1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cotiera Fabia 1

Discuție în 'Interior' creată de Sudsemnatu, 31 Ian 2012.

1. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
  2. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Si eu caut, insa nu sunt dispus sa platesc 250-300 RON pentru o cotiera.
    Mi se par ok si cele Armster, dar nu mi se pare ok pretul, poate sunt eu prea zgarcit.
    Am citit ca se potriveste cea de Octavia I si cred ca mai degraba ar merita una de la dezmembrari, daca s-ar gasi la un pret bun.
    Eu acum acum cotiera dar este una de 70 ron, cumparata din Autovit, sta bine la locui, este fixata bine...insa parca tot mi-as dori una mai buna. :)

3. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    pe mine ma intereseaza unde sa imi tin bratul drept...la drum lung.

as vrea ceva original...dar corect..nici nu as da 300 de ron pe una. Unde in autovit ai gasit cu 70? ti-ai montat-o singur? ai pierdut locul de pahar nu? chiar si cu ea rabatata?

4. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    In Autovit gasesti la toate magazinele alea de la intrare, la preturi incepand de la 50 ron, pe diverse culori, dar cam slabe calitativ, dar na, la banii astia...nu mai ridici alte pretentii. Vin deja cu sistem de prindere, suport, suruburi, etc, spatiu de depozitare in interior, suport brat rabatabil, si da, se si rabateaza complet intre scaune.
    Suportul de pahar inca este acolo sa stii, il folosesc in continuare, suportul de cotiera fiind montat ceva mai in fata, insa nu deranjeaza la frana de mana.
    Este foarte odihnitor in orice situatie sa tii mana pe ea, nu numai la drum lung, eu si in oras am mana sprijinita in permanenta pe ea si cand schimb vitezele. La confort iti face treaba, ca si utilitate, insa plasticul este prost calitativ si este acoperita cu imitatie piele, momentan in stare buna, a rezistat, desi are peste un an decand este pe masina.

O sa pun si poze cand am timp. :undwech:

5. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    ar fi bine cu pozele...cu toate ca pe vremea asta nu prea imi vine sa tai bucuresitul in doua, pana in vitan.
    m-ar interesa sa gasesc prin centru sau sector 6 gen

ti ai montat-o singur? ai gaurit plasticul dintre scaune nu?

Ultima editare: 31 Ian 2012
  6. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Da, am montat-o singur cu ce a fost in pachet. Nu am gaurit nimic, nici nu o puneam daca intra in discutie asa ceva

7. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    poate imi explici si mie putin ce sistem de prindere au astea ieftine ca de ex am gasit-o pe asta:
    http://www.okazii.ro/catalog/604140...CK !!!&utm_campaign=recommended_gamma#galerie

care pare...ca trebuie sa gauresti prin insurubare suportul de plastic care se continua de la frana de mana..pentru a o putea prinde

asta de ex de golf..care pare ok

http://www.okazii.ro/catalog/610918...Golf 4&utm_campaign=recommended_gamma#galerie

tot nu imi dau seama cum o prinzi

mai vindea cineva la bursa suportii de prindere...dar numai aia erau vreo 150-200 de ron...ce mai dai si pe cotiera...

8. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    a prins-o cu banda dubluadeziva;)

9. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    A mea este absolut identica cu cea din primul link pus de tine, de pe okazii. Chiar si aceeasi culoare.
    Eu am mai taiat putin din picioarele alea de prindere, care sunt 2 bucati, si am pus intre ele si banda dublu adeziva, din aia cu un fel e burete, ca sa nu scartaie si sa nu se auda vibratiile la denivelari.
    Daca ne intalnim vineri sau sambata iti arat la fata locului cum este si te las sa conduci sa vezi ce confortabila e.
    Mai nou este 50 de lei in autovit, daca chiar vrei sa iti iei din asta.

L.E. Acum m-am uitat mai atent la poze si mi-am adus aminte ca dupa ce am lipit cu adeziva am facut un fel de carlige in forma de S pe care l-am bagat in gauriledin suport si sub suportul franei de mana si sta mai fixa. Dar daca iei o dublu-adeziva buna sta si asa, fara sa folosesti suruburile din set si fara sa dai gauri.

Ultima editare: 31 Ian 2012
  10. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    poate ne vedem vineri...si sa treaca frigul asta ca poate asa ajung si eu in vitan.
    ma incanta ideea ca nu trebuie sa gauresc nimic

11. El scorpion 1st Gear Member

Locație:
    Iasi
    Buna baieti.....interesanta treaba cu cotiera...a mea nu are....dar as vrea si eu una.....problema ca s din Iasi?.....oare unde gasesc o cotiera aici?...mi ati putea spune?.....ca si colegu,ii bun ca nu trebuie gaurit nimic.....va multumesc.

12. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Pe pagina anterioara colegul Sudsemnatu a pus 2 linkuri de pe okazii.
    Cotiera gri este identica cu a mea. Poti sa comanzi de acolo, sau cauta la magazine de piese si de accesorii auto, in hypermarketuri sau pe site-uri.
    Gasesti chiar si in benzinarii sau in marile magazine cu articule de constructii, care mai au si raion auto (Praktiker sau Dedeman daca ai in zona). E imposibil sa nu gasesti!

13. stuparu catalin

stuparu catalin 1st Gear Member

14. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    Produsul nu mai exista la aceasta adresa.
    Ai ajuns in pagina unui produs care nu mai este disponibil. Pentru a consulta o noua oferta, poti merge inapoi la Catalog.
    Cauta in Catalog
    Filtreaza optiunile prin Cautare Avansata

15. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Am gasit o super oferta la cotiere originale care merg pe Fabia si Octavia 1, cu tot su sistem de prindere original VW, la 125 ron.
    Acesta este link-ul: http://tuningcox.blogspot.com/search/label/Cotiere
    Mie personal mi se pare extraordinar de mic pretul, asa ca l-am intrebat pe mess pe cel care le vinde, si mi-a spus ca sunt chiar originale, dar nu mai avea, insa aduce astazi 2 bucati.
    Asa ca daca vreti sa va bagati...are pe negru si pe gri.
    Se risca cineva sa comande? Pretul este :hubbahubba:

16. alexandru_uaic

alexandru_uaic 4th Gear Member

Locație:
    Bucharest
    Nu vreau sa stric afacerea tipului insa daca zice ca-s originale, nu le putem "proba" decat dand comanda. Am si eu un prieten in Suceava care se ocupa cu accesorii/piese auto si moto si are cotiera care merge si pe Fabia, insa din cate am inteles (de Paste vad ce si cum) e posibil sa blocheze locasul butucului de aprins tigara/incarcat lptul/etc. Diseara il abordez si eu pe tipul asta sa vad ce si cum, si daca sunt originale, nu vad de ce nu ar accepta si returul acestora (in cazul in care , doamne fereste, nu sunt :) )

17. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    deci asta de golf 4 merge si pe fabia? un coleg aici zicea ca trebuie sa gauresti podeaua
    eu mi-as comanda dar nu stiu cum e cu montajul

Ultima editare: 19 Mar 2012
  18. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Eu stiu ca totul tine de sistemul de prindere.
    Teoretic, la cotierele aftermarket, cum e a mea, daca nu improvizezi si vrei sa o pui cum spun ei, cu sistemul ala si suruburile din pachet, da, trebuie sa gauresti ceva pe acolo.
    Eu am preferat sa improvizez cumva, ti-am mai explicat.

La cotiera din linkul de mai sus, primesti si sistemul de prindere original, sau cel putin asa spune respectivul.
    Daca ar fi original eu nu cred ca trebuie sa gauresti nimic.
    Vezi ca are un ID de Yahoo pe site, vorbeste cu el si vezi ce si cum.
    Eu momentan am planuit alte investitii si o mai tin o perioada cotiera pe care o am acum, insa m-as baga sa comand una din aia.

19. AdrianP

AdrianP 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2012
  20. alexandru_uaic

alexandru_uaic 4th Gear Member

Locație:
    Bucharest
    De Paste, "furia neagra" a primit cadou o cotiera nou nouta, cu un sistem de prindere mai mult decat smart. Am sa pun poze asap.
    M-a ajutat un prieten din Suceava atat cu cotiera cat si cu prinderea ei (foarte foarte misto). Rezultatul....6 ore de mers Suceava - Bucuresti ca un boier :)

Distribuie pagina asta