1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce nu imi place la Rapid-ul meu

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Rapid2014, 14 Oct 2014.

  1. mihai leu

    mihai leu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Mesaje:
    15
    cum adica scartaiie sau e un zanganit? am si eu un zgomot pe dreapta si au zis ca nu e nimic, un fel de zanganit asa pe dreapta se aude cand vrea el nu e foarte deranjant dar masina e noua are doar 20 000, la cealalta astfel de zgomote au aparut dupa 60 000
     
  2. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Cum am spus, scartaie: o denivelare, scartz, alta, denivelare, alt scartz.
    Acum sunt la revizie. Pana acum pot spune ca e scumpa. Revin cu detalii.
     
  3. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    SALUT Referitor la scurgere ulei am gasit cind am facut schimb ulei la 15000.Referitor la scirtiit la denivelari ,se numeste scirtiit la lansare si este de la bucs bara stabilizatoare .acestea apar si la temperature de 6 grade ,atentie daca te duci in servis si iti recomanda gresare bucsi sa nu accepti .La bucsi nu se recomanda gresare.Asa ca ceri inlocuirea lor daca este in garantie daca nu le schimbi pe bani tai dar auto nu trebuie sa fie in garantie.Referitor la sezut scaun curge burete din el si sa deformat pe partea stinga sezutul.
     
    Ultima editare: 16 Iul 2016
    florinbarca apreciază asta.
  4. mihai leu

    mihai leu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Mesaje:
    15
    Geo pune o poza te rog cu scaunul, sunt curios , eu am varianata cea mai chiala la tapiterie stifa grey si la sezutul sofer am o rogojina pusa tocmai pentru ca fiind neagra se incinge tare rau vara si transpir, oricum tapiteria cea mai ieftina e o mizerie nici la dacia 1310 nu aveam asa porcarie, scaunele in schimb pi se par ca au o sustinere laterala buna
     
  5. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    Bună seara am să pun o poză cu ce mai rugat în curând
     
  6. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Incredibila e viata! De ceva vreme, scartz-ul a disparut.
    Apropo, eu sa conduc in general fara radio (doar la drum lung il deschid). Asa ca orice sunet, bataie, greier, orice se aude.
     
  7. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Am fost si eu cu scartz la service care se aude de la telescoape. Au ridicat masina pe elevator si cand au vazut ca am scut metalic montat mi.au dat masina afara. Se aude la denivelari sau cand apas tare pe capota ..undeva pe la suspensie.
    Am dat scutul jos si tot se aude. Ma mai duc sa ma cert cu ei :(
     
  8. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Cand cumparam masina, la "pachet" vin si serviciile de service. Pot spune ca nici eu nu sunt multumit. Deci cele scrise de tine se incadreaza in topic ;)
    Insa te sfatuiesc sa nu te certi, ci sa folosesti metoda habar-nabistului: "Poate nu e de la scut. Incercam si fara el?".
     
  9. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    Ultima editare: 31 Iul 2016
  10. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Mie nu imi merge linkul ...
     
  11. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    404 Not found

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  12. dan_g 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2015
    Mesaje:
    17
  13. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    S-a dus marginea in jos ?
    Asta inteleg eu din poza.
     
  14. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    SALUT Referitor la sezut scaun era buretele galben si ciuruit spui ca lau mincat gargaritele,prin alte cuvinte foarte prost la circa 20000 de km.Din punctul meu de vedere nu trebuia sa se intimple asa ceva la asa de putini km,astept parerile voastre.
     
  15. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Extrem de curios ce s-a intamplat cu scaunul tau. Nu am mai auzit niciodata asa ceva.
     
  16. pvd2010

    pvd2010 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2010
    Mesaje:
    94
    @dan_g: Dacă se schimbă pe garanție, se explică tot: nu poate fi imputat proprietarului. Ghici ce? Șansele sunt mari să se strice și altele, poate mai serioase. Vorba unei reclame mai vechi: azi una, mâine alta; e plină lumea de stricăciuni.
    Nu pune la suflet, pune la cap și data viitoare alegi cu mai multă experiență.
     
  17. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Mai adaug doua pe lista:
    - opritorul de la usa sofer (firesc, cea mai folosita) a inceput sa pocneasca - l-am verifica vizual, pare a fi OK, nu s-a crapat; totusi acest lucru indica semne de uzura, probabil joc.
    - lipsa de rigiditate a sasiului (scarte caroseria cand mergi pe drumuri valurite, parca mai tare la temp. inalte).

    ---------- Post added at 10:58 AM ---------- Previous post was at 10:58 AM ----------

    L.E. Masina are aproape 9.5k km
     
  18. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Scartaie chederele cred.
     
  19. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    Buna ziua. Poti sa mai adaugi ceva scurgeri ulei telescoape fata si se aude o pocnitura la telescopul din partea stinga fata,la km putini mai concret la vreo 20000,Astept pareri
     
  20. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Exact asa am si eu. Am fost la service si au dat vina pe scutul metalic montat de mine. Treaba e ca se aud pocniturile doar la denivelari si la viteza mica.
    Cand am facut test de drum cu mecanicul el nu auzea nimic :( si mi.au spus sa revin cand se aude mai tare.
    Cand apas pe capota sa balanseze masina se aude f bune dar nu este relevant ca masina nu este facuta sa te apesi pe capota.
    Am sa merg la alt service din alt oras.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare