1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Carte service Skoda

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de tomamihai9, 31 Dec 2018.

1. tomamihai9 1st Gear Member

Salut
    Am o Skoda Octavia III Decembrie 2018 si de la dealer, PBV1, nu am mai primit carte de service cu motivatia ca de aprox 4 ani nu se mai emit carti de service pt Skoda, VW, pt ca te anunta masina cand trebuie sa mergi la revizie etc. Totul cica ar fi electronic.
    Dar, nu stiu ce faci cand trebuie sa schimbi altceva. Nu ai un plan de service, nu ai nimic. Sau cum tii evidenta tuturor lucrarilor de service? In afara de facturi.
    Am intrebat de 2 ori la dealer si am primit acelasi raspuns.
    Mi se pare cam ciudat.
    As vrea sa stiu daca mai este vreun posesor de Skoda, eventual cumparata tot in 2018, si daca a primit carte de service sau nu.
    Multumesc.

2. NarcisPaslaru 1st Gear Member

Da. Decembrie 2018 de la Brady, aceeași placa. De curiozitate, ce ai vrea să schimbi la ea fără să ceara masina?

3. tomamihai9 1st Gear Member

Ok. Multumesc. Deocamdata nu vreau sa schimb nimic. Doar mi se pare cam ciudat.
    De exemplu, am intrebat la dealer de distributie pt ca nu stii cand trebuie verificata.
    Mi-a spus ca distributia se verifica la 8 ani.
    Eu am i-am zis, ok, pai si unde scrie ca distributia se verifica la 8 ani?
    Eu genul asta de plan de service il doresc, cand se verifica distributie sau altceva.
    O sa incerca sa aflu si de la Skoda din Cehia prin mail.

4. NarcisPaslaru 1st Gear Member

Teoretic cred că este in soft. Cand face 8 ani, scrie in bord. Verifica distribuția.
    La verificare, serviceul scrie rezultatul. Daca este ok, scrie OK se verifică peste 2 ani. Și cand se schimba zice schimvat, se verifică din nou peste 8 ani. Cam așa îmi inchipui eu că merge treaba.

Dar eu sunt client nou al grupului VAG si sper sa fie asa asa îmi închipui eu :)

Poate sunt pe aici oameni mai cu experiență care stiu cum merg lucrurile de fapt.

5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Colegule , uite pe scurt ...citeste , ia aminte si poti aplica cu succes in tot ce tine de masini de acum incolo :
    - producatorii se lovesc de niste limitari tehnologice.
    - producatorii vor sa castige piata ...adica sa-si vanda masinile
    - pragul de fiabilitate este destul de largut , mai ales ca este o chestiune pur statistica ...daca la 100.000 de masini vandute si rupe distributia la 50 ....e succes de pus in rama ( mai putin pentru aia 50 carora li se distruge motorul)
    - pentru ca limitarile tehnologice ii apasa pe toti , producatorii trebuie sa atraga altfel clienti si vin cu ...ai ghicit ...o perioada mai larga de servisare . Adica , in traducere libera , daca stai in dubii sa cumperi o Skoda sau o Toyota ( de noi ) si mai ales daca habar nu ai de tehnologie , la care te vei duce ? Iti spun eu , te vei duce la ala care promite un interval de servis mai lung , pentru ca ti se va parea o afacere buna faptul ca in loc sa bagi ulei din 10 in 10 mii ...bagi din 15 in 15 ..sau chiar 30.ooo km cum dau unii cretini . Daca te mananca curiozitatea si cauti caracteristici ale uleiurilor , vei constata ca ele au o caracteristica foarte speciala numita " stabilitate in oxidare " si care ...nu trece de un an la mama si tata tuturor uleiurilor . Dar , producatorul VAG , trebuie sa-ti promita ca vei schimba uleiul de 3 ori mai rar ca sa te prinda de client . De obicei , utilizata amatoristic , masina va tine pana iese din garantie , dupa care nu-l mai intereseaza ...urmatorul client sa se spele cu ea pe cap .
    - acum despre distributie . curelele de cauciuc ..crapa ! ele sunt afectate de : praf , cicluri- inghet dezghet , calitatea rolelor intinzatoare si inlocuira la timp a rolelor care ghideaza curelele ...sau a rolei unisens , sau a cuplei compresorului , care , daca nu se mai invartesc cum trebuie vor uza prematur sau chiar vor toci accelerat cureaua de distributie ( la fel si cea de accesorii ) . Indiferent ce spune idiotul de la Marketing al oricarui producator ( care este economist de obicei ) daca tu tii la masina ta , vei schimba cureaua de distributie cat mai des in limita intervalului de 100.000 km , adica te vei gande cat crezi tu ca tine un cauciuc cu insertii sintetice , care trebuie sa invarta niste chestii prin chiulasa si care este supus unor inertii foarte mari. Deci , daca tu crezi ca rahatul ala de cauciuc tine 8 ani ....la inghet -dezghet 4 luni pe an ...treaba ta . Mergi pe mana contabililor de la VAG.
    - eu nu am lasat o curea de distributie mai mult de 4 ani , indiferent de numarul de km facuti cu masina . Le-am studiat dupa schimbare pe cele uzate si crede-ma , aveau crapaturi vizibile , chiar daca erau de firma ( nu am fost niziodata zgarcit la piese cand a venit vorba despre masinile mele ) .

6. tomamihai9 1st Gear Member

Ok. Multumesc pt raspunsuri.
    Eu am trecut de la Ford la Skoda si cureaua de distributie la Ford am schimbat-o la 10ani si 90mii si ceva de km si nu avea crapaturi sau cel putin din ce am observat eu.
    Acum nu stiu cum o fi la Skoda, si eu tot nou sunt la VAG.

7. Wyo 1st Gear Member

De curand am trecut de la Opel (vectra 2003) la Skoda. La opel am renuntat de prin 2009 la reviziile la reprezentanta. Pe langa pretul cam mare, era o secretomanie dubioasa, nu mi-a mai inspirat incredere ca fac toate lucrarile, doar ca le platesc, si ca atare le-am facut pe la alte service-uri, unde stateam pe langa baieti, mai vedeam, mai intrebam una-alta. Doar distributia am schimbat-o la reprezentanta prin 2014, ca dadeau garantie 3 luni parca. Si asa am dubii ca nu au schimbat si antigelul. In fine.
    La Porsche (ei sunt dealeri) nu stiu cum sunt cei de la service, adica de scumpi am auzit, restul nu stiu. Din pacate, stilul acesta de carte de service ma conditioneaza sa ma duc la ei, ceea ce nu imi surade deloc si tot caut variante. Macar de as putea reseta avertizarile din bord. Inca nu am nici una dar evident ca vor aparea. Nu ca nu as vrea sa fac lucrarile, din contra, ca si la opel, vreau sa bag ce e mai bun dar la preturi mai corecte sa le zic, si sa fiu sigur ca ce platesc se si face.

Distribuie pagina asta