1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce nu imi place la Rapid-ul meu

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Rapid2014, 14 Oct 2014.

  1. crys68

    crys68 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2013
    Mesaje:
    51
    Pacat ca nu s-a inteles mai nimic din ce am postat anterior (de catre unii) , am vb. la modul general si nu m-am referit la posesorii de SR , mie unul imi place ce mi-am achizitionat (exact ce mi-am dorit) si nu sunt dezamagit , inca nu s-a inventat motorul ideal care sa consume f.putin pe canicula sau pe ger , el functioneaza la o anumita temperatura dar aerul este aspirat in turbina tot din mediul extern , am mai spus si risc sa ma repet ca unii au prea mare pretentie de la aceasta masinuta care dpdv al meu este o masina de familie corecta privind pret/calitate/performanta care chiar isi face treaba.
     
  2. crys68

    crys68 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2013
    Mesaje:
    51
    Imi pare rau ca te intriga consumurile afisate in mod urban , intradevar nu este o marca premium , deci in concluzie este o masina destul de modesta , sa nu zic slabuta , am luat cu totii plasa prin achizitionarea ei , dupa ce iese din garantie (sept.2017) o vand si imi achizitionez un Logan nou nout cu motor 1.2 tsi . Salutare pretene !!!
     
  3. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    :) te-a suparat rau masinuta.

    Trimis de pe al meu P01Y folosind Tapatalk
     
  4. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    O sa ne vedem pe daciaclub :D
     
  5. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.304
    Locație:
    Bucharest
    Macar la voi e tabla mai buna!
     
  6. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    Sunt deacord cu parerea ta crys68,ar trebui sa ne unim toti care avem probleme la Skoda Rapid si sa ii tragem la raspundere pe fabricant si cel din tara noastra intermediarul care isi bate joc de noi.Mai mult cu toate dovezile pe masa nusi recunosc vina RUSINE
     
    Ultima editare: 8 Iul 2016
  7. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Salut Geo,
    Probabil Crys era sarcastic...

    Privitor la masina: Rapid e o propunere interesanta, atat pt. firma (unde in conditiile de folosire problemele expuse de tine nu au cum sa apara, poate doar uzura accentuata a discurilor) cat si pt. familie.
    Motivele principale pt. care eu am luat-o sunt spatiul, siguranta (teste NCAP, 6 airbag-uri), felul cum se conduce (in drive test motorul avea zvac, ai si sentimentul de o masina mai mica) si faptul ca am 2 service-uri agreate in oras, cam scumpe, insa OK. Surpriza placuta a fost consumul...
    Altfel as fi pus 2k Euro si luam un Hyundai I30 (spatiu mai mic la pasageri spate si portbagaj, in schimb avand un compotament matur), sau daca ma uitam la bani (cu peste 2k Euro mai putin) luam un Logan Laureate, compromisul fiind la ergonomie (multe lucruri, incl. deschiderea minuscula la portbagaj) si la siguranta (doar 4 airbag-uri); altfel motorasul ala de zero-noua este sprinten, cam ca si acest 1.2tsi.
    In concluzie, nu recomand Rapid-ul, are prea multe hibe (marunte sau nu). Insa sa incerc "sa trag la raspundere pe fabricant" e deplasat. Alegerea am facut-o dupa ce m-am informat (mda, este drept ca m-au cam mintit la lant :keule:), discutat cu familia etc., deci sunt in mare parte raspunzator de ce am achizitionat. Sper ca asa au facut si toti rapidistii de pe forum, incl. dumneata.
     
    Ultima editare: 9 Iul 2016
  8. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Eu cred ca orice masina are minusuri si plusuri. Nici una nu e perfecta.
    Strict personal sunt multumit de masina si imi place foarte mult (asta si pentru ca e modelul Spaceback) desi mai sunt chestii pe care mi le-as fi dorit altfel dar pentru asta trebuia sa scot mai multi bani din buzunar si poate rezolvam ce nu imi place la Rapid si dadeam peste altceva care nu imi place la acel model :).
     
  9. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    Salut Rapid2014. Eu unul am avut 7 intrari in servis justificate si o parte din ele au fost rezolvate pe garantie altele sunt in asteptare pentru a fi rezolvate tot pe garantie, aceste intrari in servis sau produs in primele 24 de luni.Nu vreau sa spun ca este o masina proasta dar are foarte multe necomformitati si fabricantul le recunoaste foarte greu.De exp masina este in servis pentru a i se inlocui ce este defect tot pe garantie LUNI scot masina din servis.Prin asta arat ca pentru defecte in garantie FABRICANTUL este raspunzator comf certificatului de garantie.
     
    Ultima editare: 10 Iul 2016
  10. mihai leu

    mihai leu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Mesaje:
    15
    nu stiu la celelalte masini dar eu in 2 ani e drept am doar 20 000 km si in primul an iarna nu am mers cu ea, am foarte putine probleme, si toate din vina mea
    1. zgomot roata dreapta( nu e de la suspensie) posibil de la etrieri ca nu se aude mereu fiind un zanganit vag, serviceul brady nu a realizat de unde vine am dat ce-i drept eu intr-o groapa de s-a indoit janta pe partea aia
    2. cateva opriri in mers -ultima a fost nasoala adica am turat masina intr-o depasire pana in limitare si a intrat in protectie epc si esp aprins ce-i drept am retrogradat brusc in frana de motor, nu mai urca mai sus de 100, am luat si pus din nou contactul si si-a revenit.
    3. Franeaza mai slab la frane bruste si violente cel putin la nivel de perceptie fata de un clio Symbol din 2007.
    4. zgomote firave la haion
    5. cand motorul nu este cald si mergi linistit dar nu subturat are mici intreruperi si ezitari, dar daca intra turbina e ok
    6.o bataie in volan la virare pe loc , se zice ca ar fi zgomote tehnologice de la servodirectia electrica- mentionez ca am avut masina cu servodirectie hidraulica si nu facea asa, nu este deranjant dar enervant
     
  11. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Curiozitate: la pct .2 in ce viteza te aflai de ai turat-o asa? Mi se pare o problema grava daca erai in a 5-a sau a 6-a, dupa caz!
     
  12. mihai leu

    mihai leu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Mesaje:
    15
    eram intr-a 4-a ai am retrogradat in 3 cu smucitura frana de motor, atunci a intrat in protectie ESP aprins si nu mai imi dadea voie sa trec se 100 km/ h, mentionez ca mai am un renault care de 9 ani cu motor aspirat de 98 cai Niciodata nu s-a oprit in mers chiar daca am mers in limitare sau frane de motor aiurea
    Dupa taierea si punerea contactului din nou in mers nu a mai avut nimic....
     
  13. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Banuiesc ca nu ai luat masina sa mergi la concurs chiar daca ai un nume care se preteaza la asa ceva :).
     
  14. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    daca erai in a 4-a si aveai 140 si ai dat 3...e normal sa smuceasca
     
  15. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Eu nu inteleg ceva: erai in viteza a 4-a, te-ai bagat in depasire, i-ai dat 140 si apoi ai bagat in a 3-a???
    Si ne mai miram ca ajungem in service...
     
  16. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Eu in schimb nu pot spune ca e o masina buna. ;)
    Stiu ca aveai probleme cu volanul. In rest? Poate ar fi bine sa ne prezinti lista de probleme avute pana in prezent.
     
  17. GEO@347 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    31
    Bună ziua,să vă prezint o parte din probleme:scurgeri ulei în spate motor etansare tsi,scurgeri ulei distributie,bucsi bara stabilizatoare(înlocuit în Tg),volan ros (inlocuit în Tg)sezut scaun sofer acesta urmează să fie înlocuit în următoarele zile în Tg,apă în portiera.Acestea sunt o parte,ia spuneti nu-i asa că am fost norocos să mi se intimple într-o perioadă scurtă atâtea.Aștept păreri.
     
    Ultima editare: 14 Iul 2016
  18. daniel4ro

    daniel4ro 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Mesaje:
    161
    Sezut scaun sofer... in ce consta defectiunea?
     
  19. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Geo, asta cu scurgerile e interesanta, am sa verific. Insa ce scurgeri ai avut la distributie? Nu inteleg cum se manifesta.
    Aia cu apa in portiera e banala, la mine se scurge fara interventii.
    Privitor la bucse directie: am sa vad la revizie (curand!) sau ITP (in aproape 2 luni). La mine scartie putin suspensia fata dreapta.
    Apropo, azi am facut 9000km! :beerchug:
     
  20. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    incredibil ... nici daca o luai din şrot de pe butuci nu aveai atatea probleme ...
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare