1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Carlig de remorcare

Discuție în 'Exterior' creată de dcalin, 15 Feb 2011.

1. dcalin 1st Gear Member

nu stiti de la ce masina este compatibil carligul de remorcare pt skoda octavia 1 combi ??
    am inteles ca de la golf 4 ???

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nici un carlig de remorcare nu merge fara modificari la o alta masina decat aceea pentru care a fost proiectat. Latime diferita , gauri pentru suruburile de prindere decalate , etc. Dar , cu multa ambitie , un flex , o bormasina buna si un aparat de sudura , poti adapta un carlig de Hummer la un Tico , :blow:

3. dcalin 1st Gear Member

multam
    am crezu doar ca se poate stiind ca octavia cu golfu sunt pe acelas sasiu sau aproape acelas

4. ovidiu66 1st Gear Member

am vrut sa pun carlig de remorcare pe octavia tour sport, la reprezentanta costa cu instalatie electrica si manopera vreo 2500 ron, mi s-a parut exagerat de scump. am renuntat, dar cred ca improvizatiile de alte marci nu prea sunt recomandabile.poate gasesti un second totusi original.

5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Cauta pe Carlige-auto si ai sa gasesti la preturi mult mai accesibile marca Bosal sau Thule . Cauta cu atentie in cataloagele de prezentare pentru a verifica daca ai nevoie si de modulul electronic sau nu .

6. mihai12mihai

mihai12mihai 2nd Gear Member

Salut,

Vreau sa montez pe o2 un carlig de remorcare,a trecut cineva prin experienta asta?
    Recomandari?
    Sfaturi?

7. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Da , se monteaza cam in 45 de minute. Atentie insa sa aiba si modulul electronic aferent , pentru ca altfel , o sa ti se aprinda bordul ca bradul de craciun. Eu am gasit pe net o persoana care l-a dat jos de pe masina pe care il avea pentru ca isi vanduse remorcuta. Parca m-a costat 600 ron ...nu mai retin exact , pentru ca il am de 3 ani .. ( S-H ) plus montajul 170 Ron ( partea mecanica si partea electrica ) .
    Gasesti Bosal sau originale , dar sunt cam scumpute . Modulul este absolut necesar .

8. piolet 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Da, am pus si eu unul pe masina in aceasta primavara. M-a costat foarte mult, in special instalatia electrica la Service Skoda (au comandat-o tocmai in Cehia). Recomand a se face intr-un service autorizat pt. a evita surprizele neplacute.

9. hulpe ionel 1st Gear Member

salutare ,vreau sa montez carlig de remorcare pe fabia mea stie cineva cum se leaga instalatia electrica,adica cea de pe carlig este cu mufe sunt la stopuri mufe sau altundeva?

10. T. Carmen Skoda Expert

11. racataian 2nd Gear Member

Salut,
    am o skoda superb din 2011.
    A montat cineva carlig de remorcare?
    Cat de greu e?
    Am inteles ca trebuie sa dau spoilerul los si mi-e cam frica de clipsuri ca o sa se deformeze si nu o sa mai stea bine dupa.
    Am o experienta urata cu o honda civic unde spoilerul de e unica folosinta

Ceva experiente in sensul asta?
    Merci!

12. Laur Laurica

Laur Laurica 2nd Gear Member

Locație:
    Bucharest
    Sal

Salutare! Aveti idee daca difera carligul de remorcare de la hatchback la combi...pentru Octavia 1?????

13. T. Carmen Skoda Expert

Din moment ce difera codurile, da, este posibil ca cel de pe hatchback sa nu potriveasca la varianta combi.

14. racataian 2nd Gear Member

SAlut,
    vreau sa imi montez carlig de remorcare pt a transporta biciclete. Instalatia electrica e optionala dar totusi:
    - care este rolul instalatiei cu calculator de remorca in comparatie cu modul vechi de a lega direct la fire?

Mi se pare complicat sa trag firele cu calculator si as trage doar fire de la stopuri
    Ma gandesc ca o sa imi detecteze ca am mai multe becuri daca merg cu remorca si o sa mi se aprinda ceva pe bord
    Altceva ce ar fi?
    MErci!

Ultima editare de un moderator: 1 Feb 2017
  15. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Ai nevoie de modul neaparat. Altfel o sa ai bordul ca un pom de craciun . Din cate stiu trebuie sa si decupezi o bucata centrala din bara spate ca sa iasa carligul .

16. racataian 2nd Gear Member

Intrebarea e de ce o sa am pomul ca de craciun.
    Din ce stiu daca il montezi direct calculatorul va detecta ca sunt mai multe becuri si va aprinde ceva pe bord dar de stricat nu va strica nimic pentru ca releele ce comanda stopuri, becuri de semnalizare sunt destul de capabile sa suporte. Pe de alta parte daca la remorca pun becuri LED care consuma f putin, cred ca nu va fii nici o problema.

Modulul de CAN stiu ca e obligatoriu pentru masini cu stopuri de tip LED care sunt proiectate sa consume f putin si becurile normale ale remorcii ar arde stagiul de putere al LED-urilor masinii.

La unele masini cand conectezi remorca, modulul de remorca transmite ECU-ul de motor si modifica parametrii de functionare al motorului

La astea ma gandesc eu, poate stie cineva mai mult...

Ultima editare: 2 Feb 2017
  17. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Eu nu am avut leduri la masina mea si a fost nevoie de modul.

18. racataian 2nd Gear Member

cat de greu a fost sa tragi toate cablurile? La reprezentata mi-au cerut 1200ron doar pentru partea electrica. Ziceau ca trebuie sa dea jos pragurile si sa traga firele pina sub volan

19. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Te-au mintit . Toate cablurile se trag de la conectica unuia dintre stopurile spate .Pe mine m-a costat 300 ron montajul ( fire , modul si parte mecanca ) .

20. racataian 2nd Gear Member

O sa vad eu acuma ca am comandat un carlig si ma pun sa il montez. Unul dintre cabluri are vre-o 3m lungime din poze deci banuiesc ca un strop de adevar tot e pe acolo

Distribuie pagina asta