1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de Tetel, 23 Aug 2009.

1. ramses 1st Gear Member

Buna, am o skoda octavia 2 fl , am cumparat jante aliaj pe 15 cu cauciucuri 205 60 15 de vara ,si vreau parerea voastra despre cauciucuri cum se comporta,daca are cineva pe masina,sau sa le schimb cu alta dimensiune.Va multumesc.

Ultima editare de un moderator: 8 Ian 2019
  2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    De ce nu iei pe cele standard 195.65.r15? Cred ca le gasesti la pret mai bun fata de 205.60.r15

efa982 apreciază asta.
  3. ramses 1st Gear Member

Da asa e dar am 2 cauciucuri bune dot 2018 ,si 2 ar urma schimbate ,si eram curios sa vad care dimensiuni si cum se comporta pe masina sunt mai ok.

4. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Am si eu dim.asta in talon.Am ramas clasic..cele pe 195 iarna, cele 205.55.16 vara..ca asa a venit din fabrica..Nu stiu ce ai putea vedea la cauciucuri..Daca ai 2 mai ia inca 2 si cu asta basta!

5. ramses 1st Gear Member

Ale mele sunt pe 15 adica 205 60 15

6. xuletzz 1st Gear Member

Salutare. Sunt si eu de curand posesorul unei skoda octavia 2012.. masina este recent adusa din franta si urmeaza sa fie inscrisa.. momentan nici numere rosii nu am :D problema este urmatoarea, masina a venit cu jante pe 17.. am vreo sansa la rar? am inteles ca iti dau ei anumite dimensiuni ce poti pune pe masina.. imi puteti spune cam ce dimensiuni de jante/anvelope as putea pune? sa inteleg ca cele pe 17 ar trebuii sa le vand? sau pot trece raru` si cu ele asa?
    Multumesc..

7. Daniel30 1st Gear Member

Buna seara.Am primit o ofertă foarte atractivă financiar pentru achiziția un set de anvelope de iarna 195/60/r15,asta după ce timp de opt ani am folosit numai 195/65/r15.Imi poate spune cineva care pot fi diferențele?Masina este o skoda octavia 1,an 2006,1,9 tdi ,alh,278.000km.Multumesc anticipat!

8. Adrian153 1st Gear Member

Salutare tutror,

Deoarece omul gospodar isi face vara sanie si iarna car, si pentru ca am timp in aceasta perioada, studiez cauciucurile de iarna si jantele pentru Skoda Octavia 3. Momentan masina este echipata cu anvelope de vara Michelin 205/55/r16 si jante din aliaj R16. As vrea sa fac un set separat de iarna cu jante din tabla R15 , capace si anvelope. As vrea sa intreb prima data urmatorul lucru, pentru cei care ati mai procedat in felul acesta:
    -Este necesar sa imi iau set separat de prezoane pentru jantele din tabla, sau le pot folosi pe cele deja existente de la jantele din aliaj?

La capitolul anvelope , criteriile sunt urmatoarele : Aderenta pe teren umed minim clasa B, anvelopa sa nu fie Made in Turcia, China etc. Ca si buget per anvelopa cca. 200-250 lei. Anvelopele vor fi folosite preponderent in zona de campie.Dupa cautari pe Autosoft si Vadrexim, rezultatele sunt urmatoarele:
    1. Nokian WR D4 -care ma incanta cel mai tare. Nokian este marca nordica din cate stiu, au facut prima anvelopa de iarna, deci Nokian cam stie ce inseamna iarna. Consum de combustibil: C , Aderenta pe teren umed: B
    2. BF GOODRICH G FORCE WINTER 2- Am avut inainte pe Ford si am fost foarte multumit. Cu Fiesta nu am ramas in zapada niciodata. Consum de combustibil: E , Aderenta pe teren umed: B
    3. PIRELLI CINTURATO WINTER-Habar nu am. Consum de combustibil: E , Aderenta pe teren umed: B
    4. GOODYEAR ULTRAGRIP 9-Apare in toate topurile ADAC pe primele pozitii, dar nu stiu nimic de ele. Consum de combustibil: E , Aderenta pe teren umed: B
    5. DUNLOP WINTER RESPONSE 2- Apare in toate topurile ADAC pe primele pozitii, dar nu stiu nimic de ele. Consum de combustibil: C , Aderenta pe teren umed: B
    6. CONTINENTAL CONTIWINTERCONTACT TS 860-Apare in toate topurile ADAC pe primele pozitii, dar nu stiu nimic de ele. Consum de combustibil: C , Aderenta pe teren umed: B
    Dupa aceste cercetari, imi raman cam 3 variante : Nokian Dunlop, Continental. Ce parere aveti, cei care ati folosit deja una din anvelopele de mai sus? Aveti alte sugestii, dupa aceleasi criterii?

Va multumesc,

9. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Adrian153
    Din lista ta as alege intotdeauna si numai NOKIAN pentru sezonul rece.
    A doua varianta ar fi GOODYEAR care sunt lideri in calitate.
    BF GOODRICH am avut si nu am fost multumit deloc. Pentru ca s-au uzat extrem de repede (cu cca. 35-40% mai repede fata de GOODYEAR).
    PIRELLI nu mai sunt deloc ceea ce ar trebui sa fie, de multa vreme.
    DUNLOP sunt OK la alta categorie.
    CONTINENTAL nu prea au ce cauta in lista ta.
    *Nu inteleg de ce pune lumea botul la eticheta cu consumul de carburant? Este o chestiune total irelevanta si lipsita de importanta. Diferentele de pret nu sunt acoperite de economia de carburant!!! Este doar marketing si nimic altceva. Cel mai important element pentru noi este ADERENTA. Apoi ar fi nr. de km. rulati pe o roata fara tractiune, dar producatorii nu-si bat singuri cuie in talpi oferind astfel de informatii clientilor. Zgomotul este o chestiune de nisa, pentru ca sunt putine persoane care tin cont de dB. Cred ca 50% dintre soferi nici nu stiu ce e ala dB. ;)

10. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    @adrian
    Continental sunt cele mai bune anvelope de iarna, apoi as alege Dunlop WR 2.
    Sa verifici la masina ta daca ai voie cu jante de 15''.

11. pulgatory

pulgatory 2nd Gear Member

Adrian153
    anvelopele pentru autoturismul tau le achizitionezi personal in functie de necesitatile tale . eu personal folosesc pentru iarna doar nokian ,acum pe vrs-ul meu am nokian wrd4 sunt clasa A la aderenta carosabil umed pot doar sa-ti ca au un singur lucru in minus : iarna cand carosabilul este umed de la ceata la plecarea de pe loc iti intra esp-ul in functiune daca pleci mai sportiv , in rest sunt senilate usoare isi fac treaba cu randament maxim .eu iarna fac aproximativ 4000-5000 km pe luna .sa nu uitam ca wrd4 detine recordul de viteza pe zapada si gheata .daca locuiesti intr-o zona muntoasa cu ierni mai aspre poti sa cumperi si hakapelita 8 dar trebuie sa le comanzi pe net ca nu se comercializeaza in romania .ps in romania gasesti anvelope nokian fabricate la fabrica din rusia

Pintiliosul apreciază asta.
  12. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    ADERENTA vad ca e mentionata si de pulgatory, este cel mai important factor in achizitia pneurilor.

13. pulgatory

14. Adrian153 1st Gear Member

Multumesc de raspunsuri.Reducerea consumului de combustibil este poveste de marketing intradevar.Daca economia ar fi fost macar cat consuma AC vara ar fi foat ceva, dar e nesemnificativa.La fel si zgomotul.
    Totusi, cum.e cu.prezoanele?

15. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Eu am folosit prezoanele de la jantele de aliaj la cele de tabla fara probleme.

Little Big apreciază asta.
  16. pulgatory

Trebuie să-ți cumperi prezoane pentru jante de tablă. Ca au conicitatea și buza cu care strânge pe jante diferite de cele de aliaj.

Ultima editare de un moderator: 24 Iun 2019
  17. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    De la aliaj la tabla se pot folosi aceleasi.Invers nu.

18. pulgatory

19. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Personal am trecut la cele all sezon cu sens de rotatie si o compozitie relativ moale a gumei. Asa am aderenta excelenta pe perioada de vara, pe ploaie datorita profilului riscul de acvaplanare este minim, idem ptr. flescaraie si chiar zapada. Pe gheata nu este chiar cea mai buna varianta, dar gheata pe drum e destul de rar. Singurul dezavantaj real il consider uzura la franarile bruste pe timp de vara care pot deforma nitel banda de rulare.
    *Nu spun ca e varianta cea mai buna ptr. toata lumea!

20. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    @ pulgatory
    1. eticheta cu indicii
    2. rezultatele din teste (tyrereviews.co.uk, adac, etc) pe dimensiunea mea 195/65 R15
    3. marca
    De vara am Dunlop sport bluerespone, de iarna Continental TS 850. Ambele seturi de anvelope se comporta exemplar pentru nevoile mele.
    Tatal meu are de vara Continental premium contact 5, de iarna Dunlop WR 2 de care e super multumit (185/65/R15).
    Daca ar fi sa aleg anvelope all season as merge pe Michelin crossclimate.

Distribuie pagina asta