1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Clapeta acceleratie

Discuție în 'Modele clasice' creată de justme2006, 17 Mai 2015.

1. justme2006 1st Gear Member

Salutare
    Am o skoda felicia cu clapeta acceletatie defecta.....in sensul ca mai ramane turata pe la 1500-2000 rot/min
    Cand mai bruschez acceleratia mai revine aproape la normal de relantiu.....1000rot/min
    Problema e ca am vazut sau mi se pare ca e capsulata partea electronica.
    Stie cineva daca se mai poate face ceva cu astea capsulate?in special cele de skoda felicia 1.3 benz '99 inj 1289cmc
    Astept raspunsuri...pls

2. T. Carmen Skoda Expert

Nu se poate repara clapeta de acceleratie.

3. justme2006 1st Gear Member

Salutare
    revin cu problema...desi destul de dezamagit de reactia forumului skoda(putine raspunsuri-putin ajutor) dar poate asa suntem noi cu skoda nu prea saltam capota:))
    Am cumparat clapeta acceleratie SH insa masina prezinta aceleasi simptome de parca defectiunea ar fi din alta parte.Refuz sa cred ca ambele clapete sunt identic stricate.Macar diferea ceva.

4. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Nu stiu ce atat tamtam ca nu raspunde nimeni..ca nu sare.n ajutor.Daca cineva stie..poate raspunde..Daca nu..nu!!Nu este angajat niciunul din noi aici pentru a raspunde la toate intrebarile!!

5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Pune o fotografie cu capsula aia . La vechile Passaturi pe benzina , motoarele de 1.8 injectie multipunct , exista o capsula semanatoare care cuprindea un arc cu rol de potentiometru , ce avea prostul obicei sa isi slabeasca prinderea pe corp si din acest motiv , avea variatii si manifestari ciudate in functionare , asemanatoare cu problema ta . Se rezolva desfacand capacul de la capsula ( era prins doar cu silicon ) si reasezarea capatului arcului in locasul potrivit . Mi s-a intamplat la multe masini si s-a rezolvat in 3 minute .

6. justme2006 1st Gear Member

Nu fac tam tam doar ca ma asteptam ca cineva sa se mai fi lovit de asemenea probleme.
    Ma gandeam sa fie din vina calculatorului?
    Clapeta arata cam asa...ceva un pic mai curata.

Fișiere atașate:

• clapeta.jpg
      clapeta.jpg
      Mărime fișier:
      151,4 KB
      Vizualizări:
      28
  7. T. Carmen Skoda Expert

O diagnoza pe Engine, si te vei lamuri repede despre ce este vorba.

8. justme2006 1st Gear Member

oricum am observat ca atunci cand scot mufa de la clapeta isi revine relantiul la normal doar ca nu mai accelereaza bine....e mai lenta.E ca atunci cand ar merge pe carburator. Cand are mufa scoasa clapeta se inchide total-total si cred ca mai trage aer pe cele 2 orificii cu furtunase prinse de sub clapeta.Nici nu stiu cum ar trebui sa stea clapeta de deschisa la relantiu.Vorbesc de 1-1.5mm cand are mufa bagata in clapeta.Si de aici ma gandesc ca poate primi comenzi gresite de la calculator.

9. justme2006 1st Gear Member

Salutare tuturor
    Revin si cu rezolvarea problemei:) 2 mecanci auto defecti :))
    In final a fost sonda apa.....probabil trimitea informatii gresite calculatorului.

Distribuie pagina asta