1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

de ce scade apa din vasul de expansiune la skoda?

Discuție în 'Intretinere' creată de Nicolae, 11 Noi 2009.

  1. Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2009
    Mesaje:
    6
    Masina e marca Skoda Fabia,1.4 htp 60 cp.an fabricatie 2002.
    Scade apa in vasul de expansiune,si se aprinde martorul la bord.
    Nu am pierderi,garnitura de chiulasa este nou-nouta.
    Cum pot rezolva problema?
    adresa de e-mail:
    nicolae_6200@yahoo.com
    Astept raspuns,multumesc anticipat.
     
  2. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    De ce? E proaspat schimbata? Daca nu a fost rectificata plan chiulasa,acesta este rezultatul.
    Solutia este demontarea chiulasei,rectificarea ei in plan si remontarea cu schimbarea garniturii.
     
  3. Black Daniel Guest

    Cat de mult scade ?
    Adica, cat de des completezi, si cu cat ?

    Pentru ca daca scade, inseamna ca pe undeva se pierde. Pe la furtune, coliere, radiator, vas de expansiune, garnitura de chiuloasa, ...

    Si ce e aia 1.4 htp :confused: ?.
    Daca esti sigur ca masina ta e Skoda, atunci motorul e ori 1,2 HTP, ori 1,4 MPI, ori e 1,4 TDI.

    L.E. Tu astepti raspunsuri la problema ta pe adresa de e-mail sau pe forum ??? :eek:.
    Daca le astepti pe e-mail, atunci ... asteapta-le :cool:.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Noi 2009
  4. Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2009
    Mesaje:
    6
    La parcurs mai lung dupa, ce am mers in jur de 50 - 60 km nu mai baga caldura, desi butonul de reglare a caldurii este pe aer cald la 30C si ventilatorul in treapta a II-a.
    Reglajul este intre dezaburire si directionarea aerului spre picioare.
    ASTEPT PARERI , SAU DACA ATI MAI INTILNIT SITUATIA RESPECTIVA!

    am rezolvat,era garnitura pompei de apa.

    Orizontalitatea este buna. Pica varianta.Multumesc pentru parere.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Noi 2009
  5. oxymoron 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    4
    era normal sa fie o scurgere pe undeva gen pompa , furtune, radiator ...cand e de vina garnitura de chiuloasa automat fierbe si lichidul de racire :)
     
  6. skodapuff

    skodapuff 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2010
    Mesaje:
    22
    Locație:
    bucuresti
    faptul ca nu se vede cu ochiul liber o eventuala scurgere de lichid asta nu inseamna ca nu exista. datorita temperaturii apei ea se evapora instantaneu aproape. de aici si remarca ..... m-am uitat dar nu se vede nimic ... succes
    :)
     
  7. vaneea 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2012
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Bucharest
    scade apa din tanc

    Salut,

    Cu aceiasi problema ma confrunt la skoda mea ( fabia 1.4 16v 55kw combi 2001) imi scade apa din tancul de expansiune cu aproximativ 200-300 ml la 300km, daca verific uleiul nu am strop de apa in el, verific tancul de expansiune iarasi nu am ulei sau pete, nu vad pete sub masina daca stationez mai mult timp. Gasesc totusi un condens generos pe capacul pe unde se completeaza cu ulei, nu l-am gustat inca sa vad daca este antigel. Idei?
    Mersi anticipat!
     
  8. alinworm 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2013
    Mesaje:
    5
    Locație:
    Bucuresti
    si eu am aceeasi problema la o skoda 1.6 , dar mi au zis ca e de la termostat....imi curge pe acolo si mai completez din cand in cand. Un termostat nou este vreo 3-400 RON! :(
     
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Un termostat nou este intre 40 si 80 de Ron.
    Si este singurul loc pe unde nu poate sa curga ...pentru ca este in interiorul tubulaturii. Mai documenteaza-te ...si mai incearca si la alti mecanici.
     
  10. unkknown

    unkknown 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2013
    Mesaje:
    47
    am si eu o problema asemanatoare, am ramas fara antigel, l-am pierdut pe drum :) in timp ce ma intorceam spre casa, s-a aprins beculetul in bord. Am oprit la sa alimentez, si totodata m-am uitat si la lichid, si era aproape gol vasul. In fine, am ajuns acasa, si cand m-am uitat iar, nu mai era nimic. Din ce am putut eu sa vad , si din ce mi-am dat seama, curge pe undeva in zona radiatorului, deoarece era o pata mica in coltul din stanga al radiatorului. Oricum, sper sa nu fie radiatorul defect. Azi dau pe la service si vad ce mai "strica" baietii pe acolo :nyah:
     
  11. Rado46

    Rado46 Silver Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Timisoara
    cred ca picura pe la sonda de temp. pe radiator,verifica
     
  12. unkknown

    unkknown 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2013
    Mesaje:
    47
    revin: am fost la service, si este radiatorul de apa spart. Exact ce nu imi doream :mad:
     
  13. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Incearca cu solutie lichida pentru astupat gauri de radiator. Eu am pus la o Fabia de 1.4 benzina si a rezolvat problema. M-am uitat atent si nu au aparut depuneri pe vasul de expansiune , iar antigelul nu si-a schimbat culoarea .
     
  14. unkknown

    unkknown 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2013
    Mesaje:
    47
    Multumesc pentru idee. Mai am cateva intrebari:

    -si cum se astupa, se pune in vas sau in zona ingaurita?
    -este o solutie de termen mai lung sau de cateva zile?
    -este periculoasa in vre-un fel, poate afecta cu ceva motorul sau alte parti?
     
  15. Rado46

    Rado46 Silver Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Timisoara
    cred ca s-a referit la LIQUI MOLY si se toarna in vasul de expansiune
    vezi pe gooagle.
    daca e un por se rezolva,merita sa incerci e aprox 20-30 lei
    bafta
     
  16. unkknown

    unkknown 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2013
    Mesaje:
    47
    dar solutie sub forma de praf ati folosit? O fi buna de ceva? Am luat acum de la magazin. Cica se amesteca cu apa si antigel. As incerca,cand ajung acasa,sa vad daca e buna.
     
  17. unkknown

    unkknown 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2013
    Mesaje:
    47
    Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru solutii. Nu o sa mai incerc cu praful acela, fiindca am inteles ca nu e bun de nimic, si ca se depune.
     
  18. unkknown

    unkknown 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2013
    Mesaje:
    47
    Iar m-am intors :) Am luat o solutie pentru radiator, insa la modul de utilizare zice sa pun solutia in radiator, dupa ce se incalzeste motorul. Chestia este ca nu stiu unde este capacul de la radiator, sau pe unde se pune...orice informatie este binevenita :sos:
     
  19. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Pai problema este simpla, lichidul din vasul de expansiune ajunge direct in radiator, si pe masura ce acesta pierde, isi ia lichid din vas. Deci pui lichidul in vas si acesta va ajunge in mod sigur la porii din radiator ( acum sa nu te astepti sa se intimple treaba asta in minute, ci in citeva zile). Cred ca in doua-trei zile ar trebui sa se vada efectul lichidului, daca intr-adevar isi face treaba asa cum scrie pe eticheta.
     
  20. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    mai exista si varianta lipirii.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare