1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

bazait in bord

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de yranet, 20 Dec 2008.

  1. yranet 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2008
    Mesaje:
    1
    salut, am o skoda octavia 2, 1.9 tdi.
    poate sa imi spuna cineva ce anume vibreaza(bazaie) in bord atunci cand accelerez?
     
  2. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Asa patea si un prieten cu un astra H.Toata treaba era la el de la filtrul de motorina care nu fusese schimbat la timp.Poti incerca si un test cu vag com.
     
  3. daniel11 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Mesaje:
    9
    re bazait

    salut,si mie imi bazaie cand accelerez ,nu stiu de unde vine,nu cred ca de la filtru e motorina,eu le-am tot shim la 10.000 pe toate:aer,moorina,polen,tc,si tot asa face,mai nou si fluiera ceva cred ca de la turbo,mas are 93000 reali,din 2007 mas tdi 105 cp
     
  4. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    ce are zbirnaitul "vibratia" din bord cu filtrul de.......oricare ar fi el ???:eek:
     
  5. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Nu stiu ce treaba are-avea dar dupa ce l-a schimbat nu mai zbarnaia nimic.eu spun ce s-a intamplat,alta legatura cu zbarnaitul nu am facut;)
     
  6. mario75

    mario75 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2009
    Mesaje:
    32
    Mai mult ca sigur, ca este de la clapetele aeratorului central. Indreapta-le in alta directie si s-ar putea sa dispara. Sau de la capacul buzunarului de pe bord, sau cel al suportului de ochelari.
    Pune si un pasager in dreapta sa iti spuna, el de unde aude zbarnaiala.
    Ai ceva prin compartimentele alea doua?
     
  7. emil_jdt

    emil_jdt 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Mesaje:
    1
    Locație:
    Constanta


    BV MAN...... Asha e .....zbarnaiala e de la lamelele aeratorului central.....pacat ca nu se rezolva prin intoarcerea lamelelor in alta directie......nici daca inchizi aeratorul zbarnaitul nu te iarta....intr-adevar se schimba momentul in care incepe sa zbarnaie.....(pe la 2500 rot/min sau mai tarziu) .... Fa bine si inlocuieste aeratorul ala....
     
  8. v1c3 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2009
    Mesaje:
    1
    Am avut si eu zbarnaitul in bord, la revizie mi-au spus k e de la aerisirea din bord.Au zis k o sa faca o comanda la fabrica pentru inlocuire pt ca nu aveau in stoc, si urma sa ma sune sa vin cu masina in service cand ajungea piesa.
    Din pacate nici pana in ziua de azi nu au sunat.
    Pana la urma vad k a disparut zgomotul asa ca nu m-am mai dus sa ma cert cu ei.
     
  9. kristigsm

    kristigsm 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2009
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Bucharest
    Salut ,
    si eu am problema asta cam de multicel . Tot Octavia 2 am si eu cu motor 1.9Tdi. Am cumparat-o de noua de la Brady. Am fost cu ea de 4 sau 5 ori la ei cu problema asta . Pe la 2500-3000 incepea sa bazaie bordul . Dupa ce si-au dat cu parearea toti "meseriasii" de la brady mi-au spus in prima faza ca nu au ce sa ii faca . Ca asta e buba lor . Dupa ce am facut putin scandal au gasit o "solutie " . Am schimbat partea de sus din bord , cea cu clapetele auratorului si cu locasul acela de depozitare . Degeaba ....face la fel . Intradevar nu mai face la 2500 face la 3500 dar tot face si parca si mai tare. Dupa asta mi-au demontat torpedoul sa mai stranga suruburile din el. SI tot la fel zornaie . Masina are 36.000 Km . Mi-e frica sa ma gandesc cum va face la 80.000 - 90.000....cred ca va zornai toata . nu stiu de ce am impresia ca masina NU a fost chiar noua . Incep sa cred ca cei de la skoda au luat vreuna mai XXX si au inceput sa o refaca .. Mi se pare ciudat sa am probleme cu o masina nou. Si asta cu zornaitul e doar una dintre ele . Am mai avut cu CD-ul . Din cand in cand pocnea de iti statea inima in loc . Pocnea , se oprea si dupa 5 secunde incepea sa functioneze ca si cum nu s-ar fi intampalt nimic . Aici vine cea mai tare faza care am auzit-o in viata mea . Cei de la maretul Brady , din service mi-au spus ca nu au softul ptr cd " e o versiune prea noua si nu avem softul de test . Dar daca se mai intampla poate puteti sa filmati cu telefonul sau sa inregistrati pe o camera sa le aratam celor de la skoda . Poate e ceva din fabricatie si se schimba pe garantie ". Cam cum ar fi sa stau tot timpul cu telefonul ca sa pot surprinde momentul ala . Astia sunt chiar cretini . ....a si pe la 5000 km am schimbat o parte din vilan care incepuse sa se cojeasca destul de urat . Masina am cumparat-o in Aprilie 2008 si am dat pe ea cam 19.500 euro . Ce sa ii mai fac sa scap de problemele astea . Astia de la Brady sunt petarde in domeniul service-ului .
     
  10. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Sal

    Cred ca zbirnaitul in bord este din ciclu " asa fac toate" vorba lu' blackdaniel parca asa face si la mine si are 5800 km, asa facea de noua si nu stiu ce sa-i mai fac cred ca din cauza motorului care este "prea zgomotos" vibratia motorului se transmite caroseriei cea ce nu'i normal ,am mai condus dieseluri dar la nici una nu vibra bordul ......off topic :D maine simbata am facut programare la avia pentru verificarea EGR-ului, intreb se curata sau se schimba??:confused: Apropo de comfort mai bine zis de scaune ma doare'n "fund" la propriu dupa o ora de condus pe scaunul asta ,mi se pare neergonomic:mad: dar asta e p'asta o am si cu ea ma mindresc:cool: salutari
     
  11. mario75

    mario75 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2009
    Mesaje:
    32
    kristigsm, De cate astfel de probleme cu zornaitul bordului am auzit, ma mira faptul ca cei de la brady sa nu fi auzit, si aflat solutia.
    Radiocd-ul, stiu ca se actualiza softul, si nu mai pocnea, insa asta era problema de acum 2 ani, cred, cel putin. Ma mir cum de nu ai primit masina cu softul de radio actualizat. Mai mult ma mira raspunsul celor de la brady. Ca si cum nu ar sti de asa ceva. Trebuiau sa te cheme sa-ti faca update-ul sau sa ti-l faca inainte de livrare.
    Adica ai fost bun pentru ei, pana ai luat masina de la ei, dar cand e sa o repare, se fac ca ploua ...? Din pacate e extraintalnita aceasta mentalitate, dar e alta poveste. Incearca si la alta reprezentanta.

    rayn, nu e din cauza motorului. Acelasi motor il au toate, dar nu zornaie toate.
    Iar scaunul, atentie la cum il reglezi. S-ar putea ca din reglajele facute de tine, acesta sa fie foarte incomod. Incearca sa mai ridici spatarul astfel incat spatele sa fie lipit in intregime de acesta. Daca lasi spatarul prea pe spate, atunci, in timpul condusului, vei sta ne sprijinit de spatar si vei avea dureri de spate dupa ce te ridici. Regleaza scaunul corect, si apoi adu-ti volanul unde iti trebuie, astfel incat sa poti atinge partea superioara a volanului cu podul palmei, si umarul sa stea lipit de spatar, si in acelasi timp sa vezi si bordul.
     
  12. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    Am aceiasi problema si cu zornaitul in bord ,si cu cu bubuitul in boxe de zici ca te-a lovit unu in spate(in cazul zornaitului e de la aeratorul central, cred ca nu e bine gandit)
    La mine a venit cd-ul dupa 3 saptamani de la achizitionarea masinii (aveam o gaura frumoasa in bord cu mute cabluri ), ascultam muzica la un casetofon cu baterii care statea pe bancheta din spate ,am pus testerul pe ea si vede o eroare intre casetofon si masina care nu se poate sterge..........
     
    Ultima editare: 27 Mar 2009
  13. mario75

    mario75 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2009
    Mesaje:
    32
    Nu are cum sa nu fie bine gandit. De ce la unele face si la altele nu? Nu sunt toate la fel? Eu cred ca nu sunt bine asamblate. Probabil nu au pus vreun izolator/amortizor/burete/cauciuc ... pe unde trebuie.
    Imi aduc aminte de rezolvarea unei zornaieli la tubulatura de admisie a aerului in filtru. Se pune un cauciuc/burete pentru eliminarea zornaielii. A mea deja avea acel cauciuc. E posibil sa nu puna la toate, din considerente de costuri.
     
  14. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    sal

    Mario nu e vorba de cum e reglat scaunul sau spatarul ci de forma sezutului:D OFF TOPIC astazi am fost la avia si plinbindu-ma prin parcare am remarcat la auto okazii 2 modele una avea altfel de antena pliabila mult mai mare fata de ce e pe masini iar cealalta avea alta forma la sezutul scaunelor asta fiind destinata pietei austriece,asa scria pe ea si avea si pdf:eek: Fusesem sa rezolv o problema cu suieratul la o .......nu stiu cum sa o denumesc ceva pe linga EGR o "valva" Doar amabilitatea e de ei ca de rezovat problema nu,ca cica e normal sa faca asa :confused: mai astept poate pica de tot piesa aia SALUTARI
     
  15. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Sal

    Cica am rezolvat acel suruit care se auzea de la asa zisa valva ,completind cu 1L ulei castrol 5w 30 castrol edge si vad ca nu mai face asa :) Problema zbirnaitului "din bord" cica venea de la plafon in fata ,linga oglinda retrovizoare, am rezolvat-o punind o bucata de furtun de cauciuc taiat pe din 2 si pusa intre plafonul de tabla si cel textil :D Asa m-a invatat 1 coleg de forum caruia ai multumesc:) Salutari
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare