1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Avarii inchidere centralizata

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Cristi CSY, 28 Apr 2013.

  1. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Mai sunt si alte optiuni care poti sa le activezi, nu numai inchis/deschis.
    http://www.fabia.skodafriends.ro/tips.html
    Intr-adevar nu la toate versiunile, Cristi avand versiunea cea mai ,,cheala" trebuie sa se multumeasca doar cu anumite optiuni.
     
  2. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    acum am o problema si mai mare , se inchide frumos din telecomanda,inchide geamurile daca sunt deschise si dupa 1 minut gasesc masina deschisa ... :(( ce sa fac ???:sadlike:
     
  3. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Posibil vreun contact ,,prost" in broasca usii.
     
  4. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    pot sa bag niste spray de contacte prin locasul unde intra cheia ??? va remedia asta ceva ?
     
  5. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Da, poti.
    Nu.
     
  6. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Pai Cristi,
    o astfel de problema au mai avut unii baieti si au gasit fire rupte si care faceau scurt in zona flexibila de trecere de pe caroserie pe usa .

    De bagat ceva in zona unde intra cheia, poti baga orice, cum a zis si Carmen, dar iti recomand sa nu bagi nimic. Acolo ai ,,cateii" sau ,,werturile" adica niste mici piese mobile care urmaresc profilul cheii si dau voie butucului sa se rotesca cu cheia inauntru. O ungere sau orice alt fel de lichid ii face lipiciosi fata de butuc si nu mai au putere arculetele minuscule din spate sa-i impinga dupa cheie, ramin blocati si rezultatul este ca nu mai poti descuia cu cheia. Si ca sa inchei, orice ai introduce in butuc nu va ajunge in nici-o parte a broastei propriuzise.
     
  7. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Am patit "rusinea" de a inchide masina din centralizata ...si la intoarcere langa masina sa o gasesc cu geamurile lasate jumatate. am identificat dupa o perioada cauza. Ii pusesem paravanturi si clemele metalice care tineau pe cheder respectivele paravanturi nu permiteau sa se faca cursa geamului pana la capat. Calculatorul percepea faptul ca este cursa blocata de ceva si peste un timp deschidea geamurile pentru a nu forta motorasele electrice.
     
  8. TheDon

    TheDon 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2013
    Mesaje:
    38
    Ai instalat cumva un modul cu telecomanda pentru inchiderea centralizata?
    Am avut relativ aceeasi problema cu inchiderea, mi se incuia si se descuia de una singura extrem de des.
     
  9. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    am inchidere centralizata after-market , asa am cumparat masina :( nu face mereu figuri , de exemplu ieri si azi s-a inchis normal,nu s-a mai deschis singura .... oare sa fi fost de la temperaturile ridicate de afara ?? :confused:
     
  10. TheDon

    TheDon 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2013
    Mesaje:
    38
    Tot ce e posibil sa fie si din cauza temperaturilor de afara, intra umezeala unde nu ar trebui. De cand mi-am cumparat masina mi-am instalat si un modul pe telecomanda pentru inchiderea centralizata, tot asa beton cand incui masina mi se inchid geamurile.
    Acum 2-3 luni a inceput sa o ia razna, masina se incuia si se descuia de una singura haotic fara sa ii fac nimic, iar ocazional portbagajul nu puteam sa il deschid, in ciuda faptului ca masina era descuiata, trebuia sa o incui si sa o descui din nou, sa il pot deschide.
    In prima instanta am crezut ca este telecomanda, trimite semnale aiurea catre modul. Am dezactivat telecomanda, nu am avut nici un rezultat. Am dus-o la electricianul care mi-a instalat modulul, a dat vina pe broasca. Mi-a explicat toate cele si intr-adevar din broasca era o problema. Cand mi-a spus pretul unei piese noi :puke2:. Am zis ca mai bine o desfac eu si incerc sa o repar.
    Am mai stat inca o vreme asa cu ea, pana am ajuns la alt electrician recomandat de multi si i-am explicat situatia. A dat ferm vina pe modulul instalat ca ar fi cauza, in special legatura aceea ce inchide automat geamul dupa ce incui masina. L-am pus sa-mi dezactiveze modulul sa vedem daca se oberva vreo diferenta. Masina inca se mai incuia si se descuia de una singura dar nu la fel de haotic ca inainte si pe zi ce trecea a inceput incetul cu incetul sa nu mai am probleme deloc cu ea. Cel putin ultima saptamana nu mi-a mai facut deloc probleme.

    Sper sa-ti fie de folos povestioara mea :p
     
  11. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Da , multumesc frumos chiar mi-e de folos pentru ca eu * traiesc * aceeasi poveste :)))
     
  12. TheDon

    TheDon 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2013
    Mesaje:
    38
    Atunci ia initiativa :racer:
     
  13. buksa_ovidiu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Mesaje:
    15
    mda... am cautat si eu o problema similara cu a mea, dar nu am gasit...

    la mine se petrece ceva foarte ciudat:
    - se inchide din telecomanda
    - nu se deschide din telecomanda, dar semnalizarile se aprind.
    Mentionez:
    - modul telecomanda aftermarket (asa a venit masina)
    - la inceput a mers bine
    - face figura asta de cam o luna.

    Sfaturi, pareri?
    Mersi anticipat.
     
  14. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Ceva probleme la modul. Trebuie verificata conexiunea.
     
  15. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Eu am inlocuit modulul de inchidere cu o alarma maat 679 extreme 2 si tin sa zic ca sunt mai mult decat foarte multumit de el ... se inchide/deschide fara probleme , se aprind avariile , se aude bip.-ul din goarna am senzori de soc , armare/dezarmare silentioasa functia de cautare in parcare ...
     
  16. fabia_1.4mpi_50kw 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2013
    Mesaje:
    5
    Buna! am o problema cu usa soferului la o fabia cand inchid din cheie nu mai imi inchide si nici deschide nici o usa in afara de cea a soferului. Iar de la butonul de comanda de pe usa imi inchide celelalte usi cand si cand uneori trebuie sa scot o siguranta si so bag inapoie ca sa isi revina...... de unde ar putea sa vina problema...... de la broasca nu se poate pt k am schimbat si broasca si tot asa este .....Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2013
  17. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.628
    Locație:
    Bucuresti
    fire sau modul.
     
  18. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Verifica firele la mufa alba de pe stalp.
     
  19. fabia_1.4mpi_50kw 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2013
    Mesaje:
    5
    Am gasit problema erau niste fire care nu avea ce cauta pe acolo multumesc
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare