1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cum aflam norma de poluare a masinilor noastre

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de cris, 12 Feb 2008.

  1. cris 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2008
    Mesaje:
    1
    Salut!

    Sunt nou pe aici si am o mare rugaminte la voi!

    Vreau sa cumpar o Fabia din 2001, motor 1400 benzina.
    Nu are importanta cat e pretul, ci v-as ruga sa imi spuneti daca poate fi Euro 4 cum spune vanzatorul pt ca e neinmatriculata. Daca e Euro 4 e ok, daca e Euro 3, mai caut alta:D
    Va multumesc tuturor!
     
  2. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Da,e Euro 4.
     
  3. felixois 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bucuresti
    Eu as zice sa cauti pe site-ul RAR (rarom.ro) si au ei o lista acolo cu motoarele considerate EURO3. Vezi daca datele masinii (an, tip motor, capacitate cilindrica se incadreaza acolo) Daca da - bad news - RAR-ul o va considera EURO3.
     
  4. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
  5. ancuta

    ancuta 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2008
    Mesaje:
    114
    Locație:
    Botosani
    norma de poluare

    eu mi-am luat una din germania la fel ca a ta, am făcut RAR-ul, este ok,norma de poluare e EURO 4, succes:cool:
     
  6. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Si a mea e tot din germania(2001,motor 1.4 benzina)norma EURO 4.O sa fii sigur de norma dupa ce RAR-ul o sa-ti elibereze cartea de identitate a masinii.Acolo,la numarul de omologare,ultimele doua caractere reprezinta norma de poluare(ex:E3,E4).
    Eu am platit 1010 Ron taxa speciala de prima inmatriculare.
    Bafta si sa ne zici ce hotarasti :)
     
  7. octavia 2 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Mesaje:
    12
    va salut

    am o mare dilema,din cite am mai citi pe forum posibil ca skoda octavia 2 sa nu iasa euro 4????????
    am tipul de motor /IZ/BJBX01FM5A4009N
    cum pot afla noxele,precizez masina este adusa din luna 08/2008,si de 2 zile am achizitionat.o eu,luata de la un parc auto din tara.

    astept o sugestie,

    multumesc
     
  8. gabibrb

    gabibrb 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Mesaje:
    28
    Locație:
    Constanta
    Am si eu masina luata in octombrie si am aflat ca daca in talon iti scria bxd, e euro 3, daca ai trecut bxe e euro 4. O sa iti spun clar in maxim 3 zile. Oricum, sigur a ta e euro 4
     
  9. octavia 2 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Mesaje:
    12
    chiar nu are nimeni aceasta serie de motor sa ma poata ajuta si pe mine,sau ceva asemanator care sa le dea ce euro este masina,am acte de belgia si nu scrie cum mai vedeam scris pe la cele din germania (breaf) cineva mi.a mai zis ca ar trebui scris A4 in loc de E4,poate fi si asa ceva ,care sa arate norma sa de polure.trebe sa fac rar.ul luna ce vine ,si vreau sa stiu la ce sa ma astept,sa ma pot incadra la taxa de anul trecut din vara,ca de este euro 3 si cu noua taxa,ma cam da pe spate.tipul motor este BJB,

    am gasit ceva pe net ,o lista cu toate motoarele de la toate marcile posibile,dar dotate cu euro 3,si spre bucuria mea nu era specificat si tipul meu de motor,ceea ce ma inclina a fi euro 4.
    acum nu mai stiu ce sa zic de tipul asta de motor,in anunturi scrie mare euro 4 si cind de colea te trezesti cu euro 3.

    astept ceva comentarii
    multumesc anticipat
     
  10. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Este euro 3 sigur ca am una la fel
     
  11. octavia 2 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Mesaje:
    12
    mrs mult ,azi am fost si eu la RAR si intradevar este euro 3
    ce ar fi sa se deschida un topic ,care sa vina in ajutorul celora care vor sa achizitioneze orice model skoda,si.n care sa se spuna ce tip motor are pe masina si ce norme,ar fi cel mai usor,am gasit asa ceva de genul asta pe forum seat.

    sa se spuna 1.9tdi/105cp/77kw /BJB TIP MOTOR--euro 3
    si tot asa mai departe bxe TIP MOTOR euro!!!!!!!!
     
  12. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    E buna ideea cu topicul.De ce nu-l deschizi tu?Ar fi fost bine sa fie facut cumva sa ramana mereu la vedere,nu stiu cum se numeste,dar treaba asta o poate face numai un moderator.
     
  13. MADSKILLZ

    MADSKILLZ 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Mesaje:
    8
    Un coleg skodist si un foarte bun prieten de-al meu a facut afirmatia ca norma de poluare se poate identifica dupa tipul motorului trecut in talon. Concluzia ar fi cum ca seria BKD inseamna ca este euro 3 iar seria BXE inseamna ca este euro 4... GRESIT ! Eu detin o skoda octavia 2 din martie 2008 si desi in talon scrie BKD ea este euro 4 pentru ca la modelul meu de 2.0 TDI nu se aplica acest principiu. Deci cum putem sa aflam concret ce norma de poluare are masina noastra? Ca sa nu bat campii va ajut cu un link complet care sigur o sa va lamureasca: http://www.buhnici.ro/2008/04/11/cum-stabilesc-norma-de-poluare-a-masinii-2/
     
  14. Black Daniel Guest

    Se numeste "sticky" si da, poate fi facuta doar de un moderator. Da' care :eek::eek::eek: ???
     
  15. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    la RAR afli tot timpul ce norma de poluare are
     
  16. Mittzza 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2009
    Mesaje:
    1
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Norma euro 3

    Salut
    Si eu am aceeasi problema cu norma de poluare, mai exact eu am seria BJB la Skoda Octavia II, an 2006, si mi-au dat acu 2 zile Euro 3 la RAR..V-as ruga pe cei care au aceeasi serie de motor si Euro 4 sa ma contactati, pentru ca am inteles ca daca duc copie dupa una cu euro 4, s-ar putea sa primesc si eu euro 4.
    Multumesc anticipat.
     
  17. octavia 2 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Mesaje:
    12
    sal

    si eu am aceeasi problema,skoda octavia 2,1.9tdi-pd/105cp/77kw/BJB,si din cate am auzit si vazut la RAR,masina ar fi EURO 3,ceea ce m,a dat peste cap cu toate calculele de a inscrie masina,la fel mi sa precizat si mie de la RAR,daca aduc o copie al acestui tip de motor ca fiind euro 4,mi.o va trece si mie la fel,ar fi bine sa se deschida un topic cu toate tipurile de motor in special cele de 1.9tdi,si exact cu ce norme de poluare.astept si eu ceva comentarii
     
  18. gabibrb

    gabibrb 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Mesaje:
    28
    Locație:
    Constanta
    Camil chestia cu "bxe" "bxd" nu e o inventie a mea ( nu ma duce capul la inventii) ci am luat-o de pe forumul de unde am fost alungati. Iar la mine in talon, la tip motor, pe pagina din dreapta, undeva sus, scrie "bxe" si este euro 4. Cumnatul meu are trecut acolo "bxd" si este euro 3 masina lui. Iar pe pagina din stanga, e trecuta mentiunea E3 la el iar la mine E4.
    "bxe" "bxd" probabil se refera numai la motoarele care au 105 cp, nu la motoare de 140 cp cum ai tu.
     
  19. slim 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Mesaje:
    3
    Skoda Fabia 1.4 mpi, ATZ euro 4?

    In primul rand buna seara sunt nou pe aici, mi-am luat acum cateva zile o skoda fabia 1.4 mpi 16v din 2000 si as vrea sa stiu daca este euro 4.
    Proprietaru a spus ca inainte sa o cumpere din Austria a sunat la un prieten care lucreaza la RAR si i-a spus ca este euro 4, deci ce parere aveti?
    Rog pe cei care au acelasi model sa imi spuna ce euro au.

    Varianta: 6Y

    Cod motor ATZ

    multumesc anticipat!:D
     
    Ultima editare: 4 Noi 2009
  20. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Lecturează puțin prin presa RAR-ului
    Dupa spusele lor ar fi E3 dar nimic nu e sigur, vezi ca ma face referiri și la normele germane de poluare printr-un tabel unde ne arata echivalentele normelor din UE.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare