1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. k_cristi87

k_cristi87 Silver Member

Locație:
    Gaesti
  2. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Daca tot este vara pe sfarsite ma gandesc deja la niste incaltari pentru perioada rece, astept sfaturi despre producatori, preturi, etc. Mentionez ca locuiesc in zona de munte si chiar o sa fie folosite la maxima lor capacitate. Dimensiuni 185/60/R14 82H, dar se poate si 165/70/R14 81T, ce-mi recomandati?
    Multumesc anticipat.

3. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Iarna e bine ca incaltarile sa fie cat mai inguste, sa poata intra prin zapada... deci recomandate ar fi cele de 165; dar daca vei folosi masina preponderent urban fara iesiri pe coclauri (a se citi practicare off-road) se pot monta cele de 185/60/R14. La masina din dotare am 185/60/R14 DunlopWinterSportM3 si ma declar multumit de ele.

4. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Thanks

Astept in continuare parerile dumneavoastra legate de acest aspect.

5. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Daca le vei folosi intensiv recomand cu cea mai mare caldura NOKIAN : http://www.tirefactory.net/nokian.htm unul dintre motive fiind ca sunt fabricate de scandinavi si un altul ca au fost singurele "gume" cu care m-am simtit cu adevarat in siguranta indiferent ca era vorba de zapada tare/moale sau gheata. De aici poti alege si dimensiunile : http://www.tirefactory.net/Hakkapeliitta5.htm

Pentru aflarea dimensiunii corecte ,plecand de la dimensiunea din talonul masinii faci un calcul aici: http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Ultima editare: 25 Aug 2009
  6. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Meserie

Chiar arata bine cauciucul, cum ajung si la niste preturi, se gasesc in Romania sau le-ai comandat pe net?

7. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
  8. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Merci

Sa-nteleg ca le-ai achizitionat de la un magazin din Cluj? La ce pret le-ai luat?

9. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Le-am luat "de afara",am prins o promotie de iarna in decembrie cu 150 euro 4 buc.
    La noi din septembrie vor creste vertiginos preturile la "gumele" de iarna.

10. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Nu degeaba exista vorba din batrani: "Vara facem sanie si iarna car"

11. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

submit la cele postate mai sus nokian chiar merita:) Am avut michelin si nu mi s-au parut niste gume pe care sa te poti baza ,sa te faca sa te simti in siguranta dar nokian parca e altceva merita banii:)

Ultima editare de un moderator: 18 Dec 2009
  12. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Variante

As fi recunoscator daca mi-ati da niste variante de unde as putea astfel de cauciucuri de la noi din Romanica sau alte variante. Chiar nu ai dat deloc mult pe ele Turbojack, deunde zici ca le-ai luat de afara? Ce dimesiuni au ale tale pneuri, nu gasesc la ce am cautat eu pe net dimensiunile care-mi trebuiesc?

Ultima editare: 30 Aug 2009
  13. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Abandon?

Vad ca nu mai zice nimeni nimic, de exemplu voi pe ce varianta ati merge, am mai auzit o parere ca decat sa iau ceva scump mai bine iau ceva gen Debica pe la un maxim 6 milioane setul pentru ca oricum nu prea sunt "forjate" la maxim cauciucurile pe perioada iernii, adica nu se merge cu viteza prea mare si se poate recurge si la aceasta varianta, voi ce ziceti?

14. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Daca vrei material bun trebuie sa incerci sa le aduci de afara... daca le cumperi de la noi vei gasi ceva made for eastern europe... (calitate mai slaba)

15. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Le exclud pentru slaba calitate.In schimb am probat in iarna niste SAVA Eskimo si s-au comportat execelent,aproape ca unele de "fite".

16. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Tigar?

Ce parere aveti de TIgar, cica ar fi Michelin facute prin Muntenegru, eu personal am avut pe fosta Dacia si chiar nu m-au lasat la greu in sensul ca am urcat din Rasnov-Paraul Rece-Predeal pe ditamai zapada, fara nici-o oprire in curbe si fara ca vreun utilaj sa-si faca aparitia, per total sunt foarte multumit de ele. Astept pareri.

17. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Eu personaal am o parere proasta despre Tigar am avut o pereche all season si m au tinut exact cam un an(aprox40kkm).
    Pt. iarna asta mi am cumparat Matador mp56 is curios cum se vor comporta.:confused:

18. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    All season este un model de compromis ,iar perioada de 40k km este una excelenta pentru ele.
    Prin anvelope bune ,eu inteleg capacitatea lor de aderenta in diverse conditii si mai putin durabilitatea care tine de foarte multi factori.

19. demooyoo

demooyoo 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    recomandare

eu mi-am luat din vitan michellin alpin a3 sau ceva de genu..la vreo170ron/bucata..sunt pe deplin multumit..intru in al 3-lea sezon si nu am nici cea mai mica problema..am fost asta iarna la sinaia la cota 1400 si eu cu fabia si cauciucuri de iarna am urcat cu un derapaj f mic iar un prieten avea kleber din fabrica pe octavia cu lanturi si nu a reusit;)).1-0 pt fabia;))
    cauciucurile sunt facute la floresti de ph..asa ca..cumparati sa iesim din criza:)

20. recul 1st Gear Member

am o mica dilema. ce fel de roti am eu pe fabia? diametrul e de 14, cu 5 prezoane, dar care e distanta intre prezoane, 100 sau 112?

Distribuie pagina asta