1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Consum mare, putere mica

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Sumlea, 14 Noi 2017 la 13:13.

1. Sumlea 1st Gear Member

Salutare,

Am si eu o Skoda Octavia din 2005( BKD, 2.0, 140 CP, dsg) iar acum cateva luni am schimbat chiuloasa deoarece era fisurata.
    Problema este ca masina a pierdut foarte mult din putere iar consumul a crescut destul de mult. (8-10% in extern in conditii de mers mai mult decat optime. 80-90 km/h)
    Am mers la test cu ea in mai multe locuri dar totul functioneaza in paramentrii normali.
    Aveti idee ce as mai putea face?

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Este greu de presupus ca-i din distrbutie . La dubla axa cu came ...cu distributie decalata ar trebui sa faca urat de tot . Sa nu fie probleme de turbina .

3. Sumlea 1st Gear Member

Mecanicul spune ca a reglat si distributia si avansul la masina iar chiuloasa a fost luata de pe acelasi cod de motor.
    Legat de turbina aceasta functioneaza perfect (cel putin asa arata pe test) dar drept este ca nu a fost testata in sarcina.

4. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Vacuumuri , furtunase , retururi ...pe acolo cauta. Chiulasa in sine este piesa moarta . nu face ceva anume . Ai luat-o cu tot cu injectoare sau ai echipat-o cu ce era pe cea veche ?

5. Sumlea 1st Gear Member

E echipata cu cea era pe cea veche. Saptamana urmatoare o duc inapoi la mecanic sa verifice.
    Ieri am facut plinul si am condus 106m, condus normnal, putin trafic (consumul mixt sa spunem) 12L am completat pana la plin.

Distribuie pagina asta