1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce service recomandati?

Discuție în 'Service' creată de cristip, 31 Mai 2008.

  1. cristip 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Mesaje:
    2
    Va doresc sa nu ajungeti in service skoda la Tg. Mures. De cind am cumparat masina am avut urmatoarele probleme:
    1. alarma suna fara nici un motiv (alarma oferita si montata de skoda )- a trebuit sa merg de 4 ori pina cind au reusit sa o regleze(4 drumuri la service X 2 ore pierdute).
    2. masima mi-a fost lovita -am mers cu ea la reparatii si am intrebat cit o sa dureze, raspunsul "cit trebuie", le-am spus ca la sfirsit de saptamina am nevoie de masina, raspuns "aveti o problema trebuie sa o rezolvati". Am lasat-o fara ca cineva sa vina sa constate ce probleme are. Dupa 6 ore sint sunat de cei de la service care ma intreaba ce trebuie sa faca la masina.
    Trebuia sa o ridic vineri din service. Am sunat pentru ca cei de la service nu se obosesc sa te sune, am intrebat daca este gata , raspuns "nu numai luni".A
    Acesta este Ingricop Tg. Mures.(neseriozitate,punctualitate ce sa mai vorbim, profesionalism- vezi partea cu alarma).
     
  2. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Regretabil ce ti s-a intamplat.Pentru operatii mai delicate asupra masinii,poti apela la cei din Cluj. ;)
     
  3. cristip 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Mesaje:
    2
    Ingircop TG. Mures

    Revin cu o noua informatie.
    Am sunat luni si inca nu este gata, abia astazi se apuca de vopsit.Deci la ei reparatul si vopsitul unei bare spate, schimbarea unui stop dureaza 10 zile. Nucred ca voi merge la Cluj, mai bine vind masina si cumpara alta marca.
     
    Ultima editare: 2 Iun 2008
  4. retrimer 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2008
    Mesaje:
    7
    Am avut accident, mi-au tinut masina 3 luni jumate, acum, intra greu in viteza 1, bandoul de pe usa dreapta fata s-a desfacut,din cand in cand haraie ceva, si jentile de la rotile din fata sunt inegrite, am inteles ca e posibil sa fie de la lipirea placutelor de frana de butuc, sau cum s-o chema
    ma simt acum ca intr-un logan, si ma gandesc sa o vand. am ajuns la 10.000 km si imi e frica sa ma duc undeva la vreun service.
    in final, parca am masina second, pe care o puteam sa o iau cu 4000, nu cu 12.500, bani pe care i-am pierdut imediat numai ca am busit masina si a ajuns la service.
     
  5. hiro

    hiro 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2008
    Mesaje:
    13
    Locație:
    Tirgu Mures
    Eu am avut si experiente bune cu ei, ce-i drept in trecut. Poate ca acum deja au mult de lucru si fac fata mai greu.
     
  6. Black Daniel Guest

    Sambata am facut revizia de 15.000 km la Autec Autotechnik Pitesti. I-am gasit pe internet ca dealer Skoda si i-am ales dupa principiul “cel mai aproape de casa”, fara pile, cunostinte si relatii.
    M-am programat telefonic cu doua saptamani inainte. De obicei ei programeaza peste 2-3 zile, dar eu am fost mai grabit cu programarea pentru ca am vrut sa imi aleg ziua si ora care imi conveneau.
    Deci, programare sambata, ora 9. Ajuns la 8:50, toata lumea prezenta. Toata lumea, adica un consilier service, 2 mecanici, un electrician si cineva la facturare. Am constatat ca am ales bine ziua de sambata, deoarece nu erau decat 3-4 masini pentru revizii. De obicei lucreaza cu 10 mecanici si 3 electricieni pe schimb si e full (zic ei !).
    Ce mi-a placut : service super dotat si foarte curat. De obicei imi fac prima impresie intr-un service uitandu-ma la salopetele mecanicilor. Ei bine, astia erau “boboc”. Toti tineri, curati si baieti destepti. Parca erai intr-un laborator, nu intr-un service.
    Pus masina pe tester (VAS), verificat erori (nici una !), facut un up-date de soft si resetat intervalul de service.
    A doua impresie pozitiva – am stat tot timpul langa masina si chiar l-am cam bombardat cu intrebari pe mecanic. Baiat tanar, amabil, vorbaret si meserias. I-am luat si telefonul, daca intereseaza pe cineva.
    Am schimbat uleiul si toate filtrele, chiar si cel de benzina, desi nu era cazul (in carte zice ca se schimba la 60.000). Dar am vrut eu sa dorm linistit. Ulei Castrol Magnatec 5W-40, filtre originale, cel de polen cu carbon activ.
    Cand a dat drumul la ulei si era masina pe elevator am observat o infundatura destul de urata in baia de ulei, chiar in dreptul sorbului. Mi-am amintit si de unde e – de la o partida de pescuit cu mult off-road pe care am facut-o in vara asta. Am cerut sa-mi schimbe si baia si scutul de plastic care era pleznit.
    Apropo de scut (daca se poate numi asa !!!), am constatat ca e doar o “coaja” de plastic, mica, subtire si firava si al carui aport de protectie este aproape zero. De fapt nici nu protejeaza baia de ulei, pentru ca in mijloc e gol ! Si are un pret de cazi jos : peste 100 lei !!!
    Toata lucrarea a durat efectiv 3 ore si 15-20 minute si a costat cu totul 1.170 lei. S-au tarifat 3,5 ore manopera.
    Am facut un calcul si daca nu era problema cu baia si scutul, scapam cu cca. 550 lei.
    Pretul pieselor (filtre si ulei) mi s-a parut foarte OK, nu difera prea mult de cele mai bune preturi ce se pot gasi prin magazinele on-line. Baia de ulei 299 lei. Foarte scump mi s-a parut a fi “coaja” aia de scut !!!
    Manopera destul de scumpa : 85 lei + TVA ora (adica peste milion vechi !).
    Initial am vrut sa schimb baia in alta parte unde manopera era mai mica, dar asta ar fi insemnat si un alt schimb de ulei si per total sigur as fi iesit mai scump.
    Am vrut sa ii dau ceva bani mecanicului, dar nu a vrut sa ia (mai rar asa ceva !!!). Pana la urma, i-am lasat 50 de lei in trusa cu scule.

    Una peste alta, sunt multumit.

    Intrebare : Exista scut “adevarat” pentru Fabia ? Si daca da, unde pot gasi ?
     
  7. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Fabia nu are scut metalic de fabrica,dar se poate confectiona artizanal.
     
  8. Black Daniel Guest

    Nu neaparat metalic, dar sa fie ceva mai solid. Baietii de la service ziceau ba ca ar exista si un scut mai sanatos, din textolit, ba ca ar merge (cu ceva adaptari) scutul de la Super Nova, care e tot din plastic, dar fara gaura in mijloc si mult mai zdravan.

    Si apropo de scut metalic, dupa cum l-am vazut eu ca arata, cred ca n-ar fi mare smecherie pentru un tinichigiu bunicel. Nu tinichigiu auto, de-aia care fac jgheaburi si burlane :p:D .
    Nu cunoasteti niciunu' ???
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Sep 2008
  9. Black Daniel Guest

  10. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Comparativ cu un motor 1.4 TDI sau 1.9 TDI,cei 416.50 RON sunt chilipir curat.
    Scuturile din fibra,plastic sau orice alt material nemetalic (exclus kevlar :p ) au doar rol de protectie la praf.
    Pentru socuri mecanice ,se folosesc scuturi metalice.
     
  11. Black Daniel Guest

    Hai sa zicem ca pana la urma as strange din c_r si as da si banii aia.
    Dar ... am vrut sa cer ceva detalii pe site-ul ala si am dat peste "MAGAZIN IN CURS DE DESFINTARE :confused: ".
    Deci, pica si varianta asta. Mai ramane aia cu meseriasu' de jgheaburi si burlane :D .
     
  12. Black Daniel Guest

    In primul post mi-am spus parerea, cu bune (mai multe) si rele (mai putine) despre Autec Pitesti.
    Astazi am verificat uleiul si am constatat ca trebuie sa le mai dau o bila neagra : nivelul pe minim si lipsa bidonas in portbagaj. A trebuit sa cumpar 1 l de ulei si sa completez vreo 250-300 ml ca sa ajunga aproape de maxim. Am avut bafta ca am gasit ultimul bidon din exact acelasi ulei.
    Masina sigur nu consuma ulei, in 9.000 km cat am mers eu cu ea n-a papat un gram.
     
  13. pompo 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2008
    Mesaje:
    2
    Sunt de acord cu tine si eu am o skoda superb luata de la ei si am avut mici probleme la ea,masina aflandu-se in garantie. te trateaza cu indiferenta si mai nou cu obraznicie, sunt niste nesimtiti si obraznici cei de la TG MURES.

    Imi pare rau sa spun da am avut deja experiente neplacute cu cei de la service tg mures si sunt clientul lor doar de 2 luni,de la comanda pt piese(pe garantie) pana la personalul obraznic de la service(receptie si consilier service) cat si de calitatea reparatiilor.Sincer nu va recomand service skoda tg mures

    Am o skoda superb de 2 luni luata de noua de la ei, am avut ceva probleme la sistemul audio nu prea complicate iar cei de la service pana acu m-au tratat cu indiferenta, nesimtire si obraznicie. Cand e vb de luat banii pt masina sunt primi, dupa acea sunt niste... .De aceea as vrea sa stiu niste pareri despre skoda brasov pt ca m-as muta la ei.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Noi 2009
  14. uSb

    uSb 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2009
    Mesaje:
    35
    Locație:
    Radauti - Suceava
    Salutare!!!
    Este cineva pe aici care a fost in service Adria in Suceava?
    As dori sa aflu cu ce pareri/impresii a-ti iesit de acolo.
    multumesc anticipat

    Sper sa gasesc vre-un forumist de prin Suceava :)
     
  15. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Nu ai ce cauta acolo.Am fost eu dupa ce mi-am cumparat o octavia II model 2006 sa-mi spuna daca e umblat la km,daca e in regula,etc.Habar nu au pe ce lume traiesc,nu am putut avea nici un raspuns clar,tipul de la magazinul de piese de schimb e super plictisit,mai mult mi-au spus la cerintele mele ca modelul meu e euro 4 cand la RAR am aflat ca e euro 3 toata ziua.Nu au reusit nici pana in ziua de astazi(timp de vreo 3 luni) sa-mi spuna ce sistem audio(stream mp3,etc) se potriveste la modelul meu.Sunt din alt film si daca vrei sa schimbi ceva la masina dute la un service cat de cat bun cum am procedat eu ca aia n-au idee pe ce lume traiesc
     
  16. uSb

    uSb 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2009
    Mesaje:
    35
    Locație:
    Radauti - Suceava
    multumesc de sfat
    eu urmez sa fac revizia la 90000 km si de asta intreb ,mai degraba merg la un service autorizat pt garantie si ies si mai ieftin si cu banii decat sa merg la ei :D
     
  17. mariuca 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Mesaje:
    2
    Salutare!

    Am o Skoda Fabia Combi, motor 1.2 HTP, benzina, an 2004 si as dori sa ii fac revizia de 85.000km. Ma poate ajuta cineva cu un service in Bucuresti?(nu as dori la Brady pentru ca am avut niscaiva probleme la ei :mad:).

    Multam' mult!
     
  18. emytdi

    emytdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Mesaje:
    70
    Locație:
    Buzau
    De curand am luat o masina de la ei. O2 FL 1,9. Primul lucru: Presiunea din pneuri 2,6 pe toate. La 100kmh aveam vibratii in volan. Am presupus ca doar de la asta e..am mers la vulcanizare..surpriza. Am umblat si la plumbi. Ba am intors si un cauciuc. Mentionez ca la service-ul din coltul strazii am lucrat foarte bine si cu Loganul..si deci sunt ok. Nu le-am facut si pe cele de pe spate, dar urmeaza. Oricum s-a simtit imediat diferenta. Asa ca aviz amatorilor sa verifice asta. Dealerul se jura ca au verifica cu ochii lor de sticla si era 2,2. De unde....parca sunt ultimii care lasa presiune mare in pneuri!!
    Succes!
    PS: cine ma poate "ajuta" cu VAG COM sa-mi activez blocare automata usi!!
     
  19. emytdi

    emytdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Mesaje:
    70
    Locație:
    Buzau
    Am aflat ca te lasa si cu piesele tale. 80 ron manpera per ora
     
  20. Black Daniel Guest

    Ieri am facut revizia la 25.000 tot la Autec Autotechnik Pitesti.
    L-am gasit pe acelasi mecanic care a facut-o si anul trecut si am stat tot timpul in atelier, langa masina.
    Schimbat ulei, filtre (ulei, aer, polen, benzina) si lichid de frana.
    Testare completa mecanica, electrica si frane. Totul OK.
    Trebuie sa schimb lamelele stergatoarelor care sunt uzate (au zis ei, mie mi se pare ca sterg bine :confused:), dar "scorul" lor mi s-a parut cam mare (92 lei).
    Pret total revizie = 675 lei.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iun 2009

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare