1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre caseta de directie

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de maldaianu, 8 Mar 2012.

1. maldaianu 1st Gear Member

detin o fabia junior 2006 fara sevodirectie si am probleme cu caseta.stiti cumva daca este compatibila vreo alta caseta de la alta masina desigur cu mici modificari sau daca pot monta sevodirectie pe ea ms mult astept pareri.

Ultima editare: 8 Mar 2012
  2. Cristian_Spiel

Cristian_Spiel 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut ! Am tot o fabia junior 2006. Daca te intereseaza sa-ti schimbi caseta de directie, te pot ajuta. Am avut si eu nevoie sa o schimb. Si m-am interesat si de posibilitatea de a pune servodirectie. Se poate, insa sunt destul de multe lucruri pe care trebuie sa le schimbi.

3. maldaianu 1st Gear Member

ma intererseaza spune mi care ar fi pasi costuri etc chestiile astea sau daca se merita adica ori iau o caseta noua simpla ori ma duc la dezmembrari si iau tot sistemul de servo si il montez

4. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    Eu am luat o caseta de directie noua - TRW ( Germania ). M-a costat 980 ron anul trecut, cu caseta veche la schimb. Nu-i suficient sa iei sistemul de servo. Trebuie sa schimbi si bieletele de directie, care difera intre modelul fara servo si cel cu servo. Daca merita sau nu sa iei de la dezmembrari, eu iti spun un singur lucru : ce e nou, e nou. Te deranjeaza asa de mult ca nu ai servodirectie ? Eu m-am obisnuit.

5. maldaianu 1st Gear Member

la varianta asta m am gandit si eu sa iau o caseta noua daca poti sa imi spui de la ce firma ai luat-o si daca esti multumit de ea ca am auzit ca nu ar fi chiar asa de bune ele de fapt ar fi reconditionat .eu am gasit aceeasi chestie pe care ai facut-o tu adica o casetu cea veche la shimb cu 715 ron pe on auto

6. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    Sunt foarte multumit de ea. Iti detaliez intr-un PM. Nici nu s-a pus problema sa fi fost reconditionata. Am vazut si eu oferta. Ce sa zic, pretul e bun. Daca ai incredere in ei, poti sa incerci.

7. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    Codul TRW pentru caseta de directie Fabia, model fara servo este : 6Q1419055

8. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    @ Maldaianu : Ai reusit sa rezolvi cu caseta ta ?

9. maldaianu 1st Gear Member

Da, am gasit la cineva la dezmembrari. De fapt era (nu erea) luata sh din Germania; am dat 400 ron am montat-o si merge super .Baga codul casetei pe google si o sa vezi caera pe e-bay una de vw fox 1.2. Aceea este sunt foarte multumit de ea. Merci mult de ajutor!

Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2012
  10. Jenel

Jenel 1st Gear Member

Bucsa caseta de directie

Salut ! Si eu am tot o Fabia Junior 2006, am probleme cu "caseta de directie"; defapt problema vine de la BUCSA (se pare ca este din teflon, asa spune tatal meu) pe care trebuie sa o schimb (cum nu se gaseste pe piata, trebuie sa caut un strungar ca sa-mi faca una).

INAINTE DE A STI CARE ESTE PROBLEMA CASETEI am sunat la "persoane" care ar reconditiona casete de directie si mi-au cerut 600 LEI pentru repararea ei; in aceeasi zi am fost la varul meu ca sa o dam jos sa vedem si noi care este starea casetei, am reusit sa scoatem si bucsa. A doua zi l-am sunat iar pe acel domn care reconditioneaza casete si mi-a spus ca nu ma poate ajuta cu BUCSA deoarece nu "presteaza servicii pe jumatate", i-am multumit si cam atat; IN CONCLUZIE: daca as fi mers la el mi-as fi luat o teapa mai mare decat problema pe care o am :)) deoarece pretul acestei BUCSI nu cred ca sare de 100 LEI (sa exageram spunand 200 LEI) iar restul banilor 400/500 LEI ar fi fost pentru scoaterea casetei si montarea ei la loc (PRET ENORM pentru aceasta interventie).

O SA REVIN CU UN "EDIT" ATUNCI CAND GASESC PE CINEVA CARE SA-MI FACA ACEASTA BUCSA / DUPA CE O MONTEZ SA VAD DACA MAI AM ACEL JOC.

Am incarcat doua fotografii ca sa va faceti si voi o idee: (scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul mobil, doar 2 mpx :( )

Ultima editare: 6 Apr 2012
  11. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    Acea piesa se gaseste de vanzare. Nu e nevoie sa ti-o faca cineva.

12. Jenel

Jenel 1st Gear Member

Imi poti spune unde gasesc? Te rog frumos !

13. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    Sunt motive strict obiective pentru care nu pot sa fac vreo reclama acelei firme. Ca fapt divers, sunt mai multe firme care pot sa aduca. Nu e ea singura. Trebuie doar sa cauti bine. In fine, ai in ultimul PM nr. meu de telefon. Suna-ma si vorbim.

14. maldaianu 1st Gear Member

0722871674 domnul calin de la service glucoza ceea ce iti pot spune este ca omul se pricepe dar ideea este ca daca ai axul si ceva rulmenti prin caseta nu cred ca se mai poate face nimic.eu cunosc masina ta si iti pot spune ca schimbarea bucsei nu iti da garantia ca o sa iti iasa lucrarea.nu stiu ce sa iti zic incearca la domnul calin e subtire la pret si chiar face treaba daca intradevar se poate face ceva.

15. Jenel

Jenel 1st Gear Member

Multumesc frumos pentru raspuns, voi incerca si aceasta varianta.

16. Jenel

Jenel 1st Gear Member

Am rezolvat cu caseta, acea bucsa a fost problema ...

PENTRU CINE DORESTE, AM UNA IN PLUS, TOT DIN TEFLON FACUTA (60 LEI)
    Acesta este numarul meu: 0760105143

Sarbatori Fericite !

Ultima editare: 13 Apr 2012
  17. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    Bine ca ai rezolvat. Cat mai multi km fara griji si Sarbatori Fericite !

18. alexandru_uaic

alexandru_uaic 4th Gear Member

Locație:
    Bucharest
  19. Cristian_Spiel

Locație:
    Bucuresti
    In anunt este specificat faptul ca produsul nu se poate returna.

20. razvy76 1st Gear Member

Buna seara,
    Am o prbl cu caseta de directie .... tot uleiul de la servo imi curge .Am fost la skoda sa-mi schimb uleiul si mi-au facut si o constatare in care mi-au zis ''necesita schimbat caseta de directie''. Una noua de la reprezentanta e 3000 ron, una reconditionata e 1300 ron si una second e 500 ron.
    Sincer, nu stiu ce sa fac....dar 3000 de ron nu o sa le dau VECI pururi amin.

Va rog, dati-mi un sfat (skoda e de 1,4, 16 v din 2003)

Va multumesc

Distribuie pagina asta