1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

demontare parti caroserie

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de andreidodo, 9 Noi 2010.

  1. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    Va salut, daca nu am postat bine, va rog sa ma redirectionati. nu am gasit ceea ce cautam
    Caut niste indrumari cum sa dau bara fata jos de pe o2. nu stiu cum sa lucrez cu elsa asa ca daca are cineva niste poze unde se afla toate , ar fi minunata si binevenita
    Deci cine are imagini sau idee cum se demonteaza bara fata la octavia 2 sa puna niste poze sau descriere. Multumesc mult
     
  2. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    incearca aici http:/new.skoda-auto.com/com/service/documentation/olders/pages/octavia.aspx
     
  3. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    nu gasesc ce am nevoie pe respectivul site


    de asemenea, vreau sa dau jos capacul de la oglinda dreapta ca sa schimb ledul din ea. nu mai merge semnalul, pozitia merge.
     
    Ultima editare: 9 Noi 2010
  4. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    mai cauta la manuale
     
  5. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    nu exista manuale pe net care sa iti arate piesa cu piesa. Oricum am reusit sa imi instalez programul si acum am orice masina VW, AUDI, SKODA, SEAT din 90' pana in prezent. fiecare surubel unde vine.
    Daca are cineva nevoie sa intrebe . Toate bune.
     
  6. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    ce program?
     
  7. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Datorita faptului ca nu avem prezentat nimic tehnic pana acum, acest topic este mutat in aria de off-topic.
     
  8. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    elsawin se numeste programu
    daca ai alte nelamuriri, intreaba-ma

    deci limita e de 19 k per poza...nu am ce sa pun aici ca nu intelege nimeni nimic. asa ca cereti pe mail ce aveti nevoie.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Noi 2010
  9. geotibi 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2010
    Mesaje:
    52
    Locație:
    Ploiesti Bucuresti
    De unde ai programelul?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Noi 2010
  10. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    mai conteaza.... m-am chinuit mult pana am intrat in posesie. daca te pot ajuta cu ceva, oricand intreaba-ma. salut
     
  11. Juliano

    Juliano 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2009
    Mesaje:
    58
    Pai, nu conteaza dar da-l mai departe. Il vrem si noi ;)
     
  12. andreidodo

    andreidodo Bronze Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Mesaje:
    270
    Locație:
    ploiesti, bucuresti
    are 47 gb. vino cu un laptop si o cerere cu dop, si e al tau.
     
  13. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Nu am gasit in alte parte , asa ca postez aici.

    Stie cineva cum se demonteaza partea din interior a usii de la sofer?
    De ceva timp imi face geamul figuri, urca cand trebuie sa coboare, si invers, in plus nu mai merge deloc functia de urcare/coborare automata, decat pe manual , sa tin apasat butonul pana la cursa completa. Si asta se intampla si la panoul de pe usa pasagerului si de pe usa soferului.
    Deci ar cam trebui date jos ambele fete la usi.

    Elimin partea cu curatarea contactelor, am facut asta acum ceva timp si a fuctionat, insa acum problema este mai mare, pentru ca acum ceva timp am avut un pliant in geamul de la sofer si am uitat sa il iau, m-am repezit sa deschid geamul cand am intrat in masina , si a intrat in usa cu tot cu pliant, iar la gealul din treapta, aceeasi chestie, de data asta cu 2-3 frunze, ca de , a venit toamna....

    Va rog , daca are cineva scheme sau daca stie cineva de unde sa incep , sa posteze aici, pentru ca ieri am tras o mare sperietura , am ajuns la servici, am parcat , si a trebuit sa stau 20 min in parcare pentru ca nu se inchidea geamul de la sofer....ce ar fi fost sa plec si sa il las asa ???
     
  14. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    a mea nu are geamuri electrice si am facut c-am asa:
    -am dat jos partea superioare a manerelor de pe usa si am desfacut cele 3 suruburi aflate acolo
    -am dat jos manivela pt ridicare/coborare geam
    -mai sunt 3 suruburi jos "sub" usa (mi se pare ca sunt in stea)
    -am dat jos capacelul de la reglarea oglinzii (nu am oglinzi electrice) si acolo sunt 2 suruburi, trebuie desfacut doar unul dintre ele (asta sigur e in stea)
    -tragi usor si iese fata de usa.

    sper ca te ajuta, o sa revin cu niste poze maine cand iau masina de la service.

    ps: nu stiu cum e cu panoul de comanda de pe manerul de la usa....
     
    Ultima editare: 23 Noi 2010
  15. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    http://img841.imageshack.us/img841/922/skf1xx1921201.jpg

    deci.....panoul de comanda (cel cu butonul de la geam) iese in sus(are 3 clipsuri unde am indicat prin sageti) apoi restul manerului se impinge spre fata si iese in sus apoi o sa vezi 3 suruburi mai mari care trebuie desfacute, dai jos capacul de la "butonul" de reglat oglinda si acolo ai 2 suruburi (te uiti mai atent si vezi ca fata de la usa are un "piciorus" de plastic care e prins cu un surub, acela trebuie desfacut), si mai ai inca 3 suruburi sub usa (e desenat cu rosu) iar ce este desenat cu galben inseamna clipsurile de plastic (probabil o sa rupi cateva).
    sa ai grija la cablul de la manerul de deschidere si la firul de la beculetul din usa(la usa soferului langa motul de plastic de la inchidere care intra in usa sau iese).
    sper ca te ajuta, iar ca sa ajungi la macara trebuie scos panoul de tabla si trebuie date gauri prin nituri apoi puse alele;)
     
  16. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Merci pt explicatii si poze doragon.

    Prima parte nu pare f complicata, sa vedem la a doua, mai exact partea cu..."iar ca sa ajungi la macara trebuie scos panoul de tabla si trebuie date gauri prin nituri apoi puse alele" - bine ca mi-ai spus, sa stiu ce "piese" de schimb imi trebuiesc inainte sa ma apuc. Stii cumva ce fel de nituri, dimensiuni, ceva ? sau poate ai o poza....
    In principiu vreau decat sa scot pliantul ala prins acolo si frunzele - asta in caz ca nu mai gasesc si alte minuni, ca atunci cand am desfacut filtrul de polen , si am scos 3 pumni de frunze, dar si paienjeni, gandaci, si alte vietati, de am crezut ca imi fac insectar si ierbar din colectia aia. :)

    Sambata sau duminica sper sa am timp , o sa am din nou de umblat pe la service-uri cu problema aia cu rulmentul.

    De partea cu desfacut panoul de la usi am vrut sa ma apus weekendul trecut , dar am fost prins tot cu rulmentul ala blestemat, iar sambata trebuie sa ma ocuo si de revizie.

    Dohh....:blink:
     
    Ultima editare: 23 Noi 2010
  17. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Am scos din elsa paginile legate de usa fata fabia din 2003 dar nu pot sa le atasez, da-mi o adresa de e-mail sa ti le pot trimite, daca le vrei.
     
  18. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    aceeasi adresa cu user-name-ul de aici, cu @yahoo.com

    Merci,
     
  19. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    am si eu o intrebare : se pot schimba diuzele astea de aerisire? ca s-au rupt alea orizantele si nu mai stau pe nicio o pozitie ca lumea.

    atasez poza unui coleg pt ca e la indemana(sper sa nu fie probleme).se poate vedea ca si la el e rupta cea de jos din partea stanga.

    http://img697.imageshack.us/i/snc00022uh.jpg/
     
  20. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Se poate schimba fara probleme, doar ca trebuie sa schimbi toata grila, nu poti schimba doar lamela rupta. Cauta la reprezentanta sau dezmembrari.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare