1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Boxe spate

Discuție în 'I.C.E. (In Car Entertainment)' creată de sarpe, 19 Noi 2009.

1. sarpe

sarpe 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    salut sunt nou pe aici.de cateva luni sunt posesorul unei octavia 2 .masina nu are boxe pe spate,am fost la reprezentanta si m-am interesat si costa cam 850 ron perechea,plus montaj inca 200-300 ron,deci cam scump, intrebarea mea este daca cineva stie merita sa ma duc la ei sa le comand si montez sau pot monta si alte boxe cu twitere ,si inca ceva ce diametru imi trebuie la boxe.
    as aprecia orice sfat
    in asteptareaunui raspuns va multumesc anticipat

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Orice comanzi prin reprezentanta este dublu fata de pretul real. In schimb , scapi de alte complicatii cum ar fi :
    - sa comanzi tu de la producator
    - sa iti dezbumbeze vreun nepriceput masina pentru a-ti trage firele ( daca masina nu le are deja trase ) .
    Acum chestia sta asa :
    In afara de faptul ca ai 8 in loc de 4 boxe , nu stiu daca merita pentru ca sunt foarte apropiate. Pentru efectul de spatialitate , este nevoie sa existe un spatiu minim intre boxe. LA O2 , boxele fata sunt puse in partea dinspre spate a portierei fata, iar cele din spate in partea din fata a portierei spate. Distanta intre ele este de nici 30 cm . Sincer , nu mi se pare nici o dispunere inteligenta si nici o investitie inteleapta ...dar parerile pot sa difere .

3. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
  4. driverx

driverx 1st Gear Member

Salut! Am o skoda octavia 2 fcl, care nu are boxe si pe spate, are doar orificiile alea de forma. M-ar interesa, daca se pot pune boxe in acele orificii si cam cat ar costa la dealer, nu prin ateliere de 2 bani.

2. Subiectele de discutie:
    - Inainte de a deschide o noua tema (thread nou), foloseste functia "Cauta".
    Lectureaza AICI

Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2010
  5. alx2009

alx2009 1st Gear Member

boxele spate sunt de 17 si trebuiesc fara magnet mare ptr ca la lasare geam loveste in magnet.bafta

6. lucyx 1st Gear Member

Boxele din usile din spate de la Octavia 2 sunt de 16,5 cm in diametru. Este de preferat sa fie montate cu inele distantier sa vina mai aproape de fata usii. Eu le-am montat fara distantier, a fost dificil sa le prind, pentru ca nu poti sa montezi surub cu piulita, doar holzsurub dar e greu de gasit grosimea respectiva. Solutia in cazul meu a fost prinderea lor cu pop-nituri.

Nu trebuie atentie deosebita la dimensiunea magnetului difuzoarelor, la Octavia 2 spatiul este mare in usa, geamul nu ajunge pana la difuzor.

7. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    salutare

eu iti recomand sa cauti difuzoare pe www.okazii.ro, imi cer scuze moderatorilor daca considera ca am facut reclama, dar incerc sa ajut omul.
    Credema ca diferenta cu sau fara boxe pe spate se simte si inca tare.

8. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    problema boxelor cu magnet mai mare ce ating in geam e la O1 in portierele din fata!

9. edax 1st Gear Member

Intrebare.

Am o Octavia 2 care este echipata cu radio cd Skoda audio model Bluess. si are decat 4 difuzoare doua inalte + doua bass, vreau sa stiu daca se pot monta si pe spate, respectiv daca are iesire si pt ele, mentionez ca in obtiunile cd-playerului acesta nu are control pt fader.

Multumesc.

10. B122TSI 1st Gear Member

Apropo de boxe

Am o Octavia II FL 2010 cu unitate audio Swing.
    Dupa cablare si montare boxe pe usile din spate, cum programez unitatea audio sa afiseze balansul fata-spate?

11. Alinsb89 2nd Gear Member

am o fabia din 2002, vreau sa pun niste boxe pe usile din spate. sunt de 16.5 ? ce difuzoare recomandati? mersi

12. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Am avut si eu o intentie sa pun difuzoare in portierele din spate,dar m-am linistit rapid.E prea multa munca, se decupeaza fata de usa,deci nu mai este estetic,si daca vrei un sunet de calitate care sa iti vina din usile din spate,trebuie sa faci ceva cu usa,sa ii tragi un antifon,sau sa pui niste material fonoabsorbant.Portierele din spate ale Fabiei nu au fost proiectate pentru a suporta echipament audio cu redare de frecvente joase.
    Daca vrei sa imbunatatesti sunetul in masina,iti recomand 2 difuzoare ovale in spate,la hayon,de 100 W RMS (REALI),la 86-90 dB si un amplificator bun,si ai terminat.Se aude precum la zgomoteca.

13. tvirgil

tvirgil 1st Gear Member

Locație:
    Iasi
    Salutare tuturor!
    Si eu sunt nou pe aici si as vrea sa intreb pe B122TSI daca ai facut cablarea la Swing, nu s-a activat si fader-ul automat?
    Asa am citit pe alt forum.
    Si eu am aceiasi problema dar nu am testat inca.

14. B122TSI 1st Gear Member

activare fader

Inca nu am facut cablarea, poate dupa ce trece perioada asta de ploi.

Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2010
  15. cocosamba 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Eu mi-am montat 2 boxe Mtx de 16,5 cm, 65W RMS, in polita la o Skoda Fabia 1, amplificate de o statie gen 2x55 W pe care mai am si un woofer pus in punte si se aud foarte ok.

Sincer, senzatia pe care o am in momentul de fata e ca boxele din fata care-s amplificate de HU nu prea se mai aud.

Daca alegeti optiunea politei veti avea ceva de muncit daca vreti un rezultat pe masura (trebuie masurat, facut semne si decupat cu grija).

Spor la treaba!

16. patraulea100 1st Gear Member

Am citit acest topic crezand ca voi gasi aici rezolvarea pt.problema mea.
    Am achizitionat recent o Skoda Octavia si vreau sa i pun 2 difuzoare pe spate, mici, ovale , chiar in lacasurile originale. Tot incerc sa aflu dimensiunile acestora insa nu reusesc. Eventual un tip de boxe care se potriveste perfect ar fi excelent daca as afla.Un sfat sau o recomandare ar fi binevenite.

17. sarpe

sarpe 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    sal
    aceiasi problema am avut si eu ,si dupa ce am citit parerrile colegilor am decis sa caut boxele originale pe la dezmenbrari pe care am dat 150 de ron,a trebuit sa merg la un centru specializat ca sa imi traga si firele si am fost foartemultumit.sfatul meu este ca daca tot vrei sa iti montezi boxe pe usile din spate achizitioneaza si twiterele pt usile din spate ,dar cum vin cu tot cu manere poate le gasesti tot la dezmenbrari ,asa poate dai mai putin pe ele eu am datr 100 ron bucata
    sper sa nu fie prea tarziu si s aiti fie de ajutor

18. Link1983

Link1983 1st Gear Member

Cat ai dat la centrul acela specializat pe manopera de cablare?

19. ge0

ge0 4th Gear Member

Locație:
    bucuresti
    eu mi-am montat difuzoarele + tweeterele singur ....nu pot zice ca e floare la ureche
    am demontat torpedoul, praguri...fete de usi..radio stream...e ceva bataie de cap, insa efectul e mai mult decat satisfacator.

20. Link1983

Link1983 1st Gear Member

ii bine daca te pricepi sau daca mai ales te lasa inima sa desfaci masina ta bucatele (de exista riscu sa ramai cu surubele in plus :readit:) ...totusi as prefera un service care a mai facut asa ceva ...asa ca daca stie cineva cat m-ar costa cablarea as fi recunoscator

Distribuie pagina asta