Club Skoda Romania - Forum cu discutii despre modelele Skoda

Go Back   Club Skoda Romania - Forum cu discutii despre modelele Skoda > Modele Skoda > Skoda Octavia II
Register Regulament FAQ Lista membri Calendar Cauta Mesaje de azi Mark Forums Read

View Poll Results: Cum considerati ca este acest tip de motor pentru Octavia?
suficient pentru o masina economa 67 59.82%
insuficient pentru o masina de talia Octaviei 45 40.18%
Multiple Choice Poll. Voters: 112. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-03-2010, 01:26 PM
irinel's Avatar
irinel irinel is offline
4th Gear Member

irinel is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to irinel
Default Skoda Octavia Ii Facelift Motorizare 1.2 Tsi

Am semnat de curand contractul pentru o skoda Octavia II 1.2 TSi. As dori sa aud pareri despre motorizare (negaticve sau pozitive)
Reply With Quote
Old 31-03-2010, 01:57 PM
AndreiHTX's Avatar
AndreiHTX AndreiHTX is offline
Platinum Member

AndreiHTX is on a distinguished road

daca avea 800 cmc o luai nu?
Old 31-03-2010, 08:57 PM
danut_florin's Avatar
danut_florin danut_florin is offline
1st Gear Member

danut_florin is on a distinguished road

Sa stii ca si pe mine m-a tentat aceasta motorizare dar pana la urma am ales 1,4 TSI 122 CP. Parerea mea personala este ca o sa faca fata. Sa ai noroc la ea si sa faci cat mai multi Km fara evenimente
Reply With Quote
Old 31-03-2010, 10:33 PM
irinel's Avatar
irinel irinel is offline
4th Gear Member

AM FACUT TEST CU EA SI MIA PLACUT MULT CUM REACTIONEAZA MASINA.Acum incerc sa aflu doar daca se si merita investitia deja facuta. Ma gandesc ca pot scoate si consumuri mici la stilul meu de mers si e si mai ieftina la intretinere.
Singura intrebare despre motor ramane cat de fiabil este?
Old 31-03-2010, 11:01 PM
AndreiHTX's Avatar
Platinum Member

pai asta este marea noastra intrebare.. deoarece este un motor nou si nu s-a ajuns la cine stie ce rulaje iar noi spunem ca este mult prea fortat...motor de 1,2 100 si ceva de cai frumosh pe o caroserie de aprox 1,5 tone... vom trai si vom vedea... cum spunea si jurasik man intr-un alt post motoarele care tineau peste 350k km fara nici cea mai mica problema s-au dus... acum interesul e sa fie motorul cat mai mic... acum punct de reper pentru motoarele astea e 100k km.. (cat tine garantia daca nu ma insel) acum ce sa mai zic.. sa o stapanesti sanatos si sa nu ai parte de incidente neplacute
Old 31-03-2010, 11:18 PM
AndreiHTX's Avatar
Platinum Member

imi permit sa pun un thread in care jurassik man spune despre noile motoare cu tsi,fsi si alte abrevieri..intrebasem eu de ce motorizarea mea este rara iar jurassik man mi-a raspuns exact asa: Sunt rare pentru ca nu prea exista cumparatori avizati. Acestia nu cer tipul de motor si producatorul le da exact bombonica pe care o doresc. Un diesel mic cu tehnologie multa , un fsi mic cu putere de zici ca-i alimentat cu kerosen , orice e mic si consuma putin iar taxele sunt pe masura , este cerut. Nimeni nu se gandeste sa tina o masina noua peste 100.000 km . In perioada de garantie nu cad decat accidental. Fiabilitatea inseamna altceva in prezent. 100.000 km e considerat un reper . Dupa aia , Dumnezeu cu mila . Pe vremea cand a fost proiectat motorul tau ...prin '88 ( scosesera deja cei 116 CP din el ) , fiabilitate insemna altceva. 250-300.000 fara probleme. Si asta nu numai la motor ci si la cutie si alte subansamble ce ajuta motorul sa se invarta sau sporesc confortul .
In plus , consumul este mai mare decat la un diesel de aceeasi capacitate. Omul se gandeste la economia imediata si nu la costurile de mentenanta ulterioare . In trecut , se scoteau 150 CP maxim din 2.0 i. Azi se scot 160 din 1.4 . PE o masina usoara este Ok. Pe o masina din clasa medie cu greutate peste 1200 kg la gol si 1800 kg masa maxima autorizata , 1.4 ala va geme in chinuri ( cu 4 persoane si bagaje ) chiar daca soferache de la volan nu percepe asta. Si mai e ceva. Tehnologia a avansat ...dar nu chiar asa mult. Este doar o politica de Marketing care ne otraveste mintile cu succes. Nimic care sa revolutioneze motorul cu ardere interna nu a aparut inca in productia de serie . Doar optimizari peste optimizari ale unei tehnologii destul de vechiute. Se mai pune cate un "i " cu rosu , se mai face un spot publicitar cu vreun vip si ...uite cum apare legenda. "Noul " ... bla-bla-bla , care nu consuma nimic si merge ca racheta ( pe o tehnologie ce are la baza aceeasi electronica din 1985 si o injectie suspect de asemenatoare ).
Old 01-04-2010, 08:27 AM
irinel's Avatar
irinel irinel is offline
4th Gear Member

vad ca toti care au scris pana acum , vorbesc despre tehnologie , despre motoare depasite constructiv. BAIETI TOTI AVETI MOTOARE PUTERNICE DIN CATE VAD EU. Topicul l-am deschis in ideea sa auzim pareri despre un motor mic care este disponibil pe mai multe tipuri de masini.
Greutatea masinii skoda este 1255 kg - de ce nu ar fi suficient caci Yeti are 1545 si este foarte sprintar. Apoi mai sunt si alte masini cu 1.2 pe ele si sunt foarte ok.\
Cine se gandeste sa mearga cu o masina 1 mil de km este depasit. Sigur in cazul meu o sa vad ceva mai bun in piata peste vreo 4 maxim 6 ani.

Hai cu parerile concrete despre 1.2 TSi
Old 03-04-2010, 11:58 AM
vgeorge vgeorge is offline
1st Gear Member

vgeorge is on a distinguished road

andreihtx sunt de aceeasi parare cu tine.cum sa scoti din 1.2 120 cai sau cum au aparut generatiile astea de motoare 1.4 160-180 cai.pai nu scoti 160 nici dintrun motor de 2.0 tdi.poate dintr-un 2.0 benzina sa scoti aceeasi putere.
Cum cei de la mazda din 1.2 sau 1.4 au scos 200 de cai?stiti cat garanteaza ei motoru 80.000 de km.Unde sunt vremurile cand ai la bord 200.000 si ai schimbat in viata ta doar uleiul, placute frane distributia si alte prostii
Eu zic ca s-au dus de mult.Ma uit la opel la motoarele noi si raman crucit.O sa vedem acum pustanii cu masini noi si motoare generatie noua, cum o sa la tureze si o sa o forteze de cum o iau.Credeti ca mai mult de 100.000 o sa le rezista, va spun eu ca nu.
Reply With Quote
Old 03-04-2010, 02:23 PM
irinel's Avatar
irinel irinel is offline
4th Gear Member

aci puteti vedea totul despre motorul 1.2. Nimic din ce este prezentat in aceast filmulet nu incalca legile fizicii.

Parerea mea personala: acest motor va fi o reusita pe mai multe planuri : economie , poluare, fiabilitate.
Old 03-04-2010, 05:25 PM
patratzel1988's Avatar
patratzel1988 patratzel1988 is offline
Silver Member

patratzel1988 is on a distinguished road

Ma bag si eu ca musca in lapte,dar simt nevoia sa o spun .
Irinel,filmuletul ala inseamna marketing (promovare).Sunt de acord cu tine la o singura chestie,poluezi mediul mai putin.Aici ai tot respectul meu ,daca ti-ai ales motorul asta special pentru a polua cat de putin se poate mediul.Ma aplec si spun JOS PALARIA.Dar,eu unu nu cred ca asta a primat in alegerea motorului tau.Ai zis,1.2 rca mic,casco mai mic,are si turbina aia,ii da vlaga cat iti trebuie,dar daca bagi in octavia 2 4 oameni,nu 5 doar 4, cu bagaje,si dai drumul si la clima,consumul se va ridica la 9 -10 litri afara,si in conditiile in care esti singur in masina,si dai drumul la clima,in oras ,consumul ajunge tot la 9-10 litri.
Eu unul,nu mi-as fi luat motorul ala care este subdimensionat .Nu conteaza ca dezvolta 105 cai,ca sa dezvolti acea putere dintrun motor de 1.2,mie unu imi miroase a compromis.
Sa dea Dumnezeu sa ma insel si sa te tina 10-15 ani ,si sa nu ai probleme cu motorul niciodata,si sa ramana doar postul asta al meu aici,din care sa reiasa ca am vorbit ca sa nu adorm.Dar ma tem ca altfel vor sta lucrurile.
Si inca ceva 1.2 tsi de 105 cai la consum de 9-10 la suta polueaza mediul la fel ca tdi-ul meu de 1.9 care are 101 cai,dar cu un consum de 6-7 nu spun (5.5-6.5, ca sa nu fiu subiectiv).
Varul meu are octavia 2 1.9 105 cai,mie unul,mi se pare slab motorul ala pe octavia,dar o pun in baza "invatatului meu cu masina mea".In schimb am mers cu un passat de 2.0 tdi 4 motion de 170 de cai,si cand m-am dat jos din masina imi tremurau picioarele. Pentru Octavia 2 vad motorul de 2.0 de 140 de calutzi ca fiind cel mai potrivit,dar este doar o parere personala.
p.s. aia cu marketingul a spus-o si jurasik pe aici pe undeva,si am cautat pe internet sa verific spusele lui si s-a dovedit a fi adevarat ceea ce a spus el.
Un simplu user al lui CLUB SKODA dar inebunit dupa s k o d a m e a
Sătul de zmeii din spatele calculatorului ,aroganti, ironici si zeflemisti !!!

Last edited by patratzel1988 : 03-04-2010 at 05:31 PM. Reason: postat de pe telefon si am mai mancat cate o litera
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Cautare avansata
Display Modes

Posting Rules