Club Skoda Romania - Forum cu discutii despre modelele Skoda

Go Back   Club Skoda Romania - Forum cu discutii despre modelele Skoda > Modele Skoda > Skoda Octavia
Register Regulament FAQ Lista membri Calendar Cauta Mesaje de azi Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-05-2013, 07:11 PM
ionut25 ionut25 is offline
1st Gear Member

ionut25 is on a distinguished road
Default Turbina

Salut an primul rand dec am o Skoda Octavia din 2000 19tdi ALH 90cp eu am avut Turbina rupta si am reconstruito nu am pus alta noua care va pricepeti are viata lunga scurta functioneaza normal voi ce parere aveti despre turbina reconstruita
multumesc mult care ma ajutati
Reply With Quote
Old 05-12-2013, 11:15 PM
mariusf95 mariusf95 is offline
1st Gear Member

mariusf95 is on a distinguished road
Default turbina 1.9 101

Salut. Ieri cand m-am intors cu masina de la bucuresti am observat ca nu mai prinde peste 100 , imi datea cu motorina pe la filtru... Mi s a aprins eroare in bord , am pus testerul ,au sters eroarea, apoi masina a mers normal pana seara cand a inceput sa faca la fel.... Am observat ca a mancat si din ulei. Masina este cumparata din 2008 , are 80.000 de km si a fost foarte bine intretinuta.. Care ar putea fi cauza? stima
Reply With Quote
Old 05-12-2013, 11:31 PM
JurasikMan JurasikMan is offline
Platinum Member

JurasikMan is on a distinguished road

Sunt multe cauze care pot genera astfel de probleme. Trebuie sa le iei pe rand :
- alimentare inconstanta ( pompa cu probleme , apa in rezervor , gheata in filtru ...si inca cateva )
- probleme pe partea electrica ( sonde decalibrate , apa intrata prin mufe , fire intrerupte , ...si inca multe altele )
- o problema de turbina
- si ...ai ghicit ...multe altele

Trebuie sa ai rabdare si sa elimini logic cauzele posibile . Uita-te atent la conditiile in care se manifesta fenomenul . Daca se manifesta la frig , daca se manifesta cand motorul este in temperatura optima .

In mod normal , la orice servis care se respecta , poti elimina macar o parte din cauze , daca nu cumva vei gasi si rezolvarea.
Multa bafta !
Old 05-12-2013, 11:38 PM
mariusf95 mariusf95 is offline
1st Gear Member

mariusf95 is on a distinguished road

ma gandesc ca daca era de la turbina nu isi mai revenea dupa ce au scos eroarea cu testerul. A mers toata ziua , apoi pe seara am iesit cu ea sa vad ce se intampla , i am dat putina viteza si nicio problema... apoi am reluat a prins viteza pana am dat o pe a 4 la 110 cam asa , a mai urcat putin si apoi s-a taiat...
Reply With Quote
Old 10-12-2013, 09:38 AM
Prepe's Avatar
Prepe Prepe is offline
1st Gear Member

Prepe is on a distinguished road

Ai verificat filtrul?Daca ai apa in filtru se umfla "hartia" si carburantul nu mai trece normal.Nu spun ca de acolo ar fi,dar e bine sa verifici.
Succese!
Reply With Quote
Old 04-01-2014, 03:20 PM
psiho200 psiho200 is offline
1st Gear Member

psiho200 is on a distinguished road

Daca maninca ulei ce mai verifica turbina vezi cum e fumu de acolo iti dai seama cu uleiul si ai grija ca daca turbina maninca uleiu exista riscul sa nu o mai poti opri motorul setureaza asa rau ca se va opri cind se va rupe ceva in motor sau turbina am patito la o skoda 1,9 si sa spart turbina ok BAFTA
Reply With Quote
Old 12-01-2014, 05:57 PM
Bolyd's Avatar
Bolyd Bolyd is offline
1st Gear Member

Bolyd is on a distinguished road

"psiho200" cum ai rezolvat cu turbina ? ma lasat si pe mine s-a rupt axu de la turbina.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Cautare avansata
Display Modes

Posting Rules