1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Butoane pentru volan Skoda Octavia 3-2016 / dupa cumparare

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Eusunt2014, 15 Feb 2018.

1. Eusunt2014

Eusunt2014 1st Gear Member

2. T. Carmen Skoda Expert

Mihaivb și Eusunt2014 apreciază asta.
  3. Eusunt2014

Am inteles. Multumesc de info. Se pare ca e mai complicat decat am crezut, mai ca iti vine sa iei un volan cu totul de undeva :)).

4. Mihaivb 1st Gear Member

Salut "T.Carmen" ,

Am si eu acceasi problema ca "Eusunt2014" .
    Am luat o Skoda O 3 fara comenzi volan .
    Am cumparat volanul cu comenzi + cablul pentru airbag si comenzi (pana acum aveam doar cablu pentru airbag ) .
    Intrebarea mea este : tinand cont ca am pilot automat si computer de bord mai trebuie sa schimb calculatorul dedicat celor 3 ? Ai idee e un singur calculator pentru toate ( pilot , computer de bord si comenzi volan) ?
    Multumesc mult!

Ultima editare de un moderator: 30 Apr 2018
  5. T. Carmen Skoda Expert

GW MQB low or high?

6. Mihaivb 1st Gear Member

Nu cita ultimul mesaj!
    Salut "T.Carmen" ,
    Iti multumesc pentru raspuns si iarta ma ca raspund mai tarziu .

Inca nu stiu ce varianta de calculator am . Azi mi-a venit cablul cu cele doua mufe ( airbag si comenzi volan) nr. OE: 5E0 971 584 A ( 40 euro original ) . Dupa ce termin munca desfac si revin cu amanunte . Eu lucrez la un Autohaus in germania VW , Audi , Skoda dar sincer iti zic ca ai mei colegi de aici nu au intampinat asa ceva pana acum si nu au nici cea mai mica idee . Prima lor reactia a fost ca nu e posibil . Dupa ce am gasit postarea ta cu cele doua link uri de la rusi am vorbit un pic cu ei si le am explicat situatia ...s au hotarat sa incercam in seara asta sa montam volanul impreuna cu cablul iar dupa sa activam cu testarul ce trebuie activat pe acolo .

Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2018
  7. Mihaivb 1st Gear Member

Add: am incercat dar nu merge . Am schimbat volanul , cablul dar din pacate calculatorul meu este Low. Este asta cauza pt care nu merg comenzile ? Am atasat poza cu versiunea mea

Fișiere atașate:

8. T. Carmen Skoda Expert

9. Mihaivb 1st Gear Member

Trebuie sa cumpar neaparat acel calculator care se termina cu "AC" in coada ? Pot sa cumpar un calculator High cu orice terminatie ? Exemplu: la cei doi rusi terminatia codului OE este "Q" ( si "T" la final , ambele high.

10. T. Carmen Skoda Expert

Codul OEM pentru gateway controler este cu terminatia AC.
    Tu achizitioneaza intotdeauna varianta testata si functionala. Exemplu: varianta colegilor din Rusia este testata si functionala.
    Decizia iti apartine.

11. Mihaivb 1st Gear Member

Salut T. Carmen ,
    Este posibil sa mi dai un numar de tel ?
    Am luat gateway ul cu terminatia AC , l am montat dar nu am reusit sa l setez cu testerul . Ai idee ce trebuie sa setez ?

12. T. Carmen Skoda Expert

Disable Component Protection, dupa care vei putea sa faci setarile.

13. Eusunt2014

Salutari,

Revin cu o intrebare ca urmare a discutiei de mai sus. Cum stiu ce GW MQB am?

Multumesc.

14. Mihaivb 1st Gear Member

Salut . Scrie pe el sau cu un tester .

15. Mihai C 1st Gear Member

Salut colegi, am trecut si eu prin cele descrise mai sus: am schimbat volanul cu unul cu butoane, am achizitionat can-ul 5Q0907530AC indicat de T.Carmen doar ca nu reusesc sa "Disable Component Protection" cu VCDS-ul. Cand il montez, masina mea arata asemenea Las Vegas-ului: toti martorii sunt aprinsi si isi schimba intensitatea la un tact stabilit.

Stie cineva cum ar trebui sa procedez pentru a dezactiva component protection-ul?

Multumesc,

16. Eusunt2014

Salut. Din ce stiu eu nu se poate scoate cu VCDS-ul. Trebuie sa te interesezi la cei care ofera servicii de , "remove component protection".

17. B98XAL

B98XAL 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salutare!
    Observ că aici se discută de anumite retrofituri pentru platforma MQB. De la început trebuie stabilit că această platformă are pe toate componentele electronice un Component Protection, acest component protection se deblochează doar online. Prin urmare atunci cand schimbati CAN, BCM , înlocuiți sistemul audio etc. veți avea nevoie de înlăturarea Component protecțion, apoi se încarcă codurile SWAP. Fiecare cod SWAP are un cost.
    Trebuie să luați în calcul și faptul că atunci când înlocuiți o unitatea CAN/BCM va trebui să activați contra cost funcțiile pre existente (gen Driving mode selecțion), această activare va costa și ea separat pe lângă acea deblocare de CP.
    De menționat că, reprezentanța nu va face aceste modificări, cel puțin eu am încercat in 5 locuri și răspunul a fost NU SE POATE. EX: Am vrut să-mi activeze Driving Mode Selection au spus că nu este posibil (l-am activat cu persoana din rusia)...
    Persoana din Rusia cu care eu colaborez poate efectua orice codare pe platforma MQB, pentru detalii vă stau la dispoziție.

Distribuie pagina asta