1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cum schimb oglinda exterioara stanga la sofer

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de badboy1985ro, 4 Ian 2017.

1. badboy1985ro 1st Gear Member

Salut
    Masina este din 2006 noua cu motor 1.9 TDI.
    Din pacate s-a dezlipit in mers sticla si am ramas doar s-a spart cand a cazut pe jos.
    Am ramas cu suportu de plastic pe care era lipita.
    Se schimba usor daca ma duc sa cumpar o sticla cu tot cu platicu ala pe care e lipita? Am citit ca ar fi doar 2 papuci si niste cleme de desfacut?
    Ma poate indruma cineva. Multumesc.

2. Redox 1st Gear Member

Am pățit și eu să îmi pice oglinda în mers și să rămân doar cu suportul de plastic, doar că era vorba de oglinda din dreapta. Se schimbă foarte ușor. Îți las un link de pe un alt thread pentru exemplificare:

http://www.clubskoda.ro/showthread.php?t=10373

Eu când am schimbat oglinda am dat jos și carcasa de plastic exterioară ca să mă asigur că s-au clipsat bine toate clemele. Carcasa de plastic se poate desface ca în filmulețul următor:

https://www.youtube.com/watch?v=T4DnXzvWqcs

PS: Mare atenție la clipsuri deoarece plasticul este foarte casant datorită temperaturilor exterioare.

Spor la treabă !

3. Rusu Catalin

Rusu Catalin 1st Gear Member

Salut, putetisa imi spuneti sau daca stiti vreun video pe youtube cum se scoate plasticul din interiorul usii de la oglinda ( acel triunghi), vreau sa schimb oglinda cu totul, am data fata de usa jos dar plasticul nu imi dau seama cum iese, nu vreau sa rup vreo ureche. Skoda Octavia 2 FaceLift. Multumesc !

Fișiere atașate:

4. T. Carmen Skoda Expert

Cursorul la 2:27:

5. Rusu Catalin

Rusu Catalin 1st Gear Member

multumesc !

Distribuie pagina asta