1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de Tetel, 23 Aug 2009.

1. Pintiliosul

Pintiliosul Bronze Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  2. robertzgura 2nd Gear Member

Felicitari ptr alegerea facuta si cel mai bun e faptul ca ti-a satisfacut asteptarile ptr ce ai platit.

Eu unul, nu sunt un fan al anvelopelor All seson, cel putin, din punctul meu de vedere, nu sunt bune ptr un oras unde ai coline/dealuri de urcat/coborat.

Intr-un oras precum Iasul, Bucurestiul, Slobozia, Giurgiu, Calarasi, Vaslui, poate ca ar fi bune all seson, dar unde ai de urcat/coborat, e recomandat anvelope de sezon :)

3. Pintiliosul

Pintiliosul Bronze Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Este prima oara cand folosesc anvelope all seson. Nici eu nu am prea avut incredere in acest tip de cauciucuri. Am rulat cu ele cam 2.500km. si am avut parte de toate tipurile de drum caracteristice iernii anul acesta (dealuri, munti, serpentine ... tot) Acum pot spune ca mi-am format o parere despre ce pot acestea. Si in opinia mea, sunt cele mai potrivite ptr. conditiile din tara noastra si ptr. bugetele romanilor. Cel putin pe anvelope de vara (pe plasticuri cum le spun eu) nu voi mai da bani cu siguranta. Personal chiar in favoarea uzurii ador sa am aderenta ce mi-o ofera niste cauciucuri mai moi vara.

4. robertzgura 2nd Gear Member

Astazi am facut prima iesire in afara orasului cu noile amvelope Goodyear eficiency grip 195/65/15. Pot zice ca sunt meseriase, si avand in vedere ca au balonul mare, chiar sunt silentioase si se "lipesc" bine tare de asflat si consumul la mers cu 140 km/h cu 4 adulti in masina este de 5.6l/km :)

PS. Asta este la masina personala octavia 2 fl 1.6 tdci greenline ;)

5. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Asa am si eu de 3,4 ani

robertzgura apreciază asta.
  6. robertzgura 2nd Gear Member

Salut, asazi am facut schimbul de anvelope iarna cu vara, pe o skoda octavia 2015 de la job. Anvelopele de iarna sunt GOODYEAR ULTRAGRIP 9, le are din iarna lui 2015.
    Utilizatorul masinii (un alt coleg de al meu), mi-a zis ca nu a avut nici o problema cu ele, nici pe zapada, nici pe gheata si nici pe drumuri ude/uscate.
    Iar mai jos cateva poze cu starea anvelopelor dupa 3 ierni.
    Cele de vara sunt Michelin Energy saver dot 48/2014, si urmeaza asa fie montate pentru a 4 a vara. Mai jos cateva poze cu ele.

Fișiere atașate:

7. Mihai Negrea 1st Gear Member

Salut,am si eu Octavia 2 nonfl 1.9tdi și nu știu cam ce presiune este recomandat pe 195/65/15...

8. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Depinde de incarcare. Media zice ceva de 2.0 - 2.2 . Mai putin uzeaza anvelopele pe margini , mai mult le uzeaza pe mijlocul benzii de rulare . Totusi , daca in masina merg zilnic 4 persoane si mai ai si bagajje , poti baga cu incredere 2.4 .

9. Vali77

Vali77 1st Gear Member

Salut Colegi!
    Am si eu o intrebare: a incercat cineva pe Fabia 1, 1.4 tdi, anvelope de 185/65 r15? Le am ramase de la un logan si sunt aproape noi. Nu ma indur sa le dau.

Stiu ca dimensiunile din talon ar fi 185/55 r15 dar totusi nu pun pe 16 sa fie diferenta asa mare. Mai stiu ca ce este scris in talin, e sfant, dar putina toleranta, eu zic ca merge. Astept raspunsuri. Multumesc anticipat.

10. Klisko

Klisko 1st Gear Member

In CIV ul auto este trecuta dimensiunea respectiva?

11. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    nu.s.Sigur cu 65 freaca pe undeva!

12. Ciprian Hriscu 1st Gear Member

Salutare ! Superb.. 2014..Laurin&Klement..Dsg..4x4 170 cp achizitionata de cateva luni! Pachetul contine niste jante frumoase de mori.. insa pe 18...cu anvelope 225/40!. Initial am luat in calcul varianta sa inlocuiesc jantele cu unele pe 17 (sunt foarte sesnsibile si rigide) insa mi a trecut repede.. Masina fiind un maro ciocolatiu(violet in talon) iar jantele de culoare gri fac impreuna o "echipa" faina, am renuntat la idee si ma gandesc sa mi iau anvelope 225/45/18! Intrebarea mea e... acest 45 e ok..!? Nu ma trezesc poate ca atinge pe undeva mai ales cand o sa fie greutate in masina..? Nu stiu.. Intreb.. Daca s a mai lovit cineva de situatia asta!. Multumesc .

13. Cosmin07

Cosmin07 1st Gear Member

Salutare,

De scurt timp sunt posesorul unei Skoda Rapid 1.6TDI, 115 cp din 2016. In momentul de fata am montate jante de aliaj cu anvelope de vara 215/45/16. Vine iarna si trebuie sa ma pregatesc corespunzator iar in acest sens sunt interesat de achizitia unor anvelope cu dimensiunile 205/55/16. Imi puteti spune daca aveti asa ceva pe masina si daca ating sau afecteaza in vreun fel masina (articulatii, consum, etc) ?

Multumesc,
    Cosmin

14. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    De ce nu folosesti ce e trecut in CIV?

15. Cosmin07

Cosmin07 1st Gear Member

Masina a fost inscrisa pe franta si inca nu am reusit sa o inscriu. In consecinta, nu am cartea masinii.

16. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Cu siguranta nu.s inscrise in CIV acele dimensiuni.E o dimensiune tipica la O2..si nu numai..Intreaba pe cei cu Rapid ce dimensiuni au in talon.Mai ales pe cei ce detin standard 215.45.16..

17. averescuradu

averescuradu 2nd Gear Member

Pentru Skoda Rapid dimensiunile indicate pentru anvelope de iarna sunt 175/70/R14 sau 185/60/R15. Celelalte dimensiuni omologate pe Rapid mai sunt omologate 215/45/R16 sau 215/40/R17

18. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest

Distribuie pagina asta