1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme ambreiaj

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de brigada, 29 Apr 2009.

Taguri:
  1. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Stie cineva la cati km se schimba kitul de ambreaj sau daca se face asa ceva?? Si daca da ce piese contine acest kit?
     
  2. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    La cele TDI cu volanta tin peste 150k, iar la cele simple conteaza foarte mult maniera de a conduce. Spre exemplu la fabia mea am schimbat ambreiajul la 70k. M-a costat tot kit-ul Sachs undeva la 600 Ron
     
  3. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    nu exista o regula la cat se schimba. se simte cand e discul dus ( nu mai are demaraj ). kit-ul de ambreiaj de obicei contine placa presiune, disc ambreiaj si rulment ambreiaj. o recomandare ar fi Sachs , in functie de banuti.
     
    Ultima editare: 29 Apr 2009
  4. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    kit ambreiaj

    Stie cineva cam cat costa kitul ambreiaj la O2 complet? Poate a schimbat cineva recent sa-mi fac si eu o idee
     
  5. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Pentru ce motor?
     
  6. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    1.9 tdi 105 cp 77 kw BJB
     
  7. Pippo

    Pippo 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2009
    Mesaje:
    135
    Locație:
    Tarnaveni
    In jur de 1600 de lei kitu` de ambreaj :eek:
     
  8. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    ambreiaj

    Nu stiti la cati km se schimba kitul de ambreiaj? Si revin cu intrebarea de mai sus despre vibratiile pe care le aud la motor(am observat ca se aud doar intre 10 pana la 15 mii turatii la decelerare in treapta a 2-a)
     
  9. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Ai motor Ferrari competizione ,unde motorarele astea se cam plafoneaza in treapta a 2-a.
    Daca e vorba de doar 1000 rpm :rolleyes: ,fi sigur ca motorului nu-i place acel regim de subturare.Posibil tampon motor slabit/uzat/rupt.

    ps. ambreiajul se schimba cand "te lasa" si nu la un anumit nr. de km.
     
    Ultima editare: 2 Aug 2009
  10. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Merci...si eu care credeam ca am Skoda Octavia...
     
  11. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Apropos trebuie sa merg in service sa vad daca e rupt/uzat tamponul motor sau pot sa vad singur...unde se afla? Vad ca vibratiile de care vorbeam persista si sunt foarte deranjante si de asemenea ma tem sa nu se strice ceva mai tare.Se poate intampla ceva mai grav?
     
  12. STT

    STT 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2009
    Mesaje:
    2
    si pt 2.0tdi 140cp.bkd?

    si pt 2.0tdi 140cp.bkd?
     
  13. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    pentru asta in jur de 990 lei kit complet ... pretul e cu caracter informativ

    1050 lei ..... pretul e cu caracter informativ....
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Ian 2010
  14. sarpe

    sarpe 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2009
    Mesaje:
    11
    Locație:
    BUCURESTI
    salut
    1,9 cu seria bjb am schimbat si eu si kitul a costat 1500 ron
     
  15. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    si pun pariu ca tot pe Sachs ..... asa e pretul la un magazin de piese auto ... din cauza ca e a treia roata care vinde piesa
     
    daniche apreciază asta.
  16. sarpe

    sarpe 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2009
    Mesaje:
    11
    Locație:
    BUCURESTI
    da pe sachs.nu m-am dus la avia motors ca mi-a fost frica de scoruri si l-am schimbat la un service care se ocupa de mai multe marci.
     
  17. Bute_andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2010
    Mesaje:
    2
    Problema ambreiaj

    Cand am vrut sa plec in seara asta de acasa, cand am apasat ambreiajul, pedala mi a ramas la podea. Aveti idee de la ce poate fi? Masina are 123000 km.
     
  18. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Despre ce masina e vorba ?
     
  19. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    eu zic ca nu conteaza modelul masinii.... problema e cat se poate de simpla; ai nevoie de alt ambreiaj. sfatul meu ar fi sa schimbi tot kit-ul...ar fi de folos modelul sa afli cat te ajunge cu aproximatie
     
  20. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    nu ai dreptate , pina la a schimba ambreiajul trebuie avut in vedere ca trensmiterea comenzii se face :
    == pedala , pompa de ambreiaj , conducte , cilindrul receptor , placa de presiune , disc
    ==sau pedala , cablu , placa de presiune ...
    deci eu cred si sper sa gaseasca defectul pina in placa de presiune , asa ca verifica cablul daca e mecanic sau pompa -conducte-cilindru daca e hidrauluic
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare