1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. ok30

    ok30 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2009
    Mesaje:
    19
    Cauciucuri Iarna

    salutare......vati pus caucuiucuri de iarna...daca da.. de care si ce parere aveti despre ele sunteti multumiti.....nu sunteti. eu am pe skoda mea michelin puse p jenti separate
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Dec 2009
  2. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Daaaaaaa

    F multumit de cauciucuri, pai daca nici dupa ninsorile astea nu facem diferentze atunci ce sa mai comentam.In concluzie, cu riscul de a ma repeta, la temperaturi sub 7 grade gumele de vara sunt aproape zeroooo, isi pierd toate calitatile, devin f rigide, intr-adevar e f faina senzatia de derapare pe care o simti la viteze f reduse dar Doamne fereste sa ai un 80 la ora si sa fii nevoit sa opresti masina brusc din varii motive , ca sigur te vei opri in vecinul sau in vreun parapet, copac ceva. Cat de praf ar fi producatorul acelui cauciuc e iarna tot e net superior unui Dunlop, Pirelli, Michelin, etc. dar de vara. gata pentru astazi.
     
  3. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Foarte buna remarca ta Tetel, mai mult de atat nu ai ce zice despre cauciucuri de iarna
    Oricum ar fi merita investitia
    Eu am Debica Frigo pe Fabiuta si sunt f. multumit, + ca locuiesc intr-o zona plina de dealuri
     
    Ultima editare: 19 Dec 2009
  4. graby111 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2009
    Mesaje:
    101
    Locație:
    Mangalia
    salut! tocmai ce m`am intors dintr`o vacanta la munte si pot sa zic ca intr`adevar cauciucurile de iarna fac toti banii indiferent de marca!! am intrat cu fabia si pe zapada framintata (multumesc celor de la autostrazi) si pe zapada moale, proaspata ( ca trebuia sa iesim din curtea vilei) plus circa 1100 de km facuti intr`o saptamina pe drumuri (bravo celor de la drumuri brasov) curate! am urcat pante pe care un mondeo cu toate accesoriile pe el nu a putut sa o urce fara ajutor! mentionez ca am numai pe fata (vremuri grele, deh) cauciucuri de iarna Debica navigator 2 care si`au facut cu brio datoria, mi ales ca acasa pe litoral am gasit si polei; deci nu va zgirciti, cauciucurile de iarna nu sunt fitze, chiar merita!!! bafta!
     
  5. Black Daniel Guest

    Alo, baietii, nu vreti voi sa va mutati cu discutiile astea pe publicitate ?
    Putin respect ... :rulez: . Aici e o arie tehnica.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Dec 2009
  6. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Off - am mutat publicitatea in vizuina ei.
     
  7. demooyoo

    demooyoo 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Mesaje:
    19
    Locație:
    Bucuresti
    revin cu opinii...speram sa ma tina si al 3-lea sezon fara incidente..din pacate in giurgiu la prima zapada adica pe 12 dec au cedat la 40km/h si a fost imposibil sa ma opresc inainte de a intra intr-un logan..paguba 5500ron la avia militari..sper doar ca voi sa fiti mai atenti..drum bun
     
  8. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    am fost in oras sa imi caut cauciucuri de iarna,ca pana acum am zis ca nu vine iarna...ma rog,o saptamana nu am miscat masina din fata blocului,se vedea doar antena masinii,atata zapada era,
    Si pe fata am 2 dunlopuri sport de vara bineinteles,si pe spate niste good year ,tot de vara.
    :sign_ot:Duminica,am fost plecat prin niste nameti,de toata frumusetea,un opel astra g cu cauciucuri de iarna si corsa ,la fel ,pregatite de iarna,ei au ramas impotmoliti,si eu am iesit.
    Stiu,o sa spuneti ca bat campii,sau ca nu este posibil.A fost doar o simpla intamplare,din care am iesit cu bine :D

    Ideea era urmatoarea; CE SA FAC? ANVELOPA DE IARNA NOUA? SAU REESAPATA? doar sezonul acesta vreau sa le folosesc.
    Astept pareri .Dar luati in calcul si criza financiara.
     
  9. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Poti sa ai si mama cauciucurilor daca nu stii sa adaptezi turatia motorului in functie de suprafata pe care rulezi
    ASR este sistemul care reduce turatia motorului atunci cand una din roti patineaza, tocmai pentru a reduce efectul de patinare, astia nu lau inventat de pomana.
    Odata una din roti plecate pe patinare isi pierde aderenta si atunci mai putin conteaza cel fel de cauciuc ai, bine-nteles ca daca ai cauciuc de iarna ai un avantaj.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Dec 2009
  10. Rado46

    Rado46 Silver Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Timisoara
    dupa umila mea parere ar fi bine sa-ti cumperi cauciucuri noi,dar asta depinde si de bugetul alocat pentru asa ceva, dar am invatat pe pielea mea ce inseamna sa ai cauciucuri second sau resapate si cand ramai inzapezit undeva o sa-ti para rau ca nu ai luat ceva bun.
    cam atat
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Dec 2009
  11. MicuTZu83

    MicuTZu83 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Mesaje:
    68
    Locație:
    CRAIOVA
    ABS, nu era responsabil cu franarea? alte sisteme sunt responsabile de controlul tractiunii...
     
  12. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Mii de scuze eu vorbeam de ASR, de ce oi fi scris ABS chiar nu stiu, unde mi-o fi fost gandul?
    Rog un moderator sa modifice pentru a nu fi cineva dus in eroare
     
    Ultima editare: 22 Dec 2009
  13. soarec 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2009
    Mesaje:
    95
    Locație:
    iasi
    patratzel1988 daca vrei sa le folosesti doar sezonul asta cred ca resapate sau sh ar fi o varianta destul de ok. daca le cumperi pt mai multe sez, anvelope noi.
     
  14. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Fapt divers

    Eu si cu al meu coleg, rampa destul de accentuata, zapada moale, el cu un Opel Vectra 1.8 benzina, cauciucuri iarna doar pe fata noi-noute, eu cauciucuri iarna 4 buc noi-noute, toate bune si frumoase pana la un viraj aproape ac de par, amandoi abandon la prima tentativa, la a 2-a el a renuntat, eu am reusit nu fara mici probleme, adica un dans usor la acel viraj. Cat costa un cauciuc sh si unul nou-nout sa zicem de un producator mai no-name, eu zic ca diferentele la pret nu sunt enorme pe cand calitatea net superioara la cele noi. Daca as fi ferm convins ca vreau sa dau masina la anul atunci as opta pentru varianta sh dar daca as prinde macar o a 2-a iarna atunci as merge pe varianta noi, sa nu excludem si faptul ca eu stau in zona de munte si chiar ma ajuta gumele de iarna.
     
  15. Ludu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2009
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Tirgu Mures
    si cand ma gandesc ce tampenii debita mircea badea legat de importanta cauciucurilor de iarna:wacko:
     
  16. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Sa va spun cam cum sta treaba si cu resapatele :
    Anul trecut in toamna din cauza bugetului foarte scazut pentru ca tocmai imi achizitionasem jantele pe 15" am decis sa iau doua cauciucuri resapate pentru iarna care sincer siau facut treaba destul de bine si nu s-au uzat aproape de loc, pana aici toate bune dar in toamna aceasta cand am montat aceleasi cauciucuri am constatat ca erau mai dure ca alea de vara si patinam mult mai usor asa ca am renuntat la ele si am achizitionat 2 bucati Debica Frigo care sigur merg si la iarna urmatoare.
     
  17. marius vrajitoru

    marius vrajitoru 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    111
    Locație:
    timisoara
    anvelope dimensiuni

    salut! inca o data.... nu stiu ce anvelope sa imi iau ..pe ea pot sa imi pun 3 tipuri de anvelope mai exact:
    165/70R14 81t
    195/50R15 82t
    185/60 r14 82t acest model am pe ea in prezent...celalalte modele sunt oki

    mentionez ca primele 2 modele sunt trecute in cartea masini iar cel de al 3 este omologat anterior...

    care model de anvelopa ar trebui sa imi pun mai iftine cu criza asta:rtfm:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Dec 2009
  18. Orhan-Fabia 1.4TDI

    Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2009
    Mesaje:
    126
    Locație:
    Constanta
    Cele mai bune pentru iarna sunt 165/70 R14 dar o sa arate ca un carucior de butelii! :) eu am pus 175/65 R14 iarna! Vara o sa fie 205/45 R16 sau 205/50 R15
     
  19. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
  20. copilu211

    copilu211 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2009
    Mesaje:
    4
    anvelope dimensiuni??

    salutare,eu am pe masina debica navigator mixte,multumit de ele(le am de noi,asta e a 2-a iarna si cred k ma mai duc o iarna)intrebarea mea este daca marimea lor afecteaza in vreun fel consumul si puterea motorului? ideea este ca are un consum putin mai mare si poate ca doar mi se pare mie ca trage un pic mai greu.dimensiunile de pe masina:185/65/14 iar in talon am doar 2 variante de dimensiuni:165/70/14 sau 185/60/14 stie cineva?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare