie doar "STREAM " ..si nu " Stream MP3 ")
    Ghinion de nesansa . Si pe mine m-a iritat chestia asta . Sa faci o masina de 650.000.000 lei si sa nu-i pui un rahat de CD care sa citeasca cel mai raspindit format audio din lume. Bataie de joc a'la Skoda . Eu mi-au luat o scula de pe net , originala , identica , care vedea si mp3-uri .

13. marvin

marvin 1st Gear Member

Si oare ar putea avea magazie de Cd-uri? Nu am gasit nimic in portbagaj sau torpedou...deci prin urmare...ghinion cred...:(

14. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Sub scaunul pasagerului ai incercat??:)

15. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Unele modele au in ele magazie .
    Cum este cel din postul colegului nostru de forum :
    http://www.clubskoda.ro/showthread.php?t=2458
    Le poti incarca cu mai multe CD-uri si ti le citeste in functie de comenzile pe care le dai tu . Majoritatea Stream-urilor au mufa pentru magazie de CD-uri , dar asta nu inseamna ca ai si magazia fizica .

16. Tziganu 1st Gear Member

aceeasi problema

am si eu aceeasi problema ca si tine... de f.f.f.f. putin timp am achizitionat o octavia 2 de la brady si cei de acolo mi-au insirat 7000 de functii ale sistemului de navigatie pe care dupa achizitie nu va spuns ca nu le-am gasit adica mai exact mp3 si dvd nu citeste, nu am cd de la navigatie, pe navigatie scrie functia "telefon" dar nu merge...imi da o eroare dar nu imi dau seama ce fel de pentru ca navi a mea este in germana si nu ii pot schimba limba de afisare si aceeasi problema cu magazia de cd...imi apar pe display cele 6 cd dar nu le pot folosi si nici magazia nu am gasit-o.....plsss help ca innebunesc....intru cu masina in reprezentanta la aia daca nu rez probl asta.
    P.S. : uitasem ceva.... mai am functia de aux pe navi si mufa de aux in cotiera...daca as baga un dvd portabil ceva acolo macar asa ar merge

17. daniel_ct 3rd Gear Member

Locație:
    Constanta
    eu am sistemul bolero. magazia de cd-uri e incorporata in casetofon. trebuie doar sa pui cd-ul in locata care vrei. nu functioneaza ca si mp3-ul clasic cand pui cd-ul, ca daca vrei sa il pui nu intra. trebuie doar sa apesi pe butonul ala de eject care e in dreapta sus si te intreaba unde vrei sa il pui, in ce locatie mai exact. selectezi locatia si apoi il introduci. si asa faci cu toate cd-urile. acum nu stiu daca e aceeasi chestie si la navi. apropos, am auzit ca se poate activa sau se poate pune un cip pt activarea navigatiei la bolero. daca stiti ceva...

18. tavi

tavi 1st Gear Member

video pe bolero?

Salut....sunt nou pe aici...si nou posesor de o2 fl 1.6 tdi cr....

O intrebare , ca nu am gasit nimic pe forum.....am sistem audio bolero, se poate face ceva sa ruleze si fisiere video? un update de firmware...sau o mica ghidusie :P

multumesc!

19. Caiud 1st Gear Member

Am o problema in a gasi un CD pt. Europa de Est pentru Navi care sa fie compatibil cu ce am eu pe masina.
    Am un CD de Germania care functioneaza si este facut de cei de la Blaupunkt cu harti de la Teleatlas. Am descarcat de pe net si alte harti facute de Teleatlas insa nu le recunoaste.
    Va rog sa-mi spuneti daca stiti cum poate fi rezolvata problema si daca pot gasi un CD cu Europa de Est compatibil.
    Multumesc in avans.

20. efa982

efa982 Bronze Member

Locație:
    bucharest

SALUT. Ce fel de sistem de navigatie ai? RNS310, 510, Amudsen? Eu am gasit ceva pe net si azi o sa incerc sa vad daca imi merge harta cu Europa de Est.
    Eu am RNS 310. Am si eu harta Germaniei pe CD originala primita la achizitionarea sistemului.

Distribuie pagina asta