1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre caseta de directie

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de maldaianu, 8 Mar 2012.

1. alexandru_uaic

alexandru_uaic 4th Gear Member

Locație:
    Bucharest
    Guys, ma gandesc serios sa incerc sa rezolv problema casetei. Bineinteles ca banii de fiecare data sunt o problema. Nu ca nu sunt, nu ajung :p Am gasit siteul www.casetadirectie.com (nu intentionez sa-i fac reclama) si vad ca o reconditionare ar costa 550 RON. Este undeva in Sighisoara, jud Mures...si se face pe baza de programare totul.
    Ajutati-ma si pe mine cu o chestie:
    - voi cand ati avut probleme, cum ati procedat? ati cautat una sh de la dezmembrari? ati optat pentru o caseta noua?
    - cunoasteti pe cineva serios (de preferinta in Bucuresti) care m-ar putea ajuta si care nu ar fi foarte scump la pret?
    - orice idee e binevenita.

Ps. la vara intentionez sa strabat putin Romania...si vreau sa o fac pana atunci.

2. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    ti-a cazut caseta?

3. alexandru_uaic

alexandru_uaic 4th Gear Member

Locație:
    Bucharest
    tot ce e posibil :)
    "fratili meu" pierd lichid de servo care pare a fi din caseta. un alt simptom e si senzorul de servodirectie care se aprinde in bord atunci cand incep sa fac miscari bruste ale volanului, sau sa-l invart in jdemii de pozitii .... ma rog, intelegi tu ce vreau sa zic. in rest, nu-mi bate in volan, iar curba inca o fac :p

Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2012
  4. orion 1st Gear Member

caseta directie

Buna tuturor!Am o nelamurire si as dori cateva opinii,in legatura cu caseta de directie.
    Am o Fabie 1,4 x 16 valve 74kw,model AUB,combi,din 2001.Dupa cateva completari ulei servo,am observat scurgeri in partea dreapta a casetei de directie la burduf.Am mers cu ea la mecanic sa o repare.Toate bune si la locul lor pana dupa reparatie.Inainte de a se interveni la caseta,aveam o directie super usor de manevrat-cu doua degete se putea roti volanul-acum dupa reparatie merge greoi.Mentionez ca nu batea,nu avea absolut nimic doar scurgerea de ulei.Am sunat mecanicul care sustine ca este normal sa mearga mai greu din moment ce s-au schimbat garniturile si bucsele componente.
    Este posibil asa ceva? Eu am o banuiala si anume aceea ca mi s-a inlocuit caseta cu totul.Ce ziceti cei avizati,cunoscatori,exista diferente de functionare intre "caseta si "caseta? Eventual alt producator,cu alta calitate?
    Multumesc si s-auzim de bine!!

5. T. Carmen Skoda Expert

Locație:
    Cluj
    Cand a scapat presiunea, a fost totul ok, iar acum cand este noua, nu mai poti manevra volanul? Ceva nu este in regula.
    Nu exista.

6. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    Chiar ieri am avut mari batai de cap cu caseta de directie la un leon 1.8 4X4.
    Pana la urma am gasit alta caseta de pe un golf 4, si de aici a inceput distractia.
    Pe scurtL montat si demontat casete de directie de pe leon pana a ajuns sa functioneze: de 4 ORI!

Pana s -a ajuns la un rezultat ok, la inceput ba mergea directia in "suturi" (la inceperea virarii mergea greoi apoi dintr o data usor-cam ca la masinutele busitoare).

Daca nu esti multumit de rezultat, intoarce te inapoi la mecanic si bate-l la cap pana o sa fii mutumit. Nu e corect sa dai un ban si sa nu functioneze in parametrii!

7. john smith

john smith 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    ulei servo?

baieti ce tip de ulei servo trebuie pentru fabia 1,an 2001,cod motor AQW? poate cineva sa ma ajute ? multumesc !

8. clabescu.marius

clabescu.marius 5th Gear Member

Locație:
    Breaza
    Norma de ulei trebuie sa aiba numarul G004000 M2( culoare verde),eu am luat marca Febi in jur de 35 lei litrul.In poza vezi cum arata sticla,si in stanga jos pe eticheta alba se vede norma uleiului :)

Fișiere atașate:

Ultima editare: 27 Apr 2015
  9. john smith

Locație:
    bucuresti
    ceva tutoriale?

multumesc pentru raspuns. a gasit cineva un tutorial despre reparatia casetei de directie servoasistata? este chiar asa greu de reparat ? a mea pierde ulei pe partea dreapta....ma uit la preturi de reparatii si ma apuca groaza,imi cerea unul 900 mana de lucru.la banii astia o desfac eu!!!!!

10. clabescu.marius

Locație:
    Breaza
    Este destul de costisitoare reconditionarea dar se inlocuiesc destul de multe componente,plus ca nu cred ca vei gasii chitul de reparatie.Am un prieten care a facut la o Ibiza operatia asta la un servis foarte cunoscut din tara,daca nu este considerata reclama servisul este din Targoviste si se numeste Trami,au si site.Omul a fost multumit si a avut si garantie 18 luni din cate imi amintesc,piesa a trimis-o prin curier.Numai bine!:)

11. john smith

Locație:
    bucuresti
    demontare caseta directie de pe masina

am reusit sa dau jos caseta de pe masina si am gasit si un mecanic pe aproape care sa inlocuiasca garniturile. nu a fost greu de desfacut caseta de pe masina .....trebuie doar sa aveti grija cum ridicati masina si cum o lasati ridicata sau pe ce...ca eu era sa o scap de pe butuci. facand eu singur operatia asta am mai economisit aproximativ 300-400 lei,si ca timp a durat vreo 2 ore. a durat mai mult pentru ca nu m-am grabit,nevrand sa fac vreo boacana. trebuie doar sa va documentati un pic si sa aveti putin curaj sa va murdariti pe maini. o sa incerc sa revin si cu niste poze....

12. FAM 1st Gear Member

salut
    unde as putea gasi o bucsa de teflon ca cea aratata de @jenel(pentru fabia fara servo).
    fac cinste

13. john smith

Locație:
    bucuresti
    caseta directia

Salut baieti,scuze de intarziere. Am reusit sa reconditionez caseta de directie,ma rog..nu eu...mecanicul.... Deja am facut si un drum bucuresti-cluj,dus intors fara nici o problema,caseta se comporta perfect. Am promis si niste poze,asa ca sa incepem cu problema... http://s1355.photobucket.com/user/j...ia AQW/asa nu_zpsobreaad1.jpg.html?sort=3&o=8
    Din cauza asa-zisilor mecanici de la norauto grand arena,care au avut ideea sa imi prinda burduful cu colierul din poza de mai sus,apa a patruns la axul casetei de directie si a ruginit,rugina a avariat garniturile rezultand pierderea uleiului.
    Ca si scule o sa aveti nevoie de un set de imbusuri,cheie clichet,prelungitor pentru cheia clichet,tubulare de 13,14,16,17,19..daca mai tin bine minte,cheie fixa de 17,un set de torxuri pentru suruburile de la aparatoarea rotii,surubelnita stea si dreapta,....daca am uitat ceva astept completari....

Mai jos aveti schita casetei de directie,care va arata unde si cum se prinde.
    http://s1355.photobucket.com/user/j...seta directie_zpsyzvzdewe.jpg.html?sort=3&o=2

va trebuie si un cric hidraulic,micut,nu trebuie de "7" tone,pe care il puneti sub puntea fata,pe care este montata caseta de directie,care va va ajuta sa nu scapati puntea jos si sa nu rupeti furtunele hidraulice cand desfaceti suruburile. acelasi cric hidraulic o sa va jute sa ridicati la loc puntea fata dupa ce reparati caseta de directie si o montati inapoi pe puntea fata.
    http://s1355.photobucket.com/user/j...ric hidraulic_zpsqhyojig1.jpg.html?sort=3&o=4

asa arata conexiunile pe caseta de directie,adica furtunele hidraulice si senzorul:
    http://s1355.photobucket.com/user/j... pe caseta servo_zpsayy2itd9.jpg.html?filters[user]=135030087&filters[recent]=1&sort=1&o=0

aveti grija la montaj ca acest inel sa fie drept si sa nu loveasca senzorul,mecanicul o sa trebuiasca sa il dea jos ca sa poata schimba garniturile casetei si e posibil sa fie stramb cand il monteaza la loc.
    http://s1355.photobucket.com/user/j...043-b99972757b03_zpswbetkaxy.jpg.html?filters[user]=135030087&filters[recent]=1&sort=1&o=1

aici era montata caseta de directie...
    http://s1355.photobucket.com/user/j.../aici era caseta_zpsmgf5xigo.jpg.html?filters[user]=135030087&filters[recent]=1&sort=1&o=3

aici era montata pompa servo,prinsa in cele 3 suruburi incercuite cu rosu. acel ansamblu electric incercuit cu linie punctata trebuie slabit pentru a putea ajunge la surubul de langa el,unul din cele 3 care fixeaza pompa servo pe masina.
    http://s1355.photobucket.com/user/j...atie pompa servo_zpsydg9vawp.jpg.html?filters[user]=135030087&filters[recent]=1&sort=1&o=6

asa arata o prindere corecta,cu coliere de metal,a burdufului bieletelor:
    http://s1355.photobucket.com/user/j.../coliere bieleta_zpsdkwym0ru.jpg.html?filters[user]=135030087&filters[recent]=1&sort=1&o=2

aveti grija la montaj sa nu strangeti prea tare acest surub,care este totodata si valva de sens,pe furtunul hidraulic de tur.
    http://s1355.photobucket.com/user/j.../surub tur servo_zpszhafkkro.jpg.html?filters[user]=135030087&filters[recent]=1&sort=1&o=4

---------- Post added at 06:38 PM ---------- Previous post was at 06:36 PM ----------

14. Tiagoss 3rd Gear Member

Salut.!are cineva vreo idee sau ceva de unde sa cumpar o bucsa petru caseta directie la o skoda fabia 1 1,4 mpi 50 kw aqw trw este cu servo.am o interventie la ea marti la mecanic si am zis ca daca tot umbla acolo saschimb si bucsa aceea ca am joc la ea.multumesc

15. Tiagoss 3rd Gear Member

salut! ma confrunt cu o problema tare ciudata la volan.problema este urmatoarea. daca merg cu masina drept trebuie sa ma chinui un pic sa TIN VOLANUL DREPT,ceva nu ma lasa sa pot tine volanu in pozitie dreapta si imi sta si un pic stramb (spre stanga)daca drumul este aplecat un pic spre st.ma chinui sa pot sa tin masina dreapta.daca dau drumul volanului atunci mi-l arunca inapoi repet mi-l arunca nu revine normal .am schimbat de curand bucsi bascula fata si spate arcuri fata si amortzoare fata.flanse amortizoare + rulmenti sarcina am reconditionat caseta de directie dar asa facea si inainte sa duc caseta la reconditionat.ceva idei ca nu stiu ce sa ii mai fac sau unde sa ma mai uit.m-a disperat.E vorba de skoda fabia combi 1,4 mpi 50 kw 2002.multumesc!

Ultima editare de un moderator: 7 Apr 2016
  16. clabescu.marius

Locație:
    Breaza
    Ai refacut unghiul de cadere dupa toate aceste reparatii?!:ermm:

17. Tiagoss 3rd Gear Member

absolut o data dupa schimbarea amortizoarelor si arcurilor= flanse si rulmeti sarcina si a 2 oara dupa reconditionarea casetei si tot asa sta
    pe la roti nu am nimic capat de bara sau altceva nu bate nimic nu troncane nimic

---------- Post added at 01:01 PM ---------- Previous post was at 12:59 PM ----------

si imi trage si dreapta un pic.
    nu foarte mult dor un pic

---------- Post added at 01:02 PM ---------- Previous post was at 01:01 PM ----------

este posibil sa fie din amortizoare sau unghi cadere facut prost? amortizoarele sunt sachs pe gaz

18. clabescu.marius

Locație:
    Breaza
    Tind sa cred ca este unghiul cadere facut prost sau daca masina o ai de curand,ma gandesc sa nu fi suferit in istoricul ei ceva lovituri in zona rotilor fata,stanga sau dreapta si atunci directia chiar si reglata corespunzator poate face probleme din cauza ca nu este aliniata cu restul sasiului,asta daca facea de la achizitionare si nu ulterior.Daca inainte nu a avut loc acest fenomen atunci tind sa cred ca unghiul de cadere nu este bine facut.

19. Tiagoss 3rd Gear Member

Masina o am de 2 ani.si nu facea asa inainte
    Cred ca ai dreptate ma voi duce sa il fac din nou .multumesc de ajutor revin cu rezolvarea

20. Tiagoss 3rd Gear Member

gata am rezolvat cu volanul meu totul a fost din unghiul de cadere facut prost.acum totul este cum ar trebui sa fie.multumesc de ajutor.

Distribuie pagina asta