1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Evacuare Inox Ca-coada Skoda octavia 2

Discuție în 'Motor' creată de CucuBau, 21 Ian 2015.

  1. CucuBau

    CucuBau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2014
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Tulcea
    Buna ziua, sper sa fi postat unde trebuie :blush: de cateva zile ma tot gandesc sa schimb Evacuarea din cap pana in finala. Daca a mai facut cineva asta si ma poate ajuta cu niste sfaturi, diametru teava tot ce contine de operatia asta.

    Skoda Ocatavia II, Motor 2.0 TDI 16v BKD, 140 cp.
    Va multumesc!
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Desi pare o chestie "cool" eu personal ( nu comentez intentiile altora ) nu as face asa ceva. Evacuarea unei masini , mai ales pe partea de langa motor , este supusa unor temperaturi foarte ridicate. Inoxul nu are probleme mari cu temperaturile ridicate , nmai ca , evacuarea este fierbinte si pe ploaie :jester: . Cand masina merge pe ploaie ... cam stropeste evacuarea . Cu ce o stropeste ? Pai cu ce se afla sub masina pe ploaie sau cand masina da in balti , adica apa rece . :blow: . Ai inteles unde bat ? Nu merita sa dai o gramada de bani pe inox , pentru ca in timp se va duce nasibii din aceleasi motive din care se duc si evacuarile normale care nu sunt inoxidabile. Decat sa dai o gramada de bani pe o toba de inox , pe un catalizator de inox , mai bine schimbi trei randuri de evacuari ca pana la urma nu stii cum iesi mai bine cu banii . Nu dispera ca este ruginita. Schimba doar ce s-a strapuns , adica ce nu mai este functional si cand se mai strica ceva mai schimbi.
    Este doar parerea mea . Eu asa as face . Dar daca tu vrei sa pui inox pe sub masina ... ok ..pune inox .:)
     
  3. CucuBau

    CucuBau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2014
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Tulcea
    Nimeni nu mi.a zis dezavantajul acesta pana acum, momentan nu am probleme cu evacuarea dar voiam un "upgrade" majoritatea pun inox si de asta.
     
  4. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    De cele mai multe ori facem investitii foarte putin necesare in masinile noastre. Si eu am patit asta de multe ori si dupa ce am dat banii , gandindu-ma mai adanc la problema, mi-am zis : Bah , tolomac am fost ! "
    Pentru ca ne iubim masinile, le cam cocolosim de cele mai multe ori , uitand ca sunt niste instrumente pe care le utilizam pentru confortum nostru si nu invers. Am intalnit tineri care dau mii de ron pe niste porcarii multimedia si nu schimba uleiul in motor sau umbla cu niste discuri de frana care mai au un milimetru grosime . Nu facem intotdeauna investitiile cu mintea . :)
     
  5. sebastian_rc 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2015
    Mesaje:
    18
    ai incercat sa vezi produsele Supersprint?
    dar de ce vrei sa schimbi evacuarea care e dorinta ta de fapt?
     
  6. CucuBau

    CucuBau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2014
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Tulcea
    M-am uitat, si sunt cam piperate, nu imi permit chiar asa mult, voiam ceva Custom. Pentru ce vreau evacuarea? Momentan pentru sunet, si ma bate gandul sa ii pun si un soft safe pe ea.
     
  7. sebastian_rc 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2015
    Mesaje:
    18
    Pentru asta poti sa-i anulezi finala si sa pui o teava, garantat nu face mare zgomot in plus, v-a suna putin mai gros.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Ian 2015

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare