1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Problema vas expansiune

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de ctln, 17 Mar 2015.

  1. ctln 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Buzau
    Am nivelul de lichid la maxim si tot se aprinde becul in bord ? Am ceva defect la vasul de expansiune ( electric ) ?

    Skoda fabia sedan 1.4 mpi an 2003
     
  2. sabina 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2015
    Mesaje:
    6
    In vasul de expansiune sunt doi electrozi , care fac contact prin intermediul lichidului de racire care este conductor . Daca ai depunere pe electrozi , nu mai se face legatura . Sau .......... este doar o eroare veche care se cere stearsa cu un tester specializat.
    __________________
     
  3. Akos Bronze Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Mesaje:
    215
    Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Daca nu se poate sterge eroarea atunci e defect senzorul(cum a explicat sabina mai sus) si trebuie schimbat vasul de expansiune.Senzorul nu il poti schimba pt ca e turnat in vas...
    Un vas nou e in jur de 50 lei.
     
  4. pahai 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2012
    Mesaje:
    7
    Scoate mufa si fa un contact direct cu o agrafa de birou de exemplu. Daca dispare eroarea poti da vasul jos si sa il cureti. Eu asa am facut. Curatat cu detartrant de aragaz, apa calda si boabe de orez (tot pe forum am gasit pontul). Asa economisesti 50 de lei plus costul transportului :)
     
  5. ctln 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Buzau
    Multumesc frumos de raspunsuri tuturor!
     
  6. graby111 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2009
    Mesaje:
    101
    Locație:
    Mangalia
    salut! am aceeasi problema si vroiam sa te intreb ceva: iti baga cumva ulei in apa de racire?? asa am patit si eu si ma confrunt cu aceeasi problema
     
  7. lucian010

    lucian010 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2011
    Mesaje:
    4
    Locație:
    Medias
    Salut. Si eu am o skoda fabia 1.4 mpi. Am avut aceasi problema cu senzorul din vas. Aveam ulei in apa. Am schimbat garnitura de chiuloasa, am rectificat chiuloasa, si am schimbat vasul cu unu nou. De atunci nu mai am probleme. Iarna asta mi s-a mai aprins cand era foarte frig (ger). S-a mai depus un pic de mizerie pe vas (cred ca s-a curatat instalatia) dar in primavara asta am de gand sa scot tot antigelul afara si sa curat instalatia + vasul.
     
  8. graby111 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2009
    Mesaje:
    101
    Locație:
    Mangalia
    Inseamna ca e o problema generala la AZF?? Oare rectificarea chiulasei rezolva problema? Eu am mai schimbat odata garnitura de chiulasa si vreo 6 luni nu am avut probleme, dupa care a reaparut uleiul in apa. Pe joja de ulei nu se cunoaste scaderea nivelului, nu cred ca baga mult. In
    rebarea este: in afara de eroarea din bord, enervanta de altfel, are vreo infuenta uleiul din apa de racire asupra functionarii motorului??

    ---------- Post added at 06:17 PM ---------- Previous post was at 06:16 PM ----------[/
     
    Ultima editare: 13 Dec 2015
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Rectificare chiulasei poate avea un efect pozitiv cu conditia ca aceasta , chiulasa , sa nu fie fisurata undeva in interior. Rectificarea se face pe parta plana si "repara" ovalizarea chiulasei , care apare daca s-a mers mult cu garnitura puscata si cu motorul supraincalzit. Daca ai fisura pe interior , o rectifici degeaba. Cand se da jos se masoara planeitatea .Daca planeitatea este corecta ( adica chiulasa nu este ovalizata ) atunci nu ai de ce sa rectifici.
     
  10. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Din cand in cand se mai aprinde avertizorul in bord, de la vasul de expansiune.Se poate curata vasul asta, ca la mine e cam murdar in interior, are o dunga groasa? Sau trebuie musai schimbat cu altul?
    Nu pierd lichid.
     
  11. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Da jos furtunele , pune-le niste doape , fa o solute de detartrant indoit cu apa si clateste-l cu generozitate. Bagi lichidul de care zic in vas , astupi gaurile si il las sa borboroseasca . Dupa ce este curat , clatesti cu apa curata multaaaaaaa ...si ai rezolvat problema .
     
  12. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Asa o sa fac, multumesc pentru pont.
    Acum am descoperit ca am un por in radiator si as vrea sa-l inlocuiesc.
    Ce-mi sugerati? Exista vreo firma care face lucru bun?
     
  13. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    30 Aug 2012
    Mesaje:
    213
    Locație:
    Bucuresti
    Cica NISSENS
     
  14. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Cum functioneaza electrozii aia care sunt in vasul de expansiune? Cum imi dau seama daca sunt defecti?
     
  15. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Scoti mufa si faci punte intre cele doua fire ale cablului. Daca asa se stinge martorul , sunt de vina electrozii . Daca ramane aprins , cauta defectiunea pe cablu .
    Sistemul este simplu. Nivelul necesar este dat de pozitionarea electrozilor . Cand ai nivelul corect , electrozii sunt scufundati in lichid si se face punte , aratand circuit inchis . Cand nu ai nivelul necesar , electrozii stau in aer si apare circuit intrerupt .
     
  16. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Dupa o zi de tinut lichidul in vas (detartrant indoit cu apa), vasul nu pare curatat prin interior. Cred ca trebuie incercata alta solutie.
     
  17. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Alt vas!
     
  18. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    este 40 de ron un vas.nu cred ca merita osteneala spalatului
     
  19. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Unde ai vazut cu 40 lei?
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Cat ar fi,de ce te cramponezi pentru un vas!?!Daca o vrei functionala,repar.o!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare