1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cârâit marcharier

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Alexandru8463, 10 Mar 2019.

1. Alexandru8463 1st Gear Member

Buna ziua !
    Am o Skoda Rapid 1.0 2018 , cand bag in treapta de marsarier se aude un mic cârait.
    Mentionez faptul ca pe parcursul mersului nu se aude niciun fel de zgmot , e totul normal.
    Am incercat sa bag de 10 ori la rand in marsarier , masina aflandu se pe loc , nu in miscare ,iar in cele 5-6 incercari s-a auzit acel mic cârâit . Masina are abia 2000 km facuti numai la drum lung .
    E normal sa faca asa ?
    Astept niste sfaturi in privinta acestui lucru .
    Multumesc !
    Mentionez faptul ca sunt incepator .

2. grig_sorin 6th Gear Member

Nu forta schimbatorul cand bagi. In cazul in care nu intra f usor, ridica f putin piciorul de pe ambreiaj. La f multe modele de masini merge treaba asta. Sau nu ai pedala de ambreiaj pana la fund, e diferit de la masina la masina

3. dan_g 1st Gear Member

Cu masina pe loc, apasa ambreiajul la podea, asteapta vreo 2 secunde si baga in marsarier. Daca tot caraie inseamna ca ambreiajul nu decupleaza complet, ar trebui reglat, dar nu stiu daca se poate.

4. al3xxxinho

al3xxxinho 2nd Gear Member

Locație:
    Craiova
    Si la mine face la fel, parca si smuceste cateodata putin. Ce sa zic, probabil asa fac ele. Eu m-am invatat si astept putin dupa ce apas ambreiajul. In treptele 1-5 schimba perfect ...

5. Eko 2nd Gear Member

Nici mie nu imi place cum functioneaza cutia de viteze, de multe ori vrea sa intre in marsarriere doar daca apas din nou ambreiajul, si cateodata iese foarte greu din marsarriere zici ca tine ceva maneta. Ambreiajul il tin apasat pana la capat. Nici cand mesteci in cutie ghidajele treptelor parca nu sunt prea precise. A mea e cu 1.2 tsi.

6. al3xxxinho

al3xxxinho 2nd Gear Member

Locație:
    Craiova
    Prietena mea are 1.2 TSI din 2013 si nu are probleme. Am mers si eu cu ea de multe ori si cutia schimba perfect.

Distribuie pagina asta