1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Consum ulei Octavia vRS TDI 2015

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de COFvRS, 5 Ian 2017.

1. COFvRS 1st Gear Member

Masina consuma ulei destul de mult dupa parerea mea...trebuie sa completez de vreo 3 ori ulei intr-un interval de 13.000 km, aproape 1L de ulei pentru ca se tot aprinde becul de la ulei in bord...uleiul il schimb la 15000km. Masina are 45.000 km doar. Nu merg cu masina foarte tare-sportiv, multa lume spune ca asta ar fi cauza, dar nu e asta.
    Este normal asa ceva? Mai zicea un prieten ca la masina lui, o skoda superb 2.0 TDI 2016 are aceasi problema. Acelasi ulei folosit pana acum: Castrol 5W30 LL3

2. marmex 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Consum ulei

Eu o am din Mai anul asta si are 19500km.Am completat 500g pana acuma si nu am facut schimbul de ulei .Poate pe la 20000Km.Eu zic ca este normal pentru o masina noua.Am mai avut doua pana acuma.Am avut un 2.0TDI PD la aia consuma cam 600-700g la 15000Km.A doua a fost un CR 2.0 TDI si nu am completat nimic intre schimburi(la 15000Km). Nu stiu ce sa zic dar pare cam mult.Vad si eu dupa revizie daca trebuie sa completez ceva!In schimb am completat la antigel cam 500g.

3. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu este normal . Conteaza mult insa si stilul de plotaj . Trebuie sa verifici daca nu cumva ai probleme cu garnitura de chiulasa daca pierzi si antigel .

Distribuie pagina asta