1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Vibratii/Trepidatii/Zgomote'

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Tetel, 11 Iul 2009.

  1. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    st_rz,
    poate pare o gluma, dar pot apare vibratii si din cauza asfaltului .
    Acum citeva saptamini, pe A3, tot asa, am inceput sa simt vibratii. Am facut in mers tot felul de probe, cu accelerari, frinari, etc, ca s-a speriat baiatul (eram doua masini), m-a tras pe dreapta si a venit la mine sa ma intrebe daca mi-e rau. Cind i-am spus despre ce e vorba mi-a zis ca si lui ii vibra si tot pe acolo, in jurul la 110. Dupa o bucata de drum vibratiile au disparut, deci e clar ca de vina a fost asfaltul din zona cu pricina.
     
  2. st_rz 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2011
    Mesaje:
    11
    Locație:
    bucuresti
    pai,
    discurile n-au fost ieftinaturi. tamburii pe spate nu i-am inlocuit, dar se poate, din cauza lor, sa-mi dea vibratii in volan? cat despre service roti, sper sa fie profi, ca la nota au fost! mi-au dat si garantie la cauciucuri 2 ani. Soseaua unde am ajuns eu la 130 era A1. Poate o fi si din sosea denivelata. Maine plec spre sighisoara si daca gasesc drumuri mai bune sper sa vad diferenta!
    multumesc pentru rabdare si pareri.
     
  3. lakete007 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2012
    Mesaje:
    36
    Vibratii pod pedalier

    Stie cineva in viteza 4 pe la 100 km/h simt niste vibratii in podea ( pod pedalier ) a mai patit cineva probleme din astea ? Sunt foarte deranjante si parca se aude un vajait ( ca de vant ) mentionez ca face tot timpul uneori mai huruie cand accelerez brusc.
     
  4. Calinescu 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2013
    Mesaje:
    1
    Doua zgomote ciudate...

    Buna seara tuturor si Craciun fericit!

    "Sunt" o Skoda Octavia 1.9 TDI din 2005, motor de 66 kW care, de cateva zile, scoate doua zgomote, dupa cum urmeaza:
    * la relanti, un scartait metalic, ascutit, in genul unei roti ruginite care se invarte pe ax si scartie;
    * in mers, un huruit ascutit, care se aude incepand cu 25-30 kmh, se accentueaza de la 70-80 kmh si atinge un maxim la 100-110 kmh pentru a se reduce putin, fara a disparea, la 120 kmh.

    Ca "bonus" pentru zgomotul al doilea, la viraj dreapta acesta... dispare!!! Pentru a reveni imediat cum indrept volanul!

    Maine as vrea sa merg la un service. M-ar putea ajuta cineva online cu o idee despre ce ar putea fi?

    Anticipat va multumesc mult pentru raspuns!
     
  5. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Primul , probabil , este de la vreun intinzator gripat care se cere schimbat ( poate fi pe distributie sau transmisie ) .
    Al doilea , probabil , de la vreun rulment ....sau o pietricica prinsa intre un disc de frana si protectia de tabla ....care iti face niste urme pe respectivul disc , de toata frumusetea.
    Data viitoare , da mai multe detalii dacavrei sa te lamureasca careva. La o masina facuta din mii de componente in miscare , este greu sa descoperi , de dupa calculator , prin internet ...fara sa auzi efectiv zgomotul ....ce il doare pe un coleg care are probleme.
     
  6. Ady_r_001

    Ady_r_001 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2012
    Mesaje:
    4
    Vibratii franare

    Salutare. Acum vreo 2 ani, am schimbat discurile fata/ spate la octavia 2 1.9 tdi 2006. In regim de mers normal, dupa 10.000 km a inceput sa bata pedala de frana si usoare socuri in volan, care cu timpul s au inrautatit. Acum 2 luni, le am schimbat iar, doar pe fata. Marca ATE, la fel si placutele. Dupa 3000 km, surprize surprize. Au revenit vibratiile. Nu stiu daca au facut de la inceput, pt ca am mers doar in oras cu ea, cu viteze pana in 100 km/h. Cert este, ca dupa ce am facut un drum lung prin tara am inceput sa le simt. Ideea este ca atunci cand le am simtit aveau 1000 km de cand au fost schimbate. Am crezut ca sunt eu prea obsedat, dar se pare ca nu. Cand m am dus la mecanic, i am zis sa mi schimbe si butucii, dar el nu si nu, ca nu este cazul. Se pare ca am aruncat 400 lei pe geam. Presupun ca placutele le pot refolosii. Ce sfaturi imi puteti da. Multumesc. Vibratiile pot provenii si de la discurile spate?
     
  7. alexandru.caescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2012
    Mesaje:
    26
    Buna sa va fie inima.
    Vad ca nu s-a mai scris nimic de multa vreme pe topicul asta, am mai pus intrebarea asta si pe alte topicuri, nu mi-a raspus nimeni si m-am gandit sa mai intreb odata.Asadar: am schimbat discuri si placute de frana dupa ce apareau vibratii in pedala la franare si surpriza dupa 10.000 de km e exact ca inainte.Am verificat discurile la reprezentanta si au spus ca sunt perfecte(fata-spate), am schimbat cauciucuri(noi toate 4) si echilibrat roti.Am rugat pe cei de acolosa verifice daca nu am jantele deformate sau alteceva si mi-au spus ca e totul f bine.Cu toate asta vibreaza cand pun frana...parca mai rau la viteze mici(50-60) decat de la 150.
    Va rog sa imi spuneti daca aveti ideea de la ce ar putea fi sau ce as mai putea face ca mi se termina rabdarea:)
    Multumesc.
     
  8. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    discurile noi sunt vinovate.mai mergi cu ea si o sa dispara vibratiile.atit de proaste sunt! am patit la fel.
     
  9. alexandru.caescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2012
    Mesaje:
    26
    Multumesc de raspuns, am sa incerc sa mai am rabdare, dar chiar ieri pe un drum lung, dupa ce incing franele bine de tot parca face si mai urat acum apar vibratii in volan mai pronuntate decat in pedala...cred ca o vand:))
     
    Ultima editare: 9 Mar 2016
  10. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Pune ceasul comparator pe disc. Daca vezi abatere , da discul jos si pune ceasul comparator pe butuc. Daca iarasi ai abatere , ai gasit sursa. De obicei se insumeaza tolerantele discurilor cu ale butucilor si degeaba schimbi discurile , ca iti bate intreg angrenajul.
     
  11. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    pai daca a functionat normal 10.000km,cum ar putea fi butucii?
     
    Klisko apreciază asta.
  12. alexandru.caescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2012
    Mesaje:
    26
    Normal a fost cam primii 5000 de km(adica un dus-intors Grecia), de atunci am mai mers eu inca vreo 5000, refunzand ideea ca trebuie sa le schimb iar:)...se pare ca va trebui sa schimb iar cam tot ce misca pe acolo ...va tin la curent.Multumesc petnru raspunsuri.
     
  13. Viorel br

    Viorel br 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2018
    Mesaje:
    2
    Am si eu o octavia 3 1.6 tdi 110cp si la accelerare se aude un zgomot in orice treapta de ziteza chiar si pe liber apăsând doar accelerația usor se aude un zgomot poate ma ajutati daca vati mai intalnit cu asa ceva
     
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Daca nu incerci sa faci o descriere a zgomotului ....poate fi orice . De unde sa stim noi ? Cloncanit , huruit , bataie ....cum face ?
     
  15. Viorel br

    Viorel br 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2018
    Mesaje:
    2
    Deci la acelerare o singura data se aude un poc si apoi nu se mai aude o 3 1.6in partea dreapta fatza
    De fiecare dată când accelereze si pe liber si in viteza doar cand apasa se aude fel de poc apoi daca iau picioru dupa aceleratie si apas iar se aude
     
  16. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Cum ar zice Bianca Dragusanu : " sa mor io daca am inteles ceva ! "
     
    Alexandru P. apreciază asta.
  17. teodor adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2019
    Mesaje:
    1
    buna ziua de curand am cumparat o octavia 2 1.9 tdi si am observat ca de la 2000 de turatii se aude un bazait care se pierde pe la 2500 de turatii . Se aude doar in sarcina. Este normal?
     
  18. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Salut, de obicei plasticele din interior pot produce aceste zgomote, eu zic ca nu este nimic de speriat.
     
  19. Ionuț skoda

    Ionuț skoda 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2019
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Piatra Neamt
    Salutare, am și eu niște zgomote la un skoda 4x4 2007, primul e un sunet de tobă sparta, care se aude doar pe accelerație și în treptele mai mari, și al 2 lea un huruit întrerupt ceva de genul,,, vrum vrum vrum,, , care se aute doar între 50 și 60 la ora când mașina încetinește și apare și vibrație în volan, și se mai aude după 120 la ora.... Menționez ca am schimbat flansa spate cardan, anvelopele și jantele echilibrate. Nicio rezolvare, alte sugestii ma puteti ajuta?
     
  20. Panaite Iulian

    Panaite Iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2023
    Mesaje:
    2
    Salut ,

    Am si eu fix acceasi problema la Octavia 3. Ai reusit sa rezolvi cumva ?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare