1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Problema schimbare rulment

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de cocosamba, 4 Mai 2012.

  1. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Salutare tuturor!

    De cateva saptamani am tot auzit un sunet la virare dreapta si am suspectat rulmentul de pe stanga. Astazi m-am hotarat sa-l schimb. Am facut comanda de rulment cu tot cu butuc de pe un site de piese. Eu vroiam un rulment de la FAG, dar respectivul de la magazin mi-a zis ca s-a uitat el in programele lor care le indica compatibilitatea si ca cel de la FAG nu se potriveste cu ce am eu, mi-a zis ca e ciudata problema si ca un singur rulment ii apare ca fiind ok, unul SNR. L-am luat pe asta cu nedumeriri mari deoarece modelul de la SNR e pentru masini care au abs si are senzorul de abs aplicat pe butuc, iar masina mea nu are abs, dar am zis ca am mai luat si cu alte ocazii de la ei si ca-s meseriasi. Am ridicat piesa si m-am dus cu ea la mecanic s-o monteze. Acolo a urmat surpriza. Nu se potriveste rulmentul ala pentru ca mie imi trebuie versiunea fara abs.

    Intrebarea mea e urmatoarea: care din cei 2 nu a facut ce trebuia?

    Tipul de la magazin pentru ca mi-a dat rulment pt. masini cu abs desi eu nu am si i-am si spus inainte sau mecanicul care nu stia meserie calumea?

    Sper sa gasesc repede raspunsul la problema mea ca sa ma apuc si eu de treaba (adica sa gasesc piesa corespunzatoare si s-o si montez).

    Mai am o nedumerire: unde gasesc un rulment non abs? M-am uitat prin diverse locuri si toate sunt cu abs.
     
  2. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Nu este o problema ca butucul are si senzorul de abs, chiar daca masina ta nu are in dotare aceasta optiune. Problema este ca zimtii aia din rulment trebuie sa corespunda cu zimtii de pe planetara, in sensul ca daca planetara are 76 atat trebuie sa aiba si rulmentul. Daca mecanicul a scos ansamblul butuc-rulment si nu poate sa-l bage pe cel nou are dreptate, daca a vazut ca butucul tau are senzor de abs, si pe baza asta ti-a zis ca nu potriveste inseamna ca e stricat la cap, astept raspunsul tau ca sa-l ardem si pe vanzator daca este cazul:laugh:
    Uite ca sa ma intelegi despre ce zimti vorbesc:
     
    Ultima editare: 6 Aug 2012
  3. Sudsemnatu

    Sudsemnatu Silver Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    310
    Locație:
    Bucharest
    Welcome Carmen:)

    Nu a precizat colegul daca este vorba de rulment fata sau spate..ca daca e spate nu mai vorbim de planetara:)
     
  4. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Rulment fata stanga.
    T. Carmen
    1. Multumesc pentru raspuns.
    2. ''Diagnosticul'' a fost pus cu butucul+rulment nou in mana mecanicului. A dat roata jos, si-a dat cu parerea ca fuzeta nu are un spatiu special in care sa incapa senzorul ala de abs.
    3. Pot sa numar zimtii de pe butucul nou, dar nu stiu cati zimti are planetara pentru ca nu a fost demontata. Oricum planetara e aia care a venit cu masina din fabrica.

    Sudsemnatu - iti multumesc si tie pentru interventie.

    Intrebarea mea care ma roade este daca exista un rulment+butuc fara rahatul ala de senzor abs sau daca nu exista/nu mai exista asa ceva. Eu am vorbit cu cei de la magazin. Imi returneaza banii maine la prima ora. Nu s-a pus problema de neseriozitate din partea lor.
     
    Ultima editare: 4 Mai 2012
  5. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Sudsemnatule, esti dragut si spontan :p dar colegul a precizat clar: ,,la virare", cu roata spate poate vira eventual daca o bate de vreo bordura:p
    O seara faina!
     
  6. Sudsemnatu

    Sudsemnatu Silver Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    310
    Locație:
    Bucharest
  7. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Pana la urma ce rulment imi trebuie?
     
  8. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    2. Diagnosticul parerea mea este gresit
    3. Poti daca desfaci surubul planetarei si ai multa rabdare.
    Gasesti si fara senzor de abs am cautat ptr. motorizarea ta si am gasit pe Ruville.
     
  9. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Da-mi si mie adresa magazinului te rog.
     
  10. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Unix.auto (Cluj)
    Incearca si Ingaraj.ro, Autokarma.
     
  11. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    M-am uitat pe Unix, la Ruville, dar tot n-am vazut care e fara abs.
     
  12. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Este cel care nu are acea banda magnetica .
    Eventual suna-i si specifici clar ce doresti.
     
  13. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Din ce-mi zici tu si din ce zice la ei pe site:

    5732 Set rulment roata
    [Comparatie articole]



    Parte montare: punte fata
    pâna în AM: 07/2004
    Echipament vehicul: pentru vehicule cu directie Servotronic
    Parte montare: punte fata
    incepand cu an fabricatie: 08/2004
    Echipament vehicul: pentru vehicule cu directie Servotronic, Sistem franare: FS III, Lucas, pentru diametru disc frana: 256 mm, 288 mm, pentru grosime disc frana: 22 mm, 25 mm
     
  14. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    trecerea se poate face de la 256mm la 288mm fara ca fuzetele sa nu necesite inlocuire (banuiesc ca te sperie acel FSIII) sau ce?
    Cum ti-am mai spus, suna-i si le explici clar ce vrei .
     
  15. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Cocosamba parerea mea este sa nu faci cumparaturi pana nu incearca mecanicul ala sa puna rulmentul, nu asa ochiometric.
    Senzorul de abs nu este in rulment (este in partea de sus a fuzetei) pe rulment este montata doar coroana aia perforata, adica roata de semnal a senzorului. Uite iti pun si o poza si sa-mi spui te rog cu ce il deranjeaza pe el coroana respectiva?
     
    Ultima editare: 6 Aug 2012
  16. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Pe mine personal nu ma deranjeaza prezenta senzorului, numai ca nu stiu daca se poate monta sau nu la ce am eu.

    Mecanicul la care am fost nu a vrut sa-l monteze motivand ca nu se potriveste. Din ce stiam si eu si din ce mi-a zis si el, rulmentul vechi, odata demontat nu-l mai poti pune la loc deci nu prea am cum sa fac experimente sa vad daca merge montat rulmentul pe care il am.
     
  17. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Daca nu-l demontati pe cel vechi cum procedezi atunci?
    Ca ai achizitionat unul dupa VIN-ul masinii, si nu potriveste (zice mecanicul ala).
    Atunci nu ar fi mai bine sa-l demonteze pe cel vechi si sa mergi cu el in manuta la magazin? Sau chiar vrei sa ne lasi fara rulmenti de roata ptr.Fabia, ca o sa-i achizitionezi pe toti in ritmul asta:blow::blow::
     
  18. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Si eu m-am lovit de o problema asemanatoare cand a trebuit sa schimb rulmentul pe dreapta fata.
    Am cumparat tot FAG si l-am si montat, numai ca aveam un zgomot al naiba de ciudat, ca si cum rulmentul se "plimba" in butuc.
    L-am luat de la un mag de pese care are si anunt aici pe forum, anume 4turbo, dupa seria de sasiu. Am detaliat in alt topic toata treaba. Mecanicul nu a stiut ca nu e ok si l-a montat, apoi am remarcat incompatibilitatea, fara sa imi pot recupera banii. Cei de la piese auto mi-au spus ca nu pot sa imi dea banii inapoi fara sa le duc un act constatator de la un service autorizat skoda, in care sa spuna ei clar ca nu se potriveste.
    In fine, am inteles ca sunt defapt 3 feluri de rulmenti pentru varianta cu ABS, si trebuie sapat bine inainte sa cumparam prostii. Si la preturi e greu...de la 150 ron un rulment, pana la peste 400 ron.
    Pe cel FAG, am dat cam 170 ron, si pana la urma am fost la alt mecanic, care mi-a cumparat ce trebuie, rulment Ruville, insa la vre-o 420 ron.

    Cocosamba, daca vrei sa te ajut iti dau nr de tel si vb cu mecanicul.
    Lucreaza ca distribuitor la un magazin de piese auto, si cumpara ce iti trebuie de acolo, cu discount, ca lucreaza la ei, si are si service acasa. Lucreaza foarte bine, dar ce-i drept, cam scump...la el se ajunge numai cu recomandari de la cunoscuti, insa chiar iti spun, e bun in ceea ce face si se pricepe la orice. Fata de altii, ai garantia la piese, ca le iei de la el, garantie la manopera....deci pt orice problema te ajuta. Si cu sfaturi, sau ce mai ai nevoi.
    Sta undeva in spatele Agip-ului de la intersectia Vacaresti cu Oltenitei, pe str Prinosului.
    Daca doresti te ajut cu un numar de telefon si discutati.
    Lucreaza numai seara, dupa servici, dupa 16:00 + sambata si duminica, iar mie asta mi-a convenit enorm.
     
  19. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Plimbatul ala de care zici ohne era de la zimtii rulmentului care nu ,,puscau" exact cu zimtii planetarei, in sarcina se incalecau si de acolo sunetul ala ciudat de care zici, daca nu-l schimbai se distrugeau zimtii ori ai planetarei ori cei ai rulmentului.
    E bine ca poti sa-l ajuti, dar sa mearga cu rulmentul pe care l-a achizitionat, sa dea verdictul si mecanicul asta al tau. El a dat niste bani, nu a comentat sau negociat pretul, deci cineva va trebui sa-si asume greseala (vanzatorul) si sa il schimbe cu unul compatibil ptr. motorizarea pe care o are.
    O zi faina!:icon_thumright:
     
  20. cocosamba 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Mesaje:
    84
    Locație:
    Bucuresti
    Am rezolvat cu rulmentul. S-a potrivit perfect ce am cumparat eu, numai ca mecanicii de la primul service nu prea stiau foarte bine mecanica...

    In cele din urma am fost la un meserias in adevaratul sens al cuvantului si in o ora si 5 minute + 60 RON a fost totul gata.

    Concluzia e ca la varianta fara abs merg si rulmenti cu abs.

    Multumesc pentru ajutor!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare