1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

180.000 km pt 1.4 16v e mult?

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de remus-gabriel, 9 Oct 2013.

  1. remus-gabriel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2013
    Mesaje:
    5
    Salut! Sunt nou pe aici, dar vreau sa raman pt f mult timp, chiar daca in viitor voi mai schimba masinile sau modelul de skoda. Sunt un admirator al acestei marci si un viitor posesor.
    Vreau sa cumpar o masina cu acest nr de km(180000). E a unui amic si stiu ca a fost ingrijita de el. Este din 2004, el a luat-o din Germania si a avut grija de ea cat a stat la el. Socrul are o dacie pe carburatie cu 250000 km si motorul merge perfect fara sa consume ulei si setul e bun inca, etc. Ma gandesc ca o skoda ar trebui sa fie si mai trainica. Cam cat ,,traieste" un asemenea motor?
     
  2. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    Traieste stai linist, daca ai grija de el duce.
    Eu am 1.4 16V si am 171.000 si in 25.000 km de cand merg eu cu ea nu tusit niciodata ;) si i-am ridicat capota doar sa ii schimb ulei+filtre, distributie si sa ii bag strop-gel.
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Dacia aia cu carburator o fi fost segmentata de 6 ori pana acum . Daca nu , duceti-o la uzina ca va da bani multi pe ea. In limbaj stiintific ...e un soi de " singularitate" :yahoo: . 180.ooo km nu sunt prea multi pentru motor , dar cand vei trece de 200.000 ...e un prag psihologic care aproape injumatateste valoarea masinii. DAca nu te grabesti , eu ti-as sugera sa mai cauti . Ceva luat din romania , cu un rulaj real de pana in 125.000 km ...sa mai apuci si tu sa faci vreo 50.000 si dupa aia sa o vinzi la unul care nu se pricepe.
    Adevarul doare , ca o injectie cu penicilina ...dar te face bine . :)
     
  4. remus-gabriel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2013
    Mesaje:
    5
    Am uitat sa specific faptul ca acea dacie o stiu la socrul meu de cca 150000.Atat a mers eu cu ea de cand stiu eu si garantat nu i-a facut nimic in ultimii 150.000.
    Acum, ce o fi faut el inainte, nu stiu dar si acesti ultimi 150.000, mers zilnic, etc sunt o performanta. Ma rog, asta e o alta discutie.
    Ideea e ca m-ar mira ca o skoda sa nu tina mai mult ca o dacie. Asta iarasi poate fi dureros pt posesorii acestei marci, printre care ma consider deja si eu.
    Stiu ca 200 mii e un prag psihologic, dar eu ma gandesc deocamdata la revanzarea masinii. Orice sac isi are petecul lui. Oricum, sunt constient de ce este masina dar nu imi permit altceva si oricat as astepta nu voi avea prea curand mai multi bani. Peste 2 ani cand voi trece eu de 200.000 km, sunt dispus sa o vand ieftin sau daca este mai avantajos, sa refac motorul.
    Totusi, cum am mai spus ar fi destul de frustrant pt o skoda sa ,,tina” doar 200 si ceva mii de km(un amic cu matiz taxi a schimbat set la 900.000).
     
  5. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Matizul nu este un reper . Are un motor simplu si extrem de fiabil. Performantele sunt jalnice si din acest motiv , rezerva de fiabilitate este mare pentru ca motorisca aia amarata in trei pistoane nu este stoarsa la maxim.
    Toate acestea cu un milion de km sunt legende.
    O Fabia nu va tine niciodata atat . Nici macar 500.000 .....sau 300.000 . Pe la 250.000 km isi da obstescul sfarsit in sensul ca servisarea va fi atat de scumpa incat va merita sa cumperi alta mai putin rulata decat sa o servisezi pe a ta.
     
  6. remus-gabriel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2013
    Mesaje:
    5
    Asta asa este. Eu fac cam 10000-12000 pe an. O tin 2,3 ani de la 180-220mii si o dau ieftin unuia mai sarac decat mine. De asta si intreb cam cat rezista motorul, sa stiu cat ma tine
     
  7. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    30 Aug 2012
    Mesaje:
    213
    Locație:
    Bucuresti
    Taica-miu are o berlina din 2001, d-aia jmechera pe injectie :) si nimic nu a facut la motor. Dram de ulei nu consuma. Are ~170k. Eu trebuie sa ii fac o data la doua luni plinul de ulei, dar asta e :D
    Nu stiu voi, dar eu am o parere buna despre Dacia si oricand mi-as lua un Logan 2 daca finantele mi-ar fi permis-o. Bine, sa nu credeti ca sunt ipocrit, mi-as lua si O3 daca finantele mi-ar fi permis mai mult :P
    Ah, eu am AUB din 2000 cu ~180k si, in afara problemei cu consumul de ulei, sunt multumit de masina.
     
  8. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    Daca e vorba de consumul de ulei, a mea nu cosuma decat 2-300 g intre schimburi, pun la maxim pe joja si cand il schimb la 10-11000 e la minim.:salute:
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare