1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Atasare poze pe forum

Discuție în 'Anunturi importante' creată de turbojack, 25 Mai 2008.

1. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Cum nu toti sunt experti in IT ,ar fi util de stiut cum se ataseaza fotografii pe forum,fara al incarca.

Descriu pe scurt ,metoda clasica de gazduire a pozelor pe serviciul de photosharing IMAGESHACK:

1. Intrati pe www.imageshack.us

2. Utilizati butonul BROWSE pentru a va alege din calculator poza pe care vreti sa o gazduiti

3. Dupa ce rasfoiti prin calculator dupa poza, bifati in meniul imageshack urmatoarele optiuni:

4. Dupa bifarea optiunilor .. click pe HOST IT

5. Dupa finalizarea procesului de upload, va aparea urmatoarea fereastra, din care selectati si copiati linkul subliniat

6. Acest link se ia cu copy/paste ( sa copiatzi intodeauna Hotlink for forums (1) )si se pune in textul mesajului de pe forum sub forma:

Ultima editare: 25 Mai 2008
  2. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    7. Si rezultatul final:

3. B98XAL

B98XAL 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
  4. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Uite susssssssss

5. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Cum atasez o imagine la avatar, cand imi apare numele sa apara si poza, la image from URL ce varianta trebuie sa dau din image shack?

6. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Pentru avatar nu ai nici o treaba cu ce este mai sus ci intri in contul tau de pe forum si ai acolo in stanga o optiune Edit Avatar pe care o bifezi si iti alegi avatarul din PC-ul tau.

7. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Cooorect, dar poza trebuie sa fie maxim 100x100 pixeli, pana in 10K, cum reduc dimensiunile?

8. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Poti sa-l postezi identic in linkul de host de mai sus unde se poate face direct si resize ,apoi treci adresa URL in status.

9. DB15VET

DB15VET 1st Gear Member

salutare

eu am incercat sa pun si eu cateva poze cu masina mea , dar nu am reusit cu micul programel pus la dispozitie de voi. imi da niste erori cand dau upload la poze. voi cum a-ti reusit ?

10. talpaiute

talpaiute 5th Gear Member

Locație:
    Ploiesti
  11. darck_angel64

darck_angel64 Junior Member

pt a incarca o poza nu e mai simplu sa folositi manage attahments, exact ca in foto, sau va e mai simplu sa folositi diverse programe ori servere de gazduire?

Fișiere atașate:

12. Doragon

Doragon Moderator

Locație:
    bucuresti
    unele poze care depasesc limita nu o sa poti sa le pui pe forum ca in poza nici daca faci voodoo, din acest motiv a prezentat colegul o metoda de a pune poze.

13. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    metoda noua!

Mai nou se pot incarca poze cu imageshack numai daca iti faci cont la ei, iti trimit ei email cu link-ul, etc, deci a devenit un pic incomod, cel putin mie asa mi se pare.

Va sfatuiesc sa folositi http://tinypic.com/ - incarcati pozele dorite, bagati codul acela de siguranta, si cu copy/paste luati link-ul care apare la IMG Code for Forums & Message Boards si il puneti unde doriti.

14. admin

admin Administrator Membru personal

Am adus modificari la afisarea imaginilor atasate si la vizualizarea direct din forum a link-urilor youtube postate. Sper sa fie utile aceste modificari, sa nu mai fiti nevoiti sa utilizati site-uri externe.

Distribuie pagina asta