1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Eu am folosit prezoanele de la jantele de aliaj la cele de tabla fara probleme.

Little Big apreciază asta.
  2. pulgatory

pulgatory 2nd Gear Member

Trebuie să-ți cumperi prezoane pentru jante de tablă. Ca au conicitatea și buza cu care strânge pe jante diferite de cele de aliaj.

Ultima editare de un moderator: 24 Iun 2019
  3. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    De la aliaj la tabla se pot folosi aceleasi.Invers nu.

4. pulgatory

cu aceasta ocazie adresez si eu urmatoarea intrebare :
    CARE SUNT FACTORII SI CRITERIILE DUPA CARE VA ACHIZITIONATI ANVELOPELE (VARA/IARNA )

Ultima editare de un moderator: 26 Sep 2019
  5. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Personal am trecut la cele all sezon cu sens de rotatie si o compozitie relativ moale a gumei. Asa am aderenta excelenta pe perioada de vara, pe ploaie datorita profilului riscul de acvaplanare este minim, idem ptr. flescaraie si chiar zapada. Pe gheata nu este chiar cea mai buna varianta, dar gheata pe drum e destul de rar. Singurul dezavantaj real il consider uzura la franarile bruste pe timp de vara care pot deforma nitel banda de rulare.
    *Nu spun ca e varianta cea mai buna ptr. toata lumea!

6. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    @ pulgatory
    1. eticheta cu indicii
    2. rezultatele din teste (tyrereviews.co.uk, adac, etc) pe dimensiunea mea 195/65 R15
    3. marca
    De vara am Dunlop sport bluerespone, de iarna Continental TS 850. Ambele seturi de anvelope se comporta exemplar pentru nevoile mele.
    Tatal meu are de vara Continental premium contact 5, de iarna Dunlop WR 2 de care e super multumit (185/65/R15).
    Daca ar fi sa aleg anvelope all season as merge pe Michelin crossclimate.

7. Wolf76 Junior Member

Salut!
    Am achizitionat recent o skoda scout 2.0 140 cai, motor bmm, imi dati un sfat ce dimensiuni sa folosesc la cauciucuri vara/iarna ? am auzit ca o sa am probleme la cuplu haldex daca folosesc roti mai mici.

8. j.tibi

j.tibi Junior Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Salutări tuturor!

Am comadat recent o Skoda Scala Style 1.0 TSI - sper să o am cât mai repede :) - și deja trebuie să apelez la ajutorul vostru.
    Mașina vine echipată cu jante aliaj ușor 16", anvelope de vară 205/55 R16, dar până o primesc aș vrea să cumpăr un set de jante oțel + anvelope iarnă. Problema este că nu știu ce fel de dimensiuni de anvelope/jante se pot monta, nici cei de la Skoda Miercurea Ciuc nu mi-au putut spune ce dimensiuni vor fi trecute în cartea de identitate. Am văzut unele oferete pe net, roți 195/65 R15, dar nu știu dacă se potrivesc.
    Rugăminte: dacă cineva are deja o carte de identitate pentru Scoda Scala, îl rog să posteze dimensiunile de roți trecute în carte.
    Vă mulțumesc.

9. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Cand o sa iti vina masina , iti vor da si o cartulie , in care va scrie care sunt tipodimensiunile pentru jante si anvelope. Prinderile , gaura centrala si numarul de prezoane se afla uzor , important este sa nu te joci cu ET-ul ....ala trebuie sa fie cel dictat de producator . De obicei , la o masina care vine cu jante pe 16 " si nu este chiar o sportiva , merg jante pe 15 " . Anvelopele prezente de tine sunt echivalente ca dimensiuni , conteaza doar marimea etrierilor , daca permit sau nu montarea de jante cu diametru mai mic .

j.tibi apreciază asta.
  10. pulgatory

acum ca posesor karoq 190cp 4x4 sport line trebuie sa cumpar jante de aliaj pentru anvelope de iarna, dimensiunea anvelopelor este luata din cartea masini si este : 215/55 R 17 94V M+S . jantele trebuie sa indeplineasca anumite criterii si cerinte ?
    [​IMG] [​IMG]
    eu vreau sa le cumpar pe acestea daca sunt bune pentru masina mea ,ce spuneti sunt ok le pot cumpara ?si bineinteles cauciucurile vor vi nokyan. astept raspunsuri

Ultima editare de un moderator: 27 Sep 2019
  11. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    pulgatory
    Este f. importa indicativul ET. Acesta trebuie sa fie identic cu cel a jantelor originale. Altfel geometria rotilor din fata poate avea de suferit in comportamentul masinii mai ales pe viraje.
    Capture.JPG

Ultima editare de un moderator: 27 Sep 2019
  12. pulgatory

Deci trebuie sa ma uit ce indicativ ET au jantele pe care le am pe masina . Ok merci

13. Dragoș Popescu 1st Gear Member

Va salut. Posesor Skoda Rapid. Auto are 3 luni de la achiziție. Doresc sa i schimb luna viitoare jantele cu unele de tabla pt sezonul rece.
    Mă puteți ajuta cu o informatie? E suficient doar janta și cauciuc sau trebuie cumpărat și vreun senzor separat. Auzisem că trebuie sa cumperi și senzori la auto astea cu monitorizare presiune anvelope. Multumesc

14. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu neaparat. Masina monitorizeaza senzorii pe care ii cunoaste . Daca nu-i vede ,cel mult iti da un mesaj de eroare dar sunt aproape sigur ca se poate dezactiva functia asta daca nu ai nevoie de ea. Nu-i o chestie rea dar cred ca este mai utila la masini mai speciale ....greutati mari , puteri mari . Rapidul este o masina de clasa mica-medie la care monitorizarea presiunii este un moft. Pe principiul " ce-i trebuie chelului ...cercei " ....multi cumpara masini cu motoare cu cilindree din trei cifre si vor monitorizarea presiunii in anvelope de parca conduc AMG-uri pe circuite de Formula 1 ....nu cumva sa scada presiune in vreo roata cu 0,001 atmosfere fata de celelalte roti ca-i tragedie maxima . Fa un studiu temeinic , in functie de zona in care locuiesti si tipul de iarna in care va rula masina ta , pentru a cumpara anvelopele potrivite . Anvelopele de iarna sunt un capitol in sine , unele sunt de autostrada gandite pentru fermitate , altele de zapada - gandite pentru a "absorbi" cat mai multa zapada intre rizurile blocurilor , , altele doar de frig . Nu exista anvelopa de iarna polivalenta . Vezi ce compromis este mai bun pentru tine , cauta pe youtube ca este foarte multa informatie .

15. pulgatory

20191008_205714.jpg 20191008_205830.jpg Va salut pentru ca vine iarna am achiziționat următoarele jante. Iar anvelopele sunt nokian snowproof 215/60/17.pentru karoq-ul meu

16. pulgatory

Ps mulțumesc pentru sfat ,pintilosul, a fost foarte util pentru mine

17. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    pulgatory
    Sa le folosesti sanatos. Sunt superbe jentile. Chia ma bucur ca ti-am putut fi de folos.

18. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Misto jantele...de unde le-ai luat si ce pret? De ce ai vrut anvelope Nokian? Eu din ce am auzit de la prieteni si ce am citit pe internet ar fi cam medii la comportament pentru pretul pe care il au...

19. pulgatory

Jantele le-am cumparat de pe olx cu 2.500 ron sigilate și cu factura din germania . În ceea ce privește cauciucurile eu am folosit numai nokian ,vreau să-ți spun că wrd4 pe un strat de zăpadă de 20 cm , cu un vrs2 cu 80 kmh viteza de deplasare cauciucurile s-au comportat ca niște senilate nici nu mi-a intrat esp-ul in functiune asta e rea pe drumul de la presmer ma duceam la comandau in covasna . Pentru mine nu există alte marci de anvelope de iarnă decat nokian

efa982 apreciază asta.
  20. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    O mentiune in legatura cu valoarea ET-ului . Daca se trece la jante mai late , sau mai inguste , ET-ul se modifica. DE obicei , cand treci la o dimensiune mai mare a jantei , ( gen 16 " fata de 15 " ) , ET-ul se modifica , pentru ca , jantele de 16 sunt mai late si incadrarea off-setului nu mai este aceeasi . Latimea marita a ansamblului janta/anvelopa se va centra pe butuc , impartind plusul de latime si spre interior si spre exterior ( nu intotdeauna in mod egal ) . De aceea , nu veti avea niciodata acelasi ET daca mergeti iarna pe 15 " si vara pe 16 " ( cum fac cei mai multi ) .

efa982 apreciază asta.

Distribuie pagina asta