1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    Anvelopele astea le vinde un importator din Sibiu,sunt originare din HONG-KONG...si au doi ani garantie,livrare gratuita oriunde in tara ptr minim 4 buc.
    Despre calitatea lor...ma abtin sa comentez.
     
  2. FLightman

    FLightman 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2010
    Mesaje:
    5
    Locație:
    In hotel
    Marc anvelope

    Pe piata anvelopelor exista 4 jucatori importanti + citiva mai mititei: Good Year, Continental, Michelin si Bridgestone ( ordinea este aleatorie). Aia mai mici: Nokian, Pirreli, Hancook,Toyo. Cei patru mari au si sub-marcile lor, respectiv: Dunlop,Debica,Sava// Semperit,Uniroyal,General Tire,Barum,America// Kleber,Kormoran// Firestone.Daca vreti un test absolut neutru , intrati pe ADAC si acolo gasiti tot ce vreti iar astia chiar nu pot fi acuzati ca sint partinitori. Uitati-va si la elementele care sint urmarite in timpul tstelor !!!! Eu cred ca cel mai putin conteaza citi km rulezi si majoritar distanta de frinare si stabilitatea in curbe....Iar econommia aia de carburant.....:Flush:iti scade consumul cam 0,1 L /100km adica la un drum Bucuresti -Constanta economisesti juma de litru, 2,5 ROn :):) dar cind trebuie sa frinezi , te opresti ceva mai incolo ca deh, economisesti 2,5 ron... Sfatul meu ( si ma pricep la gume): degeaba ai masina, ai motor, ai ESP si alte alea, daca ai gume de plastic , "ieftine si bune" : prin intermediul lor ( al anvelopelor) se transmite totul la asfalt ( putere, frinare,etc).
     
  3. dutu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Mesaje:
    32
    energy saver ????

    a probat cineva cauciucurile michelin energy saver pe o skoda fabia 2 noua???
    cat costa 185/60 r 14???:idea:
     
  4. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    Ce cauciucuri sa aleg

    Salut,

    In curand vreau sa schimb mizeriile alea de Matador Elite 2 cu care a venit Fabiuta lu nevasta-mea.
    Dupa indelungi cautari (forumuri externe, review-uri, ADAC, BILD si automotosport (toate din GE), site-urile producatorilor si nu in ultimul rand forumurile din RO ) m-am hotarat la urmatoarele "caucioace" pe 185 / 60/R14 :

    - DUNLOP SP SPORT 01
    - DUNLOP SP Sport FastResponse
    - GOODYEAR EXCELLENCE

    Le-am gasit in Bucuresti la o firma cu montaj+echilibrat+ce mai trebuie la 194 de ron bucata (toate au acelasi pret).


    Acum dilemele sunt urmatoarele:
    1. nu am inteles care e diferenta intre DUNLOP SP SPORT 01 si DUNLOP SP Sport FastResponse. Pe site-ul producatorului se pare ca SP01 e mai bun pe ud dar mai slab la durata de viata. In rest erau la fel.
    2. pe site-ul Adac nu exista comparatie decat intre Fastrepsonse si Excelence (195.60.R15 dar e acelasi lucru). Adac recomanda Dunlop-ul (era f recomandat fata de "recomandat" in cazul goodyear-ului
    3. pe site-urile din RO am vazut ca Goodyear-ul este ff laudat
    4. pe tyrereview.com parererile sunt fff impartite.
    5. nu am reusit sa gasesc un site care sa faca comparatia intre cele 3 tipuri de cauciucuri.
    6. pe mine ma intereseaza sa am stabilitate pe curbe, sa nu mai intre ABS-ul imediat ce ciupesc un pic frana si sa am stabilitate si raspuns bun pe ploaie.

    Eu pe Passat am avut Dunlop Sport si in 20.000 de km am fost extraordinar de multumit.

    Ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi / linkuri / opinii ?

    PS1: am auzit ca VREDESTEIN Sporttrac sunt super...chiar si ADAC-ul le recomanda la fel ca pe Dunlop Fastresponse...doar ca...NU EXISTA pe dimensiunile mele :(
    PS2: Alte cauciucuri NU ma intereseaza asa ca va rog sa va dati cu parerea numai la cele 3 modele.


    Multumesc anticipat
     
    Ultima editare: 31 Mai 2010
  5. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Sorin,in ceea ce priveste DUNLOP-ul,am avut pe fata SP01,pe spate Fast Response.Am fost foarte multumit de ele.Le-a adus cineva din Germania,am facut vreo 18.000 de km cu SP01 deoarece am avut niste pivoti care aveau joc si mi le-au terminat repede.Dar vreau sa iti spun ca in astia 18.000 de km,nu stiu daca s-au uzat 30%.Poate exagerez,poate nu,nu ma pricep foarte bine sa aproximez gradul de uzura al unui pneu,dar carne aveau pe ele,de mai faceam 25.000 de km sigur.Dar s-au uzat pe interior cam tare,si nu am vrut sa risc.Acum pe fata am Good Year Eagle ventura,si pe spate tot fast response.
    Parerea mea e ca mai stabila era masina cu Sp01 decat cu Good Year.SI in conditii de umezeala,si la aderenta plecarii dupa loc.ASR-ul nu mi s-a aprins niciodata cat am avut sp01 pe fata.Pe cand la good year,daca plec putin mai tare dupa loc,intra ASR-ul.Si inca ceva,asa cum a fost profilul lui SP01,iarna asta care nu a fost deloc usoara,cu DUNLOP-urile am circulat.Si tinand cont ca ele erau de vara,s-au descurcat bine.Asta ca o paranteza.
    Parerea mea este ca isi merita banii DUNLOP SP 01 .Dar dupa cum am spus,le-a adus cineva din Germania,asa scria si pe ele,MADE IN GERMANY si am fost foarte multumit,dar stiu pe cineva care a cumparat din magazin de la noi,2 dunlop SP 01 si le-a pus pe un polo,si nu a fost deloc multumit.O sa le caut prin garaj si o sa le fac poza la profil sa iti formezi o idee.
     
    Ultima editare: 1 Iun 2010
  6. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    Salut patratzel1988

    Merci frumos de opinie. NU e nevoie de poze. Stiu exact cum arata Dunlop sport sp01. Cum ziceam si eu...am avut pe Passat aproape 20.000 de km. Nu le mai am ca am vandut masina acu 2 saptamani :crying:
    Iarna nu am mers cu ele ca pe VW am avut caucioace de iarna.
    Pot spune doar ca iarna asta cu Matador-ul am incercat sa scot masina din parcare (ma refer la Fabiuta)....crede-ma...cred ca erau maxim 3-4 cm de zapada. Efectiv nu am reusit sa plec cu ea de pe loc (dezactivat ASR-ul, activat asr-ul, incet, cu balans etc)

    Deci stiu exact ce poate SP01. Eu as vrea sa stiu daca Fast response-ul e mai bun sau nu decat SP01 si daca Goodyear-ul bate dunlop-ul (ambele modele).

    Sper ca magazinul unde le-am gasit eu sa aiba dunlop-ul (in caza ca ma hotarasc sa merg pe dunlop) made in germany.
    Daca nu...voi cauta in alta parte. Diferenta e enorma...desi teoretic sunt facute dupa aceeasi reteta.

    Astept si alte opinii.
    Merci frumos
     
    Ultima editare: 1 Iun 2010
  7. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    Daca tu ai mers 20.000 de km cu SP 01 si ai fost multumit....celelate intrebari nu isi mai au rostul.
    1. Nu-ti lua Goodyear Excelence...eu am asa ceva acum pe masina,si s-au facut praf in 12.000 de km.E adevarat,sunt MADE IN CHINA...dar nu am vazut decat dupa ce le-am pus pe masina.
    2.dunlop fastresponse sunt niste "caricaturi" in comparatie cu SP01
    3.SP 01 au profil asimetric,special desenat ptr conditii de carosabil umed ( ploaie ) sunt f silentioase si sunt in continuare gama de varf a firmei,chiar daca au aparut modele noi cum ar fii Fastresponse...nu se compara cu 01.
    Verifica doar sa fie MADE IN GERMANY...si iti garantez ca nu o sa regreti .
    Cu stima,
    Ladislau Benedek- ex RTC - Dunlop Romania.
     
  8. blue_eyed

    blue_eyed 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2010
    Mesaje:
    71
    Subscriu la Dunlop SP 1, cu conditia sa fie facute in Germania (asa ceva am eu pe masina in momentul de fata si sunt extrem de multumit)
    Cu SP 1 asta, eu am acum cca 40 000 km, si mai duc linistit cred ca vre-o 20 000 de acum in colo
    Iarna asta tot cu gumele astea le-am facut, si.... crede-ma, nu prea am avut probleme, decat o singura data cand s-a suspendat masina
    Pe ploaie, comportament exceptional, am rulat si cu viteze de cca 130-140 km/h, fara probleme, raspuns excelent, si nu am simtit ca pierd aderenta(ASR-ESP, cuminti, chiar am crezut ca nu functioneaza la un moment dat)

    Sper sa fi fost de folos, Matadorul de-l ai acum pe masina, eu l-am considerat un fel de gluma proasta a celor de la skoda
    Parerea mea, pune SP 1 pe masina, merita fiecare banut (eu am dat pe ele 220 lei/buc)
     
  9. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    salut blue_eyed , ladislau

    Multumesc ptr sfaturi.
    Ca un fost posesor de SP01 sunt complet de acord cu voi.

    Momentan am o MARE problema. Am sunat in 4 locuri. Dunlop-urile si goodyear-ul sunt MADE IN PH (filipine). Se pare ca este o invazie pe piata din Bucuresti.
    Efectiv nu stiu ce sa fac!

    Blue_eyed, imi poti spune te rog de unde le-ai luat pe ale tale "Made in Germany" ?

    La recomadarea unui prienten am decis sa forez un pic netul pentru "Bridgestone Turranza ER300". La ADAC in teste este "foarte recomandat" dar notele sunt un pic mai slabe decat la Dunlop.
    In schimb am gasit Bridgestone-urile facut in saptamana 46 din 2009 si Made in Japan. Suna bine, nu?
    Pretul e acelasi cu cel de la Dunlop Sport SP01.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Iun 2010
  10. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    Bridgestone Turanza e o super anvelopa,si daca e si made in japan,e si mai bine...poti sa le iei linistit.
    Am sa sun maine la noi la depozit,sa vedem daca mai au pe stoc Dunlop SP 01 cat costa,si unde sunt facute.
    De unde esti ?
     
  11. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Dunlop SP 01 , sunt niste anvelope excelente , dar sunt cunoscute si ca fiind niste anvelope galagioase. Eu am asa ceva pe Octavia mea si sunt multumit ca si calitate dar sunt galagioase . Acest neajuns vine din faptul ca au profil radial de uscat , amestecat cu profil oblic pentru degajat apa . De aici apare si poluarea sonora. Daca nu te deranjaza acest aspect , sunt niste anvelope performante. Sa ai grija sa nu fie facute la Timisoara ci in Germania.
    Ca mentiune personala , eu pentru Fabia prietenei mele am optat pentru cealalta specificatie : 165/70/14 , care sunt mai inalte cu 4.5 mm pe raza . Cei aproape 5 mm conteaza la escaladat borduri si depasit obstacole si nu afecteaza mult tinuta masinii pe curbe. In plus , la acelasi producator si acelasi model sunt mai ieftine cu aproape 30 Ron / bucata.
     
  12. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    JURASIK: prietene,vb numa aiureli...profil radial de uscac+profil oblic...ce e aia ??????
    Profilul lui SP 01 se numeste ASIMETRIC si atat.
    2.In vecii vecilor nu va face galagie pe asfalt.
    3.La Timisoara are fabrica firma de anvelope CONTINENTAL...in nici intr-un caz Dunlop.
    Mai documentati-va inainte sa postati doar de dragu de a posta.
    O zi buna.
     
  13. blue_eyed

    blue_eyed 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2010
    Mesaje:
    71
    Sorin, le-am gasit si comandat pe net la o firma din Oradea
    Acum m-am uitat la ce marime vrei tu si sunt 190 lei/buc cu TVA+10 lei/buc curieratul daca nu esti de prin zona, cu indice H

    www.anvelopeweb.ro asta este site-ul lor unde te poti documenta mai amanuntit, si poti in momentul in care comanzi sa le dai un tel (oricum te vor suna ei dupa ce lansezi comanda pt confirmare) ca sa te asiguri ca sunt facute in Germania, eu asa am cerut si asa au ajuns la mine in cca 24 ore (eu sunt din Giurgiu)

    In ce priveste zgomotul, eu nu simt decat o schimbare in foarte bine in comparatie cu Matadorul initial al masini
     
    Ultima editare: 3 Iun 2010
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Ladislau , prietene , daca spuneam asimetric , nu se intelegea nimic pentru cineva care nu se pricepe la cauciucuri . Zi-i tu unuia care vrea sa-si ia gume la masina ca ii recomanzi un profil asimetric si vezi cum se uita la tine de crucisi . Iti va multumi frumos si va cauta niste sfaturi pe care sa la si inteleaga. Galagie pe asfalt , comparativ cu alte anvelope mai de top , face . Poate ca masina ta este foarte galagioasa si nu faci diferenta , dar aceste anvelope sunt recunoscute pentru nivelul ridicat al zgomotului fata de concurentii directi. Sigur , este un mic neajuns comparativ cu performanta ridicata pe orice tip de carosabil ( ud si uscat ) , dar eu nu am combatut faptul ca-s bune , ba chiar daca imi recitesc postul constat ca le-am calificat ca fiind "performante ". Chiar am ales sa dau 900 Ron pe 4 bucati care imi incalta acum masina ( cum am mai specificat si in posturile trecute). Galagia suplimentara vine din randurile 4 si 5 ( alea asimetrice ale tale ) , care randuri ii si dau un plus de performanta aderentei pe suprafete atat ude cat si uscate. In rest este vorba doar de compozitia cauciucului si de profilele longitudinale clasice oricarui cauciuc destinat rularii in conditii diferite de trafic.
    Da' presupun ca nu puteai sa te abtii sa imi spui ca aiurez .
    Te iert , ca asa-s eu generos :beerchug:.
    Despre fabrica cred ca ai dreptate. Se pare ca nu se fabrica la Timisoara .
     
  15. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    NU vreau sa intam in polemici ,asa ca eu ma retrag din discutie.
    Recunosc ca am sarit calul ...dar daca ai explici omului ceva,fa-o la modul profesionist si nu lasa sa se inteleaga ca nu stii cu ce se "mananca" anvelopele.
    Mai citeste odata expresia cu profilul oblic si o sa vezi ca e chiar amuzanta ptr un forum de specialitate.
    Toate cele bune..si scuzele de rigoare.
     
  16. Black Daniel Guest

    Ma bucur ca v-ati impacat :p.
    Era gata sa ma bag in discutia voastra ... daca intelegeti ce vreau sa spun :p:rulez::whip:.
     
  17. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Mai oameni buni,eu altceva nu inteleg...voi sunteti ipohondri cand vine vorba de masina voastra?La voi chiar nu se aude nimic?Nu aveti greieri?Nu va bate nici o bucsa nimic?Stati sa ascultati zgomotul cauzate de cauciucuri?
    Prefer sa fie galagioase dar sa se opreasca la timp,decat sa fie silentioase si sa dau toate ciorile jos de pe garduri.:P
    :sign_ot: :) am mers cu un rulment care era uzat 99.99% vreo 1000 de km.Se auzea sabia ,spuneai ca e masina de curse.
     
  18. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    ladislau

    sunt din Bucuresti :)
     
  19. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Patratel , sunt oameni si oameni . Mie imi place sa mearga masina impecabil. De exemplu , ieri i-am schimbat 2 suporti de motor si in sfarsit , merge cum doresc eu ...desi am luat-o de un an si toata lumea de specialitate mi-a spus ca masina merge bine ... pentru mine nu mergea. La mine condusul este o placere care nu trebuie umbrita de nimic. Cand vrei sa auzi motorul si doar motorul , orice zgomot in plus te enerveaza. Cand vrei sa nu auzi nimic de sub capota balanganind , pui suporti noi la motor , chiar daca cei vechi erau buni ....dar slabiti . Ieri si azi mi-a facut placere pentru prima data cu adevarat sa-mi conduc masina ...pentru ca functioneaza fara nici o greseala. suntem diferiti . Eu chiar tin cont de zgomotul facut de gume. Nu ca mi-ar afecta asa tare auzul fin , dar acest sunet poate acoperi sunetul unui rulment defect ....sau al unui alt angrenaj care nu functioneaza cum trebuie. Pentru mine masinile sunt ca niste amante. Le cumpar cele mai scumpe blanuri , dar le cer tot felul de chestii "kinky " , care chestii ,pe alti posesori de amante, nu-i intereseaza. Poate tu esti posesorul banal care vrei doar patru roti si un acoperis pe timp de ploaie de acasa si pana la servici . La mine este o chestie aproape erotica :whip:
    Asta e ... :p:p:p
     
  20. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    :)) nu stiam ca esti asa pervers.:)) Am inteles ce vrei tu sa spui,dar crede-ma,un rulment uzat contra sunetului provocat de anvelopa nici nu suporta termen de comparare.Mie nu mi se par zgomotoase sp01 astea,dar nu pun prea mare baza in urechile mele,ca de atatia ani de muzica, urechea mea nu mai receptioneaza toate sunetele.:))
     
    Ultima editare: 3 Iun 2010

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare