1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cat ulei intra la schimb ?

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Englezu888, 2 Iul 2010.

1. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Poti folosi Aral, Castrol sau Mobil1 la ulei.
    Filtrele MAN sunt bune, din alea folosesc si eu.

2. fatvlad90

fatvlad90 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Mobil super 3000 fully sintetic e ok?

3. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Multa lume il lauda, incearca si ne vei spune si tu parerea ta dupa ce il folosesti.

4. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Eu am pus la ultima revizie facuta, la 70 000 km, Mobil Super 3000 Full Syntetic , are si specificatia VW 502.00/505.00.

Am tot verificat nivelul si este ca la inceput, nu a consumat deloc, deci parerea mea este ca merita.

Inainte se pare ca s-a pus numai Castrol, pana la 50 000 cat avea cand am luat-o eu, si am pus si eu tot Castrol, numai ca la ultima revizie m-am cam grabit sa cumpar uleiul si filtrele si mi-a cam picat cu tronc oferta pe care am gasit-o la Mobil , la bidonul de 4 litri, asa ca am zis sa incerc.

Eu unul il recomand, acum sunt pe cale sa fac alta revizie, peste 2400 km si cred ca voi lua tot acest ulei pentru ca am vazut ca este aceeasi oferta de unde l-am luat atunci, adica 100 ron bidonul...mie mi se pare un pret foarte bun, inseamna 25 ron litrul, in comparatie cu Aral sau Castrol, care ajung la 45-50 ron/litru....am impresia ca platesti mai mult pentru renumele pe care l-au capatat, insa la calitate nu e nici o diferenta intre aceste marci.

Ultima editare: 15 Iun 2011
  5. ene_and 1st Gear Member

tip ulei

salutare
    vreau sa schimb uleiul la o fabia sedan 1.4 16V 75CP AUA , cu 156000km , an 2002.

eu inclin spre CASTROL MAGNET -sintetic 5W-40 C3, 502.00/505.00
    intra 3.2L

ce parere aveti?

6. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Denumirea este MAGNATEC, nu Magnet!
    Ai intrebat de pareri:
    - 5w40, da, e ok
    - Castrol Magnatec e ok ca ulei
    - nu ma pricep foarte bine, spun din auzite, se recomanda full sintetic, nu doar sintetic.

Unii tin cont si de ce ulei s-a pus in motor inainte si nu il schimba in ruptul capului cu alte marci....acum , nu stiu cum este in cazul tau, daca pana acum ai mai pus marca asta, sau daca acum il incerci prima data.

Km din bord sunt destui, si trebuie sa iei in calcul si consumul lui, daca e cazul, eventual sa verifici, daca ai pus alta marca pana acum si a consumat, incearca si altceva, poate e diferit.

7. amibrt

amibrt 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Am aceeaşi motorizare ca şi a ta. Am băgat şi eu Castrol-ul despre care vorbeşti şi motorul a fost foarte încântat !! L-A PĂPAT cu sârg. La 15mii am complectat cu 1 litru. Am 100mii km. Am schimbat cu Aral (tot 5W-40) şi nu mai am problema asta..
    Chiar aş fi curios dacă a mai avut careva 'problema' asta ???

Succes-uri !

8. ene_and 1st Gear Member

azi am fost la magazinu de piese auto si am comandat filtru de ulei-20 lei , iar uleiul 4L -90lei castrol sintetic 5w-40

9. denisel 1st Gear Member

am fost la un magazin specializat pe uleiuri si filtre....si mi-a zis tipul de akolo sa pun 10w-40 castrol....pt k dak pun 5w o sa imi pape...mentionez k am o skoda fabia 2001 , 150.000km,...maine cred k merg sa fac schimbul....aveti idee oare kt ma costa?vreau sa schimb si toate filtrele...le-am cumparat eu si pe alea....multumesc!

10. dragos_extasy

dragos_extasy Bronze Member

Locație:
    focsani
    la masinile de peste 100.oookm se recomanda 10w40.
    daca pui un ulei mai subtire la un motor cu multi km e normal sa-l pape.d"aia se pune un ulei mai gros,si mai ales ca acum a venit vara

11. denisel 1st Gear Member

aveti idee oare cat ma costa sa schimb uleiul si filtrele?nu prea ma pricep si sa nu-mi iau tzeapa....:)

12. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Ar trebui sa nu depaseasca 150ron. Dar asta difera de la oras la oras, magazin la magazin, persoana care face schimbul (manopera) etc... in functie de variabile, dar ma gandesc ca nu trebuie sa depaseasca acea suma.

13. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Eu prefer sa imi schimb singur toate filtrele, mai putin cel de ulei (nu am cheie asa mare) si uleiul, pentru astea merg la service si ma costa 50 RON.

Ultima editare: 27 Iun 2011
  14. Vali77

Vali77 1st Gear Member

La 1.4 tdi 80 cai, cati litri intra va rog?? Am tot citit dar nu reusesc sa gasesc raspunsuri?

Apoi ce ulei recomandati pt acest motor, din moment ce a si fost resegmentat acum 10 mii km? Multumesc!

15. iulianp

iulianp 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ce am gasit.

Fișiere atașate:

16. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    4,2 litri da la ambele variante de putere , cu schimbare filtru .

Distribuie pagina asta