1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Pregatiri pentru sezonul rece

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Tetel, 28 Aug 2009.

  1. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Avand in vedere ca al meu bolid a umblat la viata lui, acum are 186 000 km, ce-mi recomandati pentru o viata mai lunga a masinii in general, de ex. aditivi in uleiul de motor, ce fel de ulei de motor, daca se necesita schimbul uleiului din cutia de viteze, interval de timp al inspectiilor tehnice, altfel de bujii(pt. temperaturi scazute), etc., etc. Masina se comporta mai mult decat bine si as vrea sa se mentina in forma si in continuare, sunt ffff multumit de Skoda in general. Astept parerile voastre, se apropie iarna, ce masuri suplimentare trebuie sa iau, vorba ceea, si noi punem o haina mai groasa, ghetutze, etc.
     
    Ultima editare: 28 Aug 2009
  2. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Schimbul de ulei

    Eterna si fascinanta problema a uleiului, pe la 180 000km am pus Castrol Magnatec Diesel 5W-40 B4 dar pe eticheta nu am gasit acel indicativ VW 505 01 cum am auzit ca ar trebui, este VW 505 00. Urmatorul schimb se apropie si nu as mai merge pe acest Magnatec, as pune altceva de la Castrol(Edge, SLX Professional, etc.) dar nu stiu daca sa mai merg pe 5W, sa pun altceva mai vascos? Mentionez ca in momentul in care am luat masina, la 168 000km avea Castrol SLX Professional 5W-40, dar ma gandesc ca si la reprezentanta pun si ei ce ulei au in ziua respectiva, sa se potriveasca cat de cat.
     
  3. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    505 01 este norma pentru pompe duse. la nr de km pe care-l are masina ta ar trebui sa folosesti un 10w-40.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2010
  4. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Da da

    Asa este cu 505 01, problema ar fi ca pe acel Magnatec Diesel scrie 505 00, inseamna ca mai bine schimb uleiul si atunci o sa pun un 10W-40 cu 505 01, nu? Poti sa imi recomanzi ceva?
     
  5. soarec 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2009
    Mesaje:
    95
    Locație:
    iasi
    ar fi cazul sa treci pe un ulei 10w-40 dar cand schimbi uleiul baga (inainte de a da uleiul vechi jos) o solutie de curatat motorul , lasi sa mearga motorul 10 min dupa care dai uleiul jos , altfel risti sa faca spuma in baia de ulei .
     
  6. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Nu face nici o spuma,iar "spalatorul" nu se lasa 10 minute,daca vrei sa mai ai cuzineti si alte chestii rostogolitoare/alunecatoare intacte prin motor.
    Profesional sunt impotriva utilizarii diverselor "spalatoare" de motor.
     
  7. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Mdap

    Si eu stiam de acel curatator ca se foloseste in momentul in care schimbi producatorul de ulei, adica treci de la Castrol la Mobil.Mai astept sfaturi in continuare, merci mult, sigur o sa pun un 10W-40 si tot pe Castrol o sa merg.
     
  8. soarec 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2009
    Mesaje:
    95
    Locație:
    iasi
    ok nu te contrazic turbojack :), eu unul am folosit acel curatator de la liqui moly si nu am nici o problema
     
  9. remusvip

    remusvip 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2009
    Mesaje:
    33
    Locație:
    Bucuresti
    v.ati pregatit de iarna ?

    eu mi.am pus 4 cauciucuri de iarna Dunlop ... sper sa fie suficient ;)
     
  10. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Dunlop,Dunlop,dar de care? Si asta-i tot?
     
  11. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Am schimbat antigelul cu unul mai concentrat. 4 Gume Nokian WR XL ( cu peretii intariti ) . Mi-am luat chiar si lanturi , ca nu se stie niciodata prin ce zapezi ajung ( sper sa nu le folosesc niciodata ) . Lampa portativa cu prelungitor de 12 volti , compresor auto 12 V , un set de brichete, bete luminoase ( provenienta militara ) , sufa elastica , lopatica de zapada demontabila , lichid de spalare a parbrizului de iarna ( la -22 grade C ) , doua paturi foarte calduroase ( provenienta Metro - la reduceri asta vara :p) , Maceta de care nu ma despart niciodata , becuri de rezerva , sigurante de rezerva , o suspanta de parasuta din matase , foarte rezistenta ( in loc de cordelina, o tinuta completa ( bluzon , pantaloni , sosete groase , bocanci de iarna , caciula , manusi - toate pentru campanie ) . Trebuie sa mai pun niste lumanari groase .
    Culmea , toate aceste incap in spatiile de depozitare le masinii , plus o naveta de plastic de 80/40/30 cm .
    M-am pregatit . Poate sa vina zapada .
     
  12. hakinnen

    hakinnen 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Mesaje:
    4
    fratioruu ... tu mergi in siberia ? :))
     
  13. Black Daniel Guest

    Nu, el e pregatit sa stea 3 zile blocat in trafic pe A2, intre Bucuresti si Constanta, la prima ninsoare din iarna asta.
    Adica cea care ii ia prin surprindere pe guvernanti in fiecare an.

    L.E. Ai uitat sa mentionezi rezerva de apa potabila si rezervorul plin.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Noi 2009
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Black Daniel , nu am uitat , dar eu am tot timpul rezervorul plin. Cat despre apa , iarna evit recipiente pline deoarece ingheata si e pericol de plezneala . In afara acestui anotimp , car dupa mine un bidon paralelipipedic de 10 litri oriunde merg .
    Dar ai punctat bine chestia cu rezervorul . Este indicat sa fie plin iarna . :meeting:
     
  15. Black Daniel Guest

    Bine ... rezerva de apa nu plina ochi, ... doua degete goala, ... cat sa nu plezneasca daca ingheata ...
    ... Dar chiar te pregatesti sa pleci in Siberia :cold::cold::cold: ... deocamdata e inca cald, dar nu strica sa fii pregatit ...
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Noi 2009
  16. marcel

    marcel 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2009
    Mesaje:
    48
    usi inghetate care nu se deschid

    Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta, dar am o mare problema: ingheata uslie in asa hal incat nu pot "accesa" masina. Credetima! e penibil, azi am reusit sa intru pe spate dreapta!! am dat cheie si m-am plimbat 15 minute in juru mashini pana cand s-a dezghetat la"copilot" :) Daca stiti vreo solutie, indrumati-ma. mersi

    (Afara erau aprox -8 grade.)
     
    Ultima editare: 21 Ian 2010
  17. Mihai David

    Mihai David 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Campulung Arges
    Ia un flacon de glicerina boraxata de la farmacie si unge chederele sau poti sa dai foarte bine si cu ulei siliconic.

    Seara buna !!!
     
  18. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Am mutat postarile aici unde se poate discuta totul despre si cu privire la sezonul rece.
    Toate chederele si plasticele din interiorul masinii trebuiesc tratate si protejate in perioada rece a anului cu uleiuri siliconice. In plus de asta pentru a evita asemenea neplaceri inainte de a circula cu masina aceasta trebuie curatata de zapada depusa evitandu-se astfel scurgerile de apa pe cadrul usilor si inghetarea acestora imediat dupa parcarea masinii peste noapte si nu numai.
     
    Ultima editare: 21 Ian 2010
  19. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Asa din senin nu ingheata ci doar daca are apa pe chedere, daca e in urma unei spalari atunci inseamna ca nu au sterso bine la spalatorie si e ceva aproape normal la temperaturile astea, daca e de la condens urmeaza sfatul lui Mihai David sau sterge tu usile si chederele seara inainte de a lasa masina in parcare (garaj).
    Cu toate ca daca sunt sterse bine (uscate) nu ar trebui sa ai astfel de probleme.
     
  20. marcel

    marcel 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2009
    Mesaje:
    48
    Mersi! am pus ulei siliconic, deocamdata se pare ca tzine shmecheria:)
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Sep 2010

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare