1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cat ulei intra la schimb ?

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Englezu888, 2 Iul 2010.

1. Black Daniel Guest

Conform legilor fizicii, curge si fara sa scoti busonul de sus. Face bâlc-bâlc-bâlc si pana la urma tot curge. Mai greu, dar curge. Asa cum curge apa dintr-o sticla pe care o intorci cu fundul in sus.
    Dar conform "legilor" mecanicii auto, dupa ce se scoate dopul baii de ulei, se scoate si filtrul si busonul de sus.

2. Englezu888

Englezu888 5th Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    Dar se pare ca avem si mecanici in romania asta care nici un schimb de ulei nu pot sau nu vor sa il faca corect :asskicking:

3. blue_eyed

blue_eyed 3rd Gear Member

si apropos
    in motorul meu 1.9TDI intra 3.8 L
    cand faceam revizia la PBA, mereu imi facturau 5, e adevarat ca 1L mi-l puneau in portbagaj si la cea de 60 000 km nu am mai cumparat decat 1L, da...... nu am inteles niciodata dc facturau 5L cand la mine intra doar 3.8 (oare pt ca la ei uleiul meu costa 80ron, si de pe piata libera il iau cu 40-45)!?!?!?!

4. s_eduard 1st Gear Member

Ulei Motor

Salut,
    Cine stie sa imi spuna cati litrii de ulei intra la un schimb de ulei? Motor 1.2 benzina.

Multumesc !

Foloseste functia "cauta" inainte de a deschide topicuri noi !!!

5. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    2,80 litri la motorul de 1.2 .

6. skodapuff

skodapuff 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    ...si eu....

la octavia 1 2004 an fab. intra 4 litri si nivelul va indica exact maxim raportat la zona hasurata dar cu conditia sa se goleasca tot uleiul din baia de ulei inclusiv cel care ramane in interiorul suportului pentru filtru de ulei.mentionez ; 1.9 tdi ALH

7. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    la mine intra 3,8 litri cu filtru de ulei scos si capacul pe unde se pune ulei desfacut...

8. s_eduard 1st Gear Member

Merci pentru raspuns.

Am uitat sa precizez tipul motorului. Este BMD 1.2 l 40kW - Masina este fabricatie 2007 ( mai exact prima inmatriculare pe 20.10.2006).
    M-am mai documentat si intra 2.4 l sper sa nu gresesc.

9. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    Cum adica prima inmatriculare a fost in 2006 si a fost fabricata in 2007 ? :rolleyes: poate invers, iar la 1.2 BMD intra 2,8 litri.

10. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    Traim in Romania , deci se poate. Autoturismele fabricate dupa luna 06 sunt trecute in certificat cu anul urmator. In schimb data inmatricularii se pastreaza. De aici neconcordanta de date.

11. mausica777

mausica777 1st Gear Member

Locație:
    Romania
    Salut

Are cineva idee cam cati litri de ulei intra in motor,dar si ce marca si cod -skoda fabia sedan 1.4 MPI 50 KW 2003(105000 KM)
    Multumesc ! si astept raspunsurile voastre

12. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    Intra fix 4l de ulei , marca o alegi tu care vrei , dar sa respecte norma: 500.00/501.01/502.00

13. mausica777

mausica777 1st Gear Member

Locație:
    Romania
    soarec ........mersi pentru raspuns

14. leeya 1st Gear Member

Sunt proaspat proprietara de o skoda fabia :)2002 si vreau sa ii fac la un service schimbul de ulei dar nu stiu ce tip de ulei sa cumpar, as vrea daca se poate sa imi recomandati unul bun, totusi tatal meu are un mobil1 10w-40 4l nedesfacut de care as putea profita ;), ar fi ok pt motorasul meu de 1400mpi + ar fi suficient?mentionez ca masinutza are 155 000km
    M-am gandit sa ma adresez cu incredere voua inainte sa ajung la service si sa ma "incalte" cei de acolo cu nu stiu ce porcarii, vreau sa ma duc cu lectia invatata si de ce nu cu uleiul meu si filtrul meu:). multumesc si sarbatori fericite tuturor

15. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Leeya ar trebui sa intre undeva la 3,2l de ulei. Poti folosi linistita uleiul de acasa, iar in service nu te pot obliga sa le cumperi produsele.

16. seip

seip 1st Gear Member

Locație:
    targu mures
    Luminati-ma, cum imi dau seama daca este suficient ulei, joja nu imi indica min max sau cel putin nu stiu eu, la 1-2cm de varful ei este o portiune de vreo 2-3 cm plina cu multe gropite mici apoi se continua normal ink vreo 2cm si ajungem la o portiune mai groasa mai bine zis bombata la mijloc:uhm:.Pe chestia bombata la mijloc nu prea are cum sa stea uleiul in schimb pe cea cu multe gropite mi-ar indica cred:uhm: nivelul uleiului care ar fi ok
    Sper ca totusi cei care au asa ceva sa isi dea seama
    Am mai intrebat pe unii si altii si cica ar putea fi chestia bombata la mijloc desi mi tare greu sa cred,

17. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Nivelul la ulei trebuie sa fie situat in zona B.

18. denisel 1st Gear Member

schimb ulei

salut, sunt nou pe aici!am o skoda fabia combi 14, 16v 2001, abea am cumparat-o...are 150.000 km si vreau sa ii schimb uleiul.nu stiu ce ulei a avut inainte in ia deoarece samsarul habar nu avea!vreau sa styu dak sa ii bag 5w sau 10w.....ca firma oare e mai bun castrol sau mobile 1?si ce filtre ar trebuii schimbate?si cam cat m-ar costa tot!

multumesc anticipat!

19. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Daca nu are niciun sticker pe la motor sau in cartea service poti incerca sa ii pui 5W, iar daca pe acesta il consuma prea repede atunci vei trece la 10W. Intra 3.2l la schimb, asta doar pentru ca suntem pe aria dedicata.
    Filtrele schimba-le pe toate, combustibil, aer, polen.

20. denisel 1st Gear Member

schimb ulei

si ca marca ce ulei sa folosesc?si filtrele de la firma MANN sunt bune?multumesc inca o data!

Distribuie pagina asta