1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Coduri erori

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Marius1978, 23 Iun 2018.

1. Mavrodin Mihai 1st Gear Member

Daca doresti una bucata am eu .Am schimbat-o din acelas motiv ,ma stresa cu mesajele si am preferat sa o schimb.este functionala dar mi-a fost frica sa nu ma lase pe undeva.Daca este cineva interesat o vand poate o repara cineva.Am dat la Avia 3200 lei pe una noua +montaj.

Ce bun ar fi un tutorial sau ce piese trebuie schimbate.Multumim

Ultima editare de un moderator: 9 Noi 2019
  2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Vinde.o in sectiunea adecvata.

Mavrodin Mihai apreciază asta.
  3. Talasman Vlad 2nd Gear Member

Salut. și eu am primit de câteva ori același mesaj în bord și chiar eram curios dacă ai rezolvat problema la reprezentanta cu acel kit de reparație. Din ce am citit îți bagă pe gât tot sistemul de timonerie care costă ceva bănuți. Să ne ții la curent cu noutățile.

4. ManuRata 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Salutare. Dupa multe asteptari, a sosit si piesa mult dorita. Montajul a durat cam 15 minute, piesa este mica, nu trebuie dat jos selectorul de pe masina si totul s-a petrecut in parcare cu un torx..Se ridica placa pe care scrie PRNDS, mansonul de la tija schimbatorului ( piele sau ce o fi), se pune contactul, se trage maneta in pozitia D, se ia contactul, se desface surubul aflat orizontal, se fixeaza noul switch ( pozitia de infiletare a surubului e mai nasoala, dar merge) . Dupa ce infiletati surubul, se fixeaza clemele metalice in partea din fata, se impinge maneta in pozitia P, se fixeaza si clemele din spate. Eu nu am folosit o dioda de verificare, practic este un bec cu 2 fire, in felul acesta vedeti cand este tensiune sau nu pe switch. Indicat este sa stergeti memoria cu o diagnoza apoi, altfel este posibil sa nu dispara eroarea. Bafta!

Fișiere atașate:

5. Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    ManuRata
    Ar fi utila si o poza cu piesa defecta. De unde a fost cumparata cat a costat? Fisierul .pdf atasat este incomplet (parca sterse intentionat anumite informatii).

6. Talasman Vlad 2nd Gear Member

Super tare. Ar fi de folos dacă ai putea da mai multe detalii. Pare ca e relativ simplu să îl schimbi dar de unde îl putem cumpăra?

7. Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  8. Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    M-am documentat putin si am gasit un site rusesc cu detaliile inlocuirii micro-intrerupatorului din timoneria DSG-urilor. Asa ca am facut un fisier pdf explicat in romana cu pozele si informatiile gasite.

Fișiere atașate:

9. ManuRata 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Salut. Îmi cer scuze, am uitat sa pun codul produsului. Se comanda de pe orice magazin on line de piese auto, este 80 RON. Ce se vede șters din pdf sunt detalii de contact ale celui care a făcut comanda(eu am luat din reprezentanța cu 220 RON) și de asta le-am șters. Codul este : 5Q0713128A. Știam de acel mic switch Pintilosul, însă este f mult de desfăcut. Dacă nu găseam kit-ul de reparație, aia făceam..

10. ManuRata 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Poza cu kit-ul. Ce este defect este micro switch-ul prezentat de Pintilosul. Acest kit practic face by pass la acel switch..

Fișiere atașate:

11. Talasman Vlad 2nd Gear Member

Salut. Cei din reprezentanță vând așa ceva? Unde l-ai comandat ca ma duc și eu?

12. ManuRata 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    In Timișoara la vw&porsche, pe calea lugojului. Dar îl poți comanda mai ieftin de pe net și îl pui singur

13. Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    ManuRata
    :sign_ot:Pentru a fi util acest forum, trebuie sa venim cu solutiile ce le-am gasit in rezolvarea problemelor avute. Altfel ne pierdem vremea pe aici.
    Foarte multi se inscriu pe forum, pun o intrebare care ii macina si nu ii mai vezi veci pe aici, nici macar cu un ... multumesc.
    Nu este nevoie neaparat de acest ... multumesc. Asa cum nu este obligatoriu sa expunem rezolvarile problemelor avute.
    Dar e de bun simt sa facem asta, daca tot am devenit membri si utilizam acest forum.

14. ManuRata 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Pintilosul și ce detalii nu am dat? Nu îți înțeleg frustrarea. Am spus codul, instrucțiunile originale(da am șters datele de contact ale unui om), am spus de unde se poate cumpara, de unde am cumpărat eu. Ce detalii sau soluții îți mai trebuie?

Dumitru Sabin apreciază asta.
  15. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin 1st Gear Member

@ManuRata - multumim pt cod. Am comandat produsul. La mine apare eroarea f. rar dar nu vreau sa o las pana pica de tot, iar treaba cu kit-ul de reparatie mi se pare f. Buna

16. Mavrodin Mihai 1st Gear Member

Numai la reprezentanta gasesc ?la Avia au pe stoc 226 lei .oare nu ar trebuii sa ii dau in judecata?M-au pacalit ca nu se repara si am fost nevoit sa iau altul nou.Acum vreau sa cumpar eu piesa si sa il repar pe cel vechi desii acela functioneaza foarte bine exceptand eroarea aleatorie.Oare gasesc in alta parte ?Am sunat la site-rile care se ocupa cu vanzarea pieselor si nu au asa ceva pe stock.in ce tara traim sunt pusi toti pe smechereala pe ciordeala,niste nenorociti.Multumesc mult pentru informatie

17. ManuRata 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Salut Mihai. Eu am gasit si pe net, aici: https://www.stoauto.ro/piesa-auto/contact-oe-5q0713128a . Rog un moderator sa stearga daca se considera reclama. .nu cred ca rezolvi multe daca ii dai in judecata, in sensul ca iti pierzi timpul..oamenii poate nu au fost informati, de aia nu stiau. Nici unde am schimbat eu nu stiau de asa ceva, eu le-am spus dupa ce am gasit pe net info despre acest kit..

18. Mavrodin Mihai 1st Gear Member

Multumesc

19. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin 1st Gear Member

Cayeva poze din timpul operatiunii. Descrierea operatiunii o gasiti mai sus la colegul ManuRata

Fișiere atașate:

Universalis apreciază asta.
  20. Remus80 1st Gear Member

S- a aprins check motor, mi s a pus testerul și da eroare la senzorul de la filtru de particule, precum da semnal intermitent... Ați pățit asa ceva sau aveți idee ce sa fac? Schimb senzorul sau. Altceva?

Distribuie pagina asta