1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

defectiune stergator spate si pompa lichid parbriz

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de apopnad, 11 Aug 2016.

1. apopnad 1st Gear Member

Skoda Octavia 2,diesel, 2008, nu functioneaza stergator spate si stropire lichid parbriz, fata si spate. Functioneaza numai stergatoarele fata.
    Am verificat sigurantele, sunt bune. La actionarea manetei stergatoarelor nu se aude click-ul de contact. De asemenea cu testerul de sigurante, am constatat lipsa tensiunii de 12V in tabloul de sigurante pozitiile 41 si 42.
    Rog sfaturi, multumesc.

2. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    Salut, ai făcut diagnoza? Îți dă ceva erori?
    Ai mai avut ceva semne inainte de asta?
    S-a oprit brusc?
    Dacă ai timp și nervi scoate motorașul din recipientul pentru soluție și alimenteaza-l direct, vezi ce face.

Spor

3. apopnad 1st Gear Member

Multumesc pentru raspuns, nu am facut inca diagnoza.
    Ma gandesc ca vinovat de lipsa tensiunilor pe sigurantele pentru pompa parbriz si
    stergator spate ar fi un releu. Nu stiu nici unde este, nici care este. Daca stie cineva as dori sa stiu si cum pot ajunge la releul respectiv...

4. toboalpha 1st Gear Member

eu am verificat azi spritiera spate dar nu vine apa pe ea. pompa se aude ca impinge dar nu stiu unde se duce lichidul ala.
    pe unde se duce oare furtunul de la motor la luneta? sa vad daca nu cumva e pleznit pe undeva. Multumesc si daca am scris aiurea rog un moderator sa mute mesajul

5. Redox 1st Gear Member

Am avut aceasi problema ca si tine. La mine a fost desfacut furtunul la o inbinare chiar in haion. Din cauza ca mi-a curs apa mi s-a defectat si broasca de la haion.
    Furtunul cu apa trece si prin portbagaj, partea stanga, in spatele captuselii.

6. toboalpha 1st Gear Member

sper sa se indrepte vremea sa ma apuc de ea ca pe ploaie nu vreau.Sper sa o rezolv :) Multumesc

7. T. Carmen Skoda Expert

Verifica imbinarea:

8. Redox 1st Gear Member

Exact unde a indicat Carmen, a fost desfacut la mine furtunul.

9. toboalpha 1st Gear Member

sper maine sa verific ca azi ba a plouat ba a nins. Multumesc de poza

10. toboalpha 1st Gear Member

Am atasat cateva poze cum am demontat eu plasticul de la haion, O2 combi.
    Problema nu am rezolvat`o, deci tot nu vine lichid la luneta.
    Am verificat furtunul din spatele la stopul unde iese duza si e intact totul acolo.
    Am tinut cam 5 secunde continuu maneta si se aude cum lucreaza pompa dar apa nicaieri, nici sub roata de rezerva, nici sub masina , nicaieri. Am verificat si pe la pragul stang din fata pana in spate sa vad daca e mocheta uda si nu era.
    Daca dau roata dreapta jos(cum stai in masina) si contra aripa pot sa verific vasul?
    Multumesc

Fișiere atașate:

11. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    pai de ce sa dai roata dreapta jos cand vasul e in stanga?

12. T. Carmen Skoda Expert

Vasul este pe partea dreapta.

13. toboalpha 1st Gear Member

am specificat ca dreapta cand stai in masina

14. marius_f 3rd Gear Member

Dar de suflat, ai incercat sa sufli aer pe acel furtun ?
    Normal ar trebui sa opuna rezistenta, daca furtunul ar fi intact .
    Nu trebuie neaparat sa dai roata jos .
    Daca ai un pic de indemanare, poti sa rotesti volanul la maxim dreapta si sa dai jos decat acea protectie interioara de la aripa si ai sa vezi vasul de lichid .
    Bine, cel mai lejer ar fi sa dai bara fata jos si atunci o sa ai si vedere si acces berechet la acel vas .
    Bafta

15. Daniel Gheorghiu 1st Gear Member

Salutare,
    Revin si eu cu aceeasi problema. In cazul meu stiu de unde e problema, din haion curge lichid, insa pe luneta nimic. Spuneti-mi va rog cum se da jos acel capitonaj din plastic al haionului? Se monteaza usor la loc? Ce unele am nevoie pentru a-l da jos? Multumesc in avans pentru raspuns!!

16. T. Carmen Skoda Expert

17. Stefan333 1st Gear Member

Demonteaza capitonajul de plastic închide haionu si vezi daca iti curge apa pe undeva ( te uiti din 'nauntru cu bancheta rabatata ) pentru ca axul care ARUNCA apa pe geam se uzează la baza in interior si apa este împinsă in rotitele din interiorul motorasului si nu iese afara daca garnitura etanseaza bine

18. Cristi1380

Cristi1380 1st Gear Member

Salut . Aceiasi problema am si eu nu -mi functioneaza lichidul parbriz ( stergatoarele functioneaza) si nu -mi functioneaza stergatorul spate si nici lichid luneta spate . Verificat sigurantele lat usa + tablou motor care sUnt ok. Am inteles ca ar fi ceva releu pe sub volan !!!!

Ultima editare de un moderator: 28 Sep 2017
  19. Stefan333 1st Gear Member

Protecția pentru orice dotare este siguranta si ea ar trebui să protejeze si releul . Este posibil ca in interiorul angrenajelor sa se fi depus rugină multa care a blocat si stergatorul si a înfundat si tija care arunca apa pe haion . Dupa parerea mea este sa desfaci si sa cureti angrenajele si sa desfunzi tija ( dar mare atentie la baza tijei unde intra furtunul cu stropgel sa nu fie roasa pentru ca problema ta o sa persiste ) . Dar cand acționezi maneta se aud in compartimentul motor motorasul de siropgel?

20. Cristi1380

Cristi1380 1st Gear Member

Salut . Nu am mai avut skoda pana acum . Poti sa - mi explici mai detaliat unde sa umblu , ( angrenaje,tijă, ) si inca o intrebare daca spalatorul faruri functioneaza ( ies si arunca apa pe faruri ) insemna ca motorasul de pe rezervor functioneaza sau pentru spalator faruri e alt motoras separat ?

NU CITA ULTIMUL MESAJ,FOLOSESTE REPLY(RASPUNDE)!!

Ultima editare de un moderator: 1 Oct 2017

Distribuie pagina asta