1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de Tetel, 23 Aug 2009.

1. Pintiliosul

Pintiliosul Bronze Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  2. robertzgura 2nd Gear Member

Felicitari ptr alegerea facuta si cel mai bun e faptul ca ti-a satisfacut asteptarile ptr ce ai platit.

Eu unul, nu sunt un fan al anvelopelor All seson, cel putin, din punctul meu de vedere, nu sunt bune ptr un oras unde ai coline/dealuri de urcat/coborat.

Intr-un oras precum Iasul, Bucurestiul, Slobozia, Giurgiu, Calarasi, Vaslui, poate ca ar fi bune all seson, dar unde ai de urcat/coborat, e recomandat anvelope de sezon :)

3. Pintiliosul

Pintiliosul Bronze Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Este prima oara cand folosesc anvelope all seson. Nici eu nu am prea avut incredere in acest tip de cauciucuri. Am rulat cu ele cam 2.500km. si am avut parte de toate tipurile de drum caracteristice iernii anul acesta (dealuri, munti, serpentine ... tot) Acum pot spune ca mi-am format o parere despre ce pot acestea. Si in opinia mea, sunt cele mai potrivite ptr. conditiile din tara noastra si ptr. bugetele romanilor. Cel putin pe anvelope de vara (pe plasticuri cum le spun eu) nu voi mai da bani cu siguranta. Personal chiar in favoarea uzurii ador sa am aderenta ce mi-o ofera niste cauciucuri mai moi vara.

4. robertzgura 2nd Gear Member

Astazi am facut prima iesire in afara orasului cu noile amvelope Goodyear eficiency grip 195/65/15. Pot zice ca sunt meseriase, si avand in vedere ca au balonul mare, chiar sunt silentioase si se "lipesc" bine tare de asflat si consumul la mers cu 140 km/h cu 4 adulti in masina este de 5.6l/km :)

PS. Asta este la masina personala octavia 2 fl 1.6 tdci greenline ;)

5. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Asa am si eu de 3,4 ani

robertzgura apreciază asta.
  6. robertzgura 2nd Gear Member

Salut, asazi am facut schimbul de anvelope iarna cu vara, pe o skoda octavia 2015 de la job. Anvelopele de iarna sunt GOODYEAR ULTRAGRIP 9, le are din iarna lui 2015.
    Utilizatorul masinii (un alt coleg de al meu), mi-a zis ca nu a avut nici o problema cu ele, nici pe zapada, nici pe gheata si nici pe drumuri ude/uscate.
    Iar mai jos cateva poze cu starea anvelopelor dupa 3 ierni.
    Cele de vara sunt Michelin Energy saver dot 48/2014, si urmeaza asa fie montate pentru a 4 a vara. Mai jos cateva poze cu ele.

Fișiere atașate:

Distribuie pagina asta